Informacje

Odnalezienie domu Jezusa, przeludnienie w Egipcie i kobiety w parlamencie Kuwejtu [PRASÓWKA]

Safa al-Hashem, jedyna kobieta będąca obecnie parlamentarzystką w Kuwejcie. Fot. Instagram.
Dziś z okazji Mikołajek dzielimy się ze wszystkimi naszą Prasówką, która zazwyczaj trafia tylko do naszych Patronów i Patronek. W dzisiejszym zestawieniu znajdziecie najciekawsze informacje z państw z większością muzułmańską oraz newsy dotyczące migracji, praw człowieka i kultury arabskiej z ubiegłego tygodnia.

Zaciekawiła Cię nasza Prasówka? Chcesz otrzymywać ją co tydzień? Dołącz do grona naszych Patronów i Patronek, czyli do Rady Sułtanatu! Dowiedz się jak to zrobić i jakie inne korzyści możesz z tego uzyskać. Kliknij tutaj po więcej informacji.

[Bliski Wschód i Afryka Północna]

#Maroko: kraje arabskie czekają na szczepionkę przeciw koronawirusowi. Arabia Saudyjska zapowiedziała, że swoim rezydentom udostępni szczepionkę za darmo. Natomiast Maroko rozpoczyna ambitną kampanię już teraz zachęcającą sceptycznych obywateli do szczepień przeciwko chorobie. Królestwo ma nadzieję, że w ciągu trzech miesięcy przyszłego roku zaszczepi 20 milionów dorosłych przy użyciu szczepionek chińskiej firmy Sinopharm i szczepionki pochodzącej z Wielkiej Brytanii opracowanej przez AstraZeneca i Oxford University. Więcej znajdziesz tutaj


#Egipt: ministerstwo zdrowia ujawniło, że w ciągu ostatnich 135 lat liczba mieszkańców kraju wzrosła 14-krotnie – z 6,7 mln do 94,8 mln osób. Ten zawrotny wzrost dziś jest źródłem jednego z największych problemów kraju – przeludnienia. Przeczytaj o tym, w jaki sposób Egipt planuje radzić sobie z tym wyzwaniem. Ponadto kraj zamierza zintensyfikować walkę z małżeństwami oraz pracą dzieci. Odtąd karani będą nie tylko dorośli narzeczeni nieletnich panien młodych, ale także ojcowie dziewczynek bezprawnie