O BLOGU

(fot. David Illig via Foter.com _ CC BY-NC-SA)
(fot. David Illig via Foter.com / CC BY-NC-SA)

Nazywam się Anna Wilczyńska i jestem islamistą. Ukończyłam studia arabistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, podróżuję na Bliski Wschód, znam język arabski. Stworzyłam ten blog dla kilku celów.

Kim jest islamista? Czy to ktoś naciska czerwony guzik spod luźnej, białej sukni, żeby zabijać? Czy to terrorysta, przestępca? Czy to każdy wyznawca islamu? Może tylko ten radykalny? Nie wiadomo – jest to słowo, które mimo że zrobiło ogromną karierę, przestało nieść ze sobą konkretne znaczenie. Niczego już nie tłumaczy, poza tym, że właśnie RADYKALNIE upraszcza rzeczywistość. To tylko wygenerowana przez bezrefleksyjny, bezduszny translator kalka z angielskiego.

Tymczasem słownik języka polskiego podpowiada, że po polsku islamista to przede wszystkim badacz i znawca islamu. Naukowiec, jeśli tak wolicie.

Dlaczego powstał ten blog? Po pierwsze, chciałam stworzyć miejsce, gdzie mogę dzielić się tymi okruchami wiedzy i doświadczenia o islamie i muzułmanach, które mam.

Im dłużej trwają polityczne przepychanki, słowne potyczki przywódców religijnych i jak najbardziej realne zamachy na ludzkie życie nie tylko na Bliskim Wschodzie, ale wszędzie tam gdzie żyją muzułmanie, tym więcej wiadomości z pytaniami czy wątpliwościami dostaję. Są to pytania o doktrynę, o Koran, o to gdzie szukać informacji i co czytać, żeby nie zwariować. Niech to będzie miejsce, żeby na te wszystkie pytania powoli odpowiadać.

Najlepszy podręcznik islamistyczny po polsku, po przeczytaniu którego mętlik w głowie rozjaśniałby się nieco, ma ok. 700 stron. Jest jak wielka, biała pigułka aspiryny – działa doskonale, ale jest nie do połknięcia. Niech ten blog będzie, jak w piosence Marry Poppins, łyżeczką cukru, która sprawia, że lekarstwo daje się przełknąć.

Po drugie, chciałam stworzyć miejsce, gdzie będzie można kulturalnie i bez zbędnych emocji dyskutować o islamie i wszystkim, co się z nim wiąże. W każdej dobrze działającej rodzinie problemy identyfikuje się i rozwiązuje przez rozmowę o nich. Niech to będzie początek tej dobrej praktyki.

الى اللقاء

Islamista #logo 500x500

Reklamy