Uncategorized

Zamykamy Islamista Blog

Aby iść dalej, czasem trzeba zamknąć pewne rzeczy. Dokładnie 5 lat temu założyliśmy Islamista Blog. Dziś ruszamy dalej, by działać i robić nieco więcej niż dotychczas – już pod nową marką: Salam Lab, Laboratorium Pokoju. 

Cofnij się z nami na chwilę do marca 2016 roku. Wojna w Syrii wchodziła w bardzo krwawą fazę, a w Europie bardzo aktywnie działali populiści podsycający antyimigranckie i antymuzułmańskie nastroje, wykorzystując je w czasie różnych kampanii wyborczych.

Islamista był odpowiedzią na te sytuacje – początkowo miał być tylko źródłem wiedzy o islamie i migracji, neutralnym, na miarę możliwości obiektywnym, wchodzącym w dialog.

Naszym mottem było: „na spokojnie o islamie”. 

Szybko udało się zbudować mały, ale prężny fanpejdż oraz grupę dyskusyjną, gdzie dziś codziennie opiniami na temat islamu dzieli się ponad 2,5 tysiąca osób (nasza grupa nadal będzie działać według starych zasad).

Szybko też formuła „bloga” się wyczerpała. Zaczęliśmy pisać wywiady i reportaże dla różnych mediów na ten temat. Jesienią 2016 roku trwało oblężenie Aleppo. Nam udało się zdobyć wizy do Syrii, gdzie wyruszyliśmy w styczniu 2017. 

Byliśmy wówczas jednymi z pierwszych dziennikarzy z Europy, którzy trafili do przerażających – a zarazem pełnych odradzającego się życia – ruin wschodniej części Aleppo. Tam, wśród gruzów, znaleźliśmy szóstkę dzieci prowadzących życie bez rodziców. 

Zorganizowaliśmy naszą pierwszą zbiórkę finansową we współpracy z Caritas Syria. Tam spotkaliśmy niesamowitych ludzi gotowych nieść pojednanie i pomoc. Wiedzieliśmy już wtedy, że nie chcemy być korespondentami wojennymi, ale korespondentami pokoju. Bo wszyscy piszą o konfliktach, o tym, co zniszczone i o tych, co niszczą. Mało kto mówi i pisze o pokoju, o tym, co buduje i o tych, co budują.

Potem poszło szybko. Wydarzenia Rethinking Refugees i Rethinking Islam. Koalicje z rozmaitymi organizacjami, współpraca z Biurem RPO, wsparcie ofiar przestępstw z nienawiści, Kuchnie Spotkania, Dni Radości z Uchodźcami organizowane wespół przez organizacje muzułmańskie, katolickie i feministyczne, Międzyreligijne Spotkania Filmowe… Długo by wymieniać. Udało się doprowadzić do spotkań i rozmów tysięcy osób. 

Na spokojnie.

Dziś chcemy iść krok dalej. Jako Salam Lab będziemy współkoordynować Centrum Wielokulturowe w Krakowie, robić cykliczne spotkania online, spotykać się z uczniami w całej Polsce, uczyć empatii i tego, jak przyjmować perspektywę Drugiego. 

Dlaczego? Bo czarno-białe postrzeganie rzeczywistości jest jednym z podstawowych źródeł konfliktów i przemocy. Chcemy zmieniać nasze myślenie o świecie, który kompletnie nie jest czarno-biały. W ten sposób będziemy reagować na nienawiść i starać się budować pokój.

Nasze plany dokładnie opisaliśmy na naszym profilu w serwisie Patronite, gdzie możesz wesprzeć działania Laboratorium Pokoju: https://patronite.pl/SalamLab

Naszą wizję i rozpoczęte projekty poznasz na naszej nowej stronie, którą serdecznie polecamy odwiedzić: https://salamlab.pl/

Dziękujemy za te pięć lat i prosimy – bądźcie z nami dalej!

2 myśli na temat “Zamykamy Islamista Blog

 1. Cześć,

  Jestem ciekawy tego co robicie, jak się rozwinie. To bardzo trudne tematy. Zmuszacie ludzi do myślenia, w szczególności do myślenia sercem. Wszystkiego co najlepsze Wam życzę

  Pozdrawiam Jacek

  pon., 1 mar 2021, 10:15 użytkownik Islamista Blog napisał:

  > Karol Wilczyński posted: ” Aby iść dalej, czasem trzeba zamknąć pewne > rzeczy. Dokładnie 5 lat temu założyliśmy Islamista Blog. Dziś ruszamy > dalej, by działać i robić nieco więcej niż dotychczas – już pod nową marką: > Salam Lab, Laboratorium Pokoju. Cofnij się z nami na chwi” >

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s