Informacje

Problemy z wizytą papieża w Iraku, Libia 10 lat po arabskiej wiośnie i wirujące derwiszki w Afganistanie [PRASÓWKA ISLAMISTY]

Czy wiesz jak wyglądają kobiety wykonujące tradycyjne, muzułmańskie tańce w Afganistanie? W jaki sposób żyją dzieci pracujące jako zbieracze śmieci w Indiach? Co odnaleziono w barze tapas w Sewilli oraz dlaczego najstarszy browar znajdował się… w Egipcie :)? Oto wyjątkowa okazja, by przeczytać zupełnie za darmo naszą cotygodniową prasówkę, zwykle przygotowywaną przez nas wyłącznie dla naszych patronów. Zapraszamy!

[Bliski Wschód i Afryka Północna]


#Syria #Liban #Jordania #Izrael #Palestyna

Po raz pierwszy od lat w częściach Syrii, Libanu, Jordanii, Palestyny i Izraela pojawił się śnieg. Przetaczające się w tym tygodniu przez region burze śnieżne zablokowały ruch uliczny, opóźniły kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi oraz doprowadziły do odwołania egzaminów na niektórych uniwersytetach. Od czwartku mieszkańcy Jerozolimy mogą podziwiać święte miejsca trzech największych religii monoteistycznych pokryte śniegiem. Zobacz ich zdjęcia tutaj.

#ZEA

W kraju zaprzysiężono pierwszego w historii ambasadora, który obejmie placówkę dyplomatyczną w Izraelu. Według oficjalnych źródeł ambasador Mohamed Mahmoud al-Khaja ma pracować nad promowaniem „pokoju, współistnienia i tolerancji” między krajami. Więcej przeczytasz tutaj. Niestety ekologowie alarmują, że planowane umowy naftowe między Emiratami Arabskimi a Izraelem zagrażają rafom koralowym u wybrzeży Morza Czerwonego. Dowiedz się, co grozi unikalnej faunie i florze tego miejsca tutaj


Tymczasem wpływowe postaci światowego aktywizmu naciskają na prezydenta Stanów Zjednoczonych, aby zareagował w sprawie przetrzymywanej siłą w Emiratach Arabskich księżniczki Latify, 35-letniej córki premiera Emiratów i szejka Dubaju, Mohammeda bin Rashida al-Maktouma. O kobiecie uwięzionej w pałacu szejka Dubaju pisaliśmy tutaj. Zobacz, kto walczy o jej uwolnienie tutaj. Ponadto emiracka sonda kosmiczna Nadzieja zakończyła sukcesem manewr lokowania na orbicie Marsa i odesłała już swoje pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety. Na zdjęciach można podziwiać największy wulkan w Układzie Słonecznym – Olympus Mons. Zobacz fotografie tutaj.


#Libia

10 lat temu Libijczycy pozbyli się rządzącego ponad 40 lat dyktatora wojskowego Muammara Kaddafiego. 15 lutego 2011 roku Libijczycy stali się trzecim z kolei arabskim narodem po Tunezyjczykach i Egipcjanach, który doprowadził do obalenia autorytarnych rządów. Muammar Kaddafi zginął postrzelony podczas ucieczki przez nalotem NATO w październiku 2011 roku. Ciało libijskiego oprawcy zostało pochowane w nieznanym miejscu na pustyni. Osoby będące przy jego pochówku przysięgły na Koran, że nie wyjawią miejsca jego spoczynku. Jak wyglądała droga Libijczyków do pozbycia się Kaddafiego? Przeczytaj o tym tutaj. Tymczasem w próbach zatrzymania konfliktu, który toczył się w kraju od czasów rewolucji, 5 lutego Libijczycy powołali nowy tymczasowy rząd jednościowy, który ma zająć się budowaniem pokoju. Jakie są plany nowych władz Libii? Zobacz tutaj.


