Informacje

Noworoczna prasówka IslamistaBlog.pl

fot. Mohammed Hassan / unsplash

#MeToo w Egipcie, rewolucja dla kobiet (i ich dzieci) w Iranie, wojna między Sudanem a Etiopią, podpalenie hinduistycznej świątyni w Pakistanie oraz rozwój kultury po obaleniu dyktatora w Sudanie – te i inne informacje znajdziecie w najnowszym wydaniu naszej prasówki. Zapraszamy!

Co tydzień przygotowujemy prasówkę dla naszych Patronów i Patronek. Jeśli chcesz otrzymywać w każdą sobotę starannie wybrane informacje z Bliskiego Wschodu czy społeczności muzułmańskich:

dołącz do naszej „Rady Sułtanatu” >>


Dziś ruszamy też z zapisami na newsletter (możecie to zrobić tutaj), a w poniedziałek ruszają Ferie na Bliskim Wschodzie! Prosimy o pomoc:

wypełnij tę krótką ankietę dotyczącą tego projektu >>

PRASÓWKA:

[Bliski Wschód i Afryka Północna]

#Syria #Rożawa

Kurdyjska administracja w rejonie Rożawy na terytorium północno-wschodniej Syrii wezwała prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena do formalnego uznania jej autonomicznego statusu. Kurdyjscy dowódcy mają także nadzieję na to, że nowy prezydent USA zwiększy liczbę sił amerykańskich w regionie. Dowiedz się więcej tutaj. Ponadto syryjska prasa donosi, że dziesiątki syryjskich żołnierzy zginęło w zamachu na autobus w prowincji Dajr az-Zaur. Więcej o tym tutaj.

#Egipt

Skazano mężczyznę oskarżonego w jednej z najgłośniejszych spraw o molestowanie seksualne w Egipcie. Ahmed Bassam Zaki miał molestować i szantażować dwie kobiety, za co został skazany na 3 lata pozbawienia wolności. Po ujawnieniu sprawy zgłosiło się znacznie więcej ofiar mężczyzny, które nie złożyły pozwu sądowego z powodu ostracyzmu, z jakim w kraju spotykają się ofiary przemocy seksualnej. Ich świadectwo opisane w internecie dało początek egipskiemu ruchowi #MeToo. Dowiedz się więcej tutaj. Ponadto w ramach walki z rosnącym wskaźnikiem rozwodów pojawiła się propozycja, aby w Egipcie wprowadzić rodzaj “próbnego małżeństwa”. Inicjatywa zakłada dodanie do zwykłego aktu małżeństwa umowy cywilnoprawnej zawierającej dodatkowe artykuły uzgodnione przez parę oraz dające prawo do rozwiązania małżeństwa, gdy którykolwiek z małżonków złamie warunki wymienione w umowie. Przeczytaj więcej o tym pomyśle tutaj

#Iran

Kraj wprowadził nowe prawo pozwalające irańskim kobietom na przekazywanie obywatelstwa swoim dzieciom. Jest to przełom dla wielu kobiet i owoc wieloletniej walki aktywistek. Dzięki nowym przepisom około miliona nieudokumentowanych dzieci urodzonych z matek Iranek i cudzoziemskich ojców otrzyma obywatelstwo, a w związku z tym równość wobec prawa oraz dostęp do edukacji i niezbędnych świadczeń. Więcej dowiesz się tutaj. Ponadto Iran rusza z programem testów lokalnie wyprodukowanych szczepionek na COVID-19. O irańskiej szczepionce przeczytasz tutaj.

#Kuwejt

Poruszenie w kraju wywołała próba samobójcza członka bezpaństwowej społeczności Bidoon. 20-letni mężczyzna popełnił samobójstwo po odrzuceniu jego zgłoszenia do pracy z powodu braku wymaganej karty bezpieczeństwa, której nie można otrzymać bez obywatelstwa. Co najmniej trzy osoby ze społeczności Bidoon popełniły w zeszłym roku samobójstwo z powodu prześladowań i nierówności, których doświadczyły w kraju. Przeczytaj więcej tutaj.

#Sudan

Sudańska armia ogłosiła, że toczy wojnę graniczną z jednym ze swoich sąsiadów, Etiopią. Armia podała, że odzyskała z rąk Etiopczyków rozległe obszary rolnicze, a na koniec wyrwała znaki graniczne. Tymczasem ministerstwo spraw zagranicznych Etiopii zapowiedziało, że spróbuje pokojowo rozwiązać kryzys graniczny z Sudanem. Dowiedz się więcej tutaj.

