Informacje

Ferie na Bliskim Wschodzie [PLAN LEKCJI + LINK DO LIVE’A]

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, o czym nie mówi się w szkole? Poznać fantastycznych nauczycieli i nauczycielki? Nie możesz myśleć o tym, co cię czeka przez dwa tygodnie przymusowych ferii w domu?

Tutaj znajdziesz też linki do transmisji live naszych lekcji oraz pełen plan i informacje o prowadzących.

Weź udział w naszych Feriach na Bliskim Wschodzie, a przy okazji poznaj islam, tematykę praw człowieka i migracji prosto ze źródła. Porozmawiaj z uchodźczyniami i muzułmanami oraz naszymi pozostałymi nauczycielami, m.in. Janką Ochojską, Przemkiem Staroniem, Dariuszem Rosiakiem czy Adamem Bodnarem. Startujemy już 4 stycznia! 

Zainspirowani uniewinnieniem Jacka M. i uznaniem, że jego słowa o tym, że terrorysta z Christchurch miał „troszeczkę prawo” do zamordowania 51 osób w dwóch meczetach w Nowej Zelandii (przeczytaj o tym więcej tutaj), uznaliśmy, że trzeba coś zrobić. 

Dlatego zapraszamy Was wszystkich na „Ferie na Bliskim Wschodzie”. Wirtualnie przeniesiemy się do Kabulu, Syrii i Czeczenii oraz wszędzie tam, gdzie zabiorą nas nasi rozmówcy. Poznamy życie polskich muzułmanek i muzułmanów. Dowiemy się, jak funkcjonują w naszym kraju osoby z doświadczeniem uchodźczym i dlaczego ich prawa łamie się tak samo jak prawa uczniów. Porozmawiamy o dialogu międzyreligijnym oraz o tym, jak okłamują nas media.

Zapraszamy wszystkich powyżej 12 roku życia. Dorośli też znajdą coś dla siebie :)!

LINK DO WYDARZENIA NA FB >>

Oto nasz rozkład jazdy

(ok. 45-minutowe lekcje zaczynamy codziennie o 20:00 na naszym profilu na FB):

FERIE NA BLISKIM WSCHODZIE – PLAN LEKCJI

Każda lekcja rozpoczyna się o 20:00 na naszym profilu na Facebooku. W trakcie transmisji na żywo każda z osób uczestniczących będzie mogła zadać pytania. 

Po zakończeniu lekcji zapis wideo będzie dostępny zarówno na naszym FB, jak i YouTube :)!

Poznaj nasze nauczycielki i nauczycieli <3:

Anna Alboth (15.01 / Co zrobić, żeby nie dać się okłamywać mediom?)

Aktywistka, dziennikarka, podróżniczka, obecnie związana z organizacją Minority Rights Group, w ramach której prowadzi szkolenia dla dziennikarzy podejmujących tematy migracji i mniejszości. W grudniu 2016 roku zorganizowała Civil March for Aleppo, w którym wzięło udział 3,5 tys. osób z 62 krajów. W ciągu 232 dni przeszli około 4 tys. km i przekroczyli granice 12 państw, pokonując w drugą stronę trasę, którą uchodźcy z Syrii zmierzają do Europy. 

Możesz ją obserwować na Facebooku.

Khedi Alieva (13.01 / Kobieta w islamie)

Fundatorka i prezeska Fundacji Kobiety Wędrowne. Pedagog, członkini I i II kadencji Rady Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku. Uchodźczyni z Czeczenii, od 2013 r. mieszka w Gdańsku. Uczestniczyła w tworzeniu i wdrażaniu Modelu Integracji Imigrantów w Gdańsku. Prowadzi warsztaty dla uczniów, studentów, nauczycieli, pracowników socjalnych i urzędników miejskich na temat integracji imigrantów. Organizuje i prowadzi warsztaty dla imigrantek i uchodźczyń na temat ich praw w Polsce. Nominowana do European Citizienship Awards 2018 oraz Konkursie Złote Wachlarze 2018 za działania na rzecz integracji migrantów i migrantek w lokalnych społecznościach.

Więcej informacji o jej działaniach znajdziesz na stronie Fundacji Kobiety Wędrowne.

Adam Bodnar (16.01 / Sytuacja muzułmanów i muzułmanek w Polsce)

Rzecznik praw obywatelskich od 2015 r. zgłoszony na stanowisko dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych. Prawnik i nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk prawnych, działacz na rzecz praw człowieka.

Możesz go obserwować między innymi na Facebooku i Twitterze.

Alina Czyżewska (12.01 /  Uczniowie i uchodźcy – czyli o łamaniu praw człowieka w Polsce)

Działaczka społeczna i aktorka. Współzałożycielka i jedna z liderek ruchu Ludzie dla Miasta. Od 2018 roku regularnie wyjeżdżała na grecką wyspę Lesbos, gdzie angażowała się w pomoc uchodźcom. Stamtąd pisała „Listy z wakacji do Jarka i Beaty”, które publikowała Gazeta Wyborcza. Działa na rzecz praw człowieka w Stowarzyszeniu Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego, regularnie publikuje informacje o swoich działaniach na swoim profilu na Facebooku.