#Bahrajn

Mimo licznej obstawy policyjnej, w dziesiątą rocznicę nieudanej rewolucji w Bahrajnie, na ulicach stolicy, Manamy, pojawiły się małe, ale widoczne demonstracje. Mieszkańcy Bahrajnu wspominali nieudany zryw rewolucyjny umieszczając również zdjęcia sprzed 10 lat w mediach społecznościowych. W 2011 roku Bahrajńczycy – w zdecydowanej większości szyici – usiłowali wymusić reformy społeczne i gospodarcze na zdominowanej przez sunnicką mniejszość władzy. Protesty zostały jednak szybko brutalnie stłumione przez monarchię wspieraną z zewnątrz przez Arabię Saudyjską. Dowiedz się jak przebiegały protesty z okazji 10 rocznicy rewolucji tutaj.


#Irak

Z powodu zwiększonej zachorowalności oraz zbliżającej się wielkimi krokami planowanej na marzec wizyty papieża Franciszka w Iraku i irackim Kurdystanie, kraj wprowadził surowe pandemiczne restrykcje. Zobacz, jak wyglądają przygotowania do wizyty papieża tutaj. Ponadto w wywiadzie dla arabskich mediów najstarsza córka upadłego w 2003 roku dyktatora Iraku, Saddama Husajna, Raghad Saddam Husajn, powiedziała, że nie wyklucza możliwości zaangażowania się w politykę kraju. Kobieta uciekła z Iraku po inwazji amerykańskiej i przebywa w Jordanii. Zobacz fragmenty wywiadu z Raghad Saddam Husajn tutaj.
Tymczasem na skutek zwiększonej obecności odradzającego się w Iraku Państwa Islamskiego liderzy NATO zdecydowali o zintensyfikowaniu obecności kontyngentu sił stabilizacyjnych w Iraku. Do Iraku ma zostać wysłanych dodatkowe 3,5 tysiąca natowskich żołnierzy. Obecnie przebywa ich tam 500. Więcej dowiesz się tutaj.


#Egipt

Około 1,2 miliona Egipcjan nie ma dostępu do wody pitnej. Mieszkańcy niektórych regionów muszą walczyć o zdobycie choćby jednej filiżanki świeżej wody dziennie. Brak wody wynika z bardzo niskich odpadów i nieudolnego zarządzania zasobami wody pitnej w kraju. Zobacz jak z roku na rok coraz większy odsetek Egipcjan cierpi z powodu braku wody tutaj.


#Palestyna

W izolowanej strefie Gazy ruszyły pierwsze punkty szczepień na COVID-19. Po tygodniach izraelskiej blokady do Gazy udało się przewieźć około 1000 dawek szczepionki. Zobacz krótki materiał na ten temat tutaj. Tymczasem w Palestynie przyszło na świat już 96 dziecko, poczęte po tym, jak rodzina więźnia przetrzymywanego w izraelskim więzieniu przemyciła poza więzienie jego nasienie. Mudżahid jest synem więźnia politycznego Muhammada al-Qidra przebywającego w więzieniu od 2014 roku. Poznaj jego historię tutaj.


[Szerzej]


#Afganistan

Prowadzona przez kobiety grupa wirujących derwiszek w Afganistanie odzyskuje głęboko zakorzenione sufickie dziedzictwo kraju. Grupy dla kobiet praktykujących mistyczne formy islamu mają długą historię, sięgającą pierwszych wieków rozwoju religii. Pierwszą znaną kobietą sufi była Rabi’a al-Adawiya, która żyła w VIII wieku i urodziła się w Basrze na terytorium Iraku. Dowiedz się, kim są dzisiejsze wirujące derwiszki z Afganistanu tutaj.


#Nigeria

Dlaczego w kraju wciąż powtarzają się przypadki porwań dzieci? Dlatego rząd nie jest w stanie bronić swoich najmłodszych obywateli przed byciem wcielonym do prywatnych armii lokalnych watażków? W ubiegłą środę kolejne dziesiątki uczniów zostały porwane przez bandytów, którzy zaatakowali szkołę z internatem w mieście Kagara. Zobacz materiał filmowy tłumaczący tragedię porwanych dzieciaków w Nigerii tutaj.

#Indie

Zaraz po zakończeniu lekcji szybko przebierają ubranie i godzinami przeszukują wysypiska śmieci w poszukiwaniu surowców wtórnych i przedmiotów nadających się do sprzedaży. Zobacz jak wygląda życie dzieci-zbieraczy na wysypiskach śmieci przy slumsach w Gauhati, w indyjskiej prowincji Assam. Obejrzyj fotoreportaż opowiadający historię dzieci i ich rodzin tutaj.