#Jemen

Co najmniej 27 osób zginęło, a 40 zostało rannych w serii eksplozji przy głównej hali lotniska w Adenie, która miała miejsce podczas ceremonii powitania na lotnisku nowego jemeńskiego rządu jednościowego zaprzysiężonego w Rijadzie. Budynek został trafiony trzema pociskami moździerzowymi, a ministerstwo informacji Jemenu oskarżyło wspierane przez Iran bojówki Huti o przeprowadzenie ataku. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

#Izrael #Jordania

Jak donoszą eksperci do spraw ochrony środowiska, unikalny na skalę światową zbiornik Morza Martwego kurczy się w zastraszającym tempie. Jeśli Izrael i Jordania nie połączą sił dla ratowania tego wyjątkowego ekosystemu, najbardziej słone morze na ziemi wyschnie do 2050 roku, powodując katastrofę środowiska naturalnego, zmiany społeczne i gospodarcze. Dowiedz się więcej tutaj.

#USA #ArabiaSaudyjska

Jake Sullivan wybrany przez prezydenta elekta Joe Bidena na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego publicznie skrytykował wydany w ubiegłym tygodniu wyrok na działaczkę na rzecz praw kobiet Loujain al-Hathloul. Po długim procesie aktywistka została skazana na 5 lat pozbawienia wolności, a w saudyjskich więzieniach przebywa już od 2018 roku. Jak zapowiedział Sullivan, administracja Biden-Harris będzie przeciwstawiać się naruszeniom praw człowieka, gdziekolwiek się one pojawią. Więcej w tej sprawie przeczytasz tutaj.

#TerytoriaPalestyńskie

Po skandalu wywołanym zorganizowaniem bożonarodzeniowej imprezy w miejscu pielgrzymkowym Nabi Musa, gdzie znajduje się grób proroka Mojżesza, aresztowano palestyńską artystkę DJ Samę. Działacze na rzecz praw człowieka żądają uwolnienia kobiety argumentując, że zgodę na zorganizowanie wydarzenia wydały palestyńskie władze. Dowiedz się więcej o tym tutaj.

[Szerzej]

#Świat

W czołówce krajów świata, które najgorzej traktowały dziennikarzy i najczęściej naruszały wolność prasy w 2020 roku, znalazła się grupa krajów z większością muzułmańską,a wśród nich Irak, Afganistan i Pakistan. Jednak to nie one uzyskały niesławny tytuł państwa, w którym w tym roku śmierć poniosło najwięcej dziennikarzy. Sprawdź, gdzie wolność prasy przeżywa największy kryzys tutaj.

#Pakistan

Rozjuszony tłum podpalił świątynię hinduistyczną w pakistańskim regionie Khyber Pakhtunkhwa. Tysiące ludzi, rzekomo kierowanych przez duchownych muzułmańskich, zeszło do hinduskiej świątyni w wiosce Teri w dystrykcie Karak, zaczęło wyrywać cegły ze ścian i podpalać sprzęty. W tym czasie nikogo nie było w świątyni. Sporządzono nagranie z tego haniebnego zdarzenia. Zobacz je tutaj.

#Bośnia

Setki osób ubiegających się o azyl straciło dach nad głową po tym, jak duża część bośniackiego obozu dla uchodźców Lipa została zniszczona w pożarze. Zamknięcie obozu pozostawiło co najmniej 900 migrantów bez schronienia w środku mroźnej zimy. Według agencji pomocowych kolejne 2000 osób zamieszkało w prowizorycznych schroniskach i opuszczonych budynkach. Przeczytaj więcej tutaj.

#Turkmenistan

Prezydent Turkmenistanu, Gurbanguly Berdimuhamedow, utrzymuje, że jego kraj jest jedynym, do którego nie dotarła pandemia koronawirusa. Na wszelki wypadek jednak dyktator zaleca swoim obywatelom okadzanie budynków dymem z ziół, oraz spożywanie korzenia lukrecji. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

[Kultura]

#ZEA #Polska

Robert Lewandowski ramię w ramię z Cristiano Ronaldo odebrał złotą statuetkę podczas gali Dubai Globe Soccer Awards w Zjednoczonym Emiratach Arabskich. Lewandowski został nagrodzony za swoje wyczyny dla drużyny mistrzów Europy, Bayernu Monachium. Polak zdobył 55 goli w jednym sezonie. Zobacz zdjęcia z dali w Dubaju tutaj.

#Sudan

W dwa lata po obaleniu autorytarnych rządów Omara al-Bashira intensywnie rozwija się sudańska kultura. Kraj ma swojego pierwszego w historii kandydata do Oscara, film “You Will Die at Twenty” (Umrzesz w wieku 20 lat). Produkcja opowiada o mężczyźnie, któremu niedługo po jego urodzeniu przepowiedziano śmierć w wieku 20 lat, co rzuca cień na jego formacyjne lata. Losy chłopaka obrazują trudy, z którymi mierzy się dziś całe pokolenie młodych w Sudanie. Dowiedz się więcej tutaj.

[Newsletter]

#BądźNaBieżąco

Szukając nowych formuł kontaktu z czytelnikami (w obliczu drastycznego cięcia zasięgów na Facebooku), uruchamiamy nasz newsletter. Będziemy wysyłać regularnie informacje o naszych projektach, o newsach ze społeczności muzułmańskich czy newsach o prawach człowieka, pomocy humanitarnej oraz migracjach.

Aby zapisać się na newsletter, wejdź na tę stronę.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s