Dawid Gospodarek (14.01 / Katolicka miłość do muzułmanów)

Redaktor, publicysta. Pochodzi z Bytowa, żyje w Warszawie. Dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej. Członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.

Więcej informacji na jego temat znajdziesz na stronie na FB.

Jagoda Grondecka (6.01 / Dlaczego wojna w Afganistanie nie może się skończyć?)

Iranistka, dziennikarka i publicystka mieszkająca w Kabulu. Interesuje się skutkami wojny z terroryzmem i prawami człowieka w konfliktach zbrojnych.

Jej codzienne relacje z życia w Afganistanie znajdziesz tutaj.

Janka Ochojska (11.01 / Pomoc humanitarna – jak to działa?)

Działaczka humanitarna, założycielka i prezeska Polskiej Akcji Humanitarnej. Z wykształcenia astronomka. Działaczka opozycji demokratycznej w PRL, od 2019 roku posłanka do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

Więcej o jej działaniach dowiesz się tutaj.

Blanka Rogowska (8.01 / Polscy konwertyci na islam)

Dr nauk politycznych, ukończyła socjologię i stosunki międzynarodowe ze specjalnością orientalną na Uniwersytecie Łódzkim. Zajmuje się przemianami szeroko rozumianego świata islamu, w szczególności ruchami progresywnymi, muzułmanami na Zachodzie i muzułmańską narracją o kwestiach płci i rodzaju. Współtwórczyni wielu wydarzeń międzykulturowych i ekumenicznych.

Dariusz Rosiak (5.01 / Sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie)

Dziennikarz radiowy i prasowy, reportażysta, twórca i główny prowadzący Raportu o stanie świata. Dziennikarz Roku 2020 w konkursie Grand Press, nominowany do Nagrody Literackiej Nike w 2016. Autor m.in. książki Ziarno i krew. Podróż śladami bliskowschodnich chrześcijan, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2015.

Jego audycję znajdziesz tutaj.

Marwa Shalhoub (7.01 / Wojna w Syrii)

Artystka pochodząca z Suweidy w Syrii. Absolwentka Wydziału Grafiki na Uniwersytecie Damasceńskim oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na kierunku Grafika. Temat pracy magisterskiej: Wojna.

Jej prace znajdziesz na jej Instagramie.

Przemek Staroń (4.01 / Po co w ogóle uczyć się o innych kulturach?)

Psycholog, nauczyciel, trener, wykładowca, autor książki „Szkoła bohaterek i bohaterów”, nagrodzony przez Komisję Europejską twórca międzypokoleniowego Zakonu Feniksa, tutor niemal 50 olimpijczyków z filozofii, fan efektu wow, twórca #utrzy, zwany też profesorem Snapem, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, wybrany Człowiekiem Roku Gazety Wyborczej za „wzorowe sprawowanie”. Nauczyciel Roku 2018, finalista nauczycielskiego nobla- Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, jest na liście 100 osób, które zmieniają Polskę (na lepsze) wg. Noizz.pl.

Więcej o Przemku na jego profilu na FB.

***

PS Pomóż nam dotrzeć z informacją do jak najszerszego grona osób. Udostępnij zaproszenie na wydarzenie na Facebooku oraz powiadom swoich bliskich o możliwości uczestnictwa w lekcji :). 

LINK DO WYDARZENIA NA FB >>

Pamiętaj, że działamy wyłącznie dzięki wsparciu naszych patronów i patronek. Dołącz do nich i zacznij nas wspierać!

KSIĄŻKI I FILMY POLECANE PRZEZ NASZYCH GOŚCI:

PRZEMEK STAROŃ

P. Staroń, „Szkoła bohaterek i bohaterów”

E. Djuliman, L. Hjorth, „Buduj mosty, nie mury”

“Etnogadki. Opowiastki o dawnych obrzędach i zwyczaje”

W. Kuligowski “Trzecia płeć świata”

Tôn Vân Anh, Monika Utnik-Strugała “Xin chao! Wietnam dla dociekliwych”

I. Kaluta “Man zou. Chiny dla dociekliwych”

Jolley Mike “Curiositee: Human World”

Catherine Barr “The Story of People: A first book about humankind”

Zuzanna Pol “Kim oni są, ci muzułmanie?” 

“See inside world religions” Alex Frith

“Jest wiele wiar: o co pytają dzieci” Monique Gilbert

Karolina Oponowicz “Bozie, czyli jak wygląda Bóg?”

Thiago de Moraes “Atlas mitów”

DARIUSZ ROSIAK

D. Rosiak “Ziarno i krew. O chrześcijanach na Bliskim Wschodzie”

W. Dalrymple “Ze Świętej Góry. Na ścieżkach chrześcijańskiego Bizancjum”

Filmy libańskiej reżyserki Nadine Labaki polecane podczas rozmowy: “Dokąd teraz?”, “Karmel” oraz “Kafarnaum”.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s