[Migracje]
#Syria #Liban

Z powodu nagłych i obfitych opadów śniegu Syryjczycy przebywający w obozach dla uchodźców na terenie kraju i w Libanie z trudem walczą o przetrwanie. Aż siedmioro dzieci – w tym jedno w wieku siedmiu miesięcy – zmarło z powodu mrozów i przerażających warunków życia w obozie w pobliżu miasta Idlib przy granicy z Turcją. Biuro Wysokiego Komisarza do spraw Uchodźców ONZ poinformowało, że obecnie zapewnia awaryjną pomoc z powodu mrozów ponad 660 000 osób. Zobacz, w jakich warunkach żyją uchodźcy przebywający w obozach w Libanie tutaj. Przeczytaj relację dzieci z zasypanego śniegiem obozu w Idlib tutaj.


#Jemen

W tym roku około 16 milionów wewnętrznie przesiedlonych i doświadczających konfliktu mieszkańców Jemenu będzie cierpieć głód. Już teraz w kraju przymiera głodem około 50 tysięcy ludzi, podczas gdy pięć milionów kolejnych jest o krok od znalezienia się w podobnie tragicznej sytuacji. Z powodu zapaści gospodarczej i wojny ponad 90% żywności w Jemenie jest importowana, a jej ceny rosną. Zubożała ludność jest całkowicie zależna od wsparcia organizacji humanitarnych, które z kolei pozostają na łasce światowych mocarstw i grup zbrojnych kierujących przebiegiem konfliktu, blokujących granice i porty, przez które przechodzi importowane pożywienie. Więcej przeczytasz tutaj.


#Libia

Libia – kraj tranzytowy dla tysięcy migrantów próbujących dotrzeć z Afryki do Europy – stoi obecnie w obliczu exodusu własnego narodu. Dziesięć lat po libijskiej rewolucji coraz więcej ludzi wyrusza w niebezpieczną podróż pontonami do Włoch. Pod koniec grudnia 2020 roku Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) zarejestrowała 386 Libijczyków, którzy przybyli do Europy drogą morską. To dwa razy więcej osób niż w roku poprzednim. Co zmusza Libijczyków do ucieczki? Dowiedz się tutaj.


[Kultura]
#Hiszpania

Podczas renowacji jednego z barów tapas w Sewilli odkryto tradycyjną łaźnię andaluzyjską z XII wieku. Niezwykłego odkrycia dokonano po tym, jak zespół archeologów oderwał tynk pokrywający sufit baru. Łaźnię zdobiły motywy geometryczne oraz 88 świetlików w kształcie gwiazd i ośmiokątów z malowidłami w kolorze ochry wraz z rozetami. Zobacz jak wyglądała XII wieczna łaźnia tutaj.


#Egipt

Połączona egipsko-amerykańska misja archeologiczna natrafiła na ślady najstarszego… browaru. Browar mieścił się na terenie Abydos – starożytnego miasta w Górnym Egipcie (dziś jest to mała miejscowość na zachodnim brzegu Nilu). Browar prawdopodobnie działał w czasach Narmera – egipskiego władcy i założyciela państwa “Obydwu krajów”, czyli Górnego i Dolnego Egiptu (3273 – 2987 p.n.e) i mógł produkować około 22,5 tysiąca litrów piwa na raz. Zobacz jak wyglądają jego pozostałości tutaj.


#Liban #USA

21-letnia Amerykanka z Libanu, Toni Breidinger, została pierwszą Arabką, która wzięła udział w krajowej serii rajdów NASCAR, czyli wyścigów największej organizacji rajdowej w USA. Breidinger wzięła udział w otwierającym sezon 2021 rajdzie na Florydzie, który opisała jako „największy wyścig w swojej karierze”. Dziewczyna ściga się na torach rajdowych odkąd skończyła 9 lat. Dowiedz się o niej więcej tutaj.

***

Chcesz otrzymywać taki wybór informacji z prasy anglo- i arabskojęzycznej co tydzień? Wspieraj nasze działania i dołącz do naszych patronów!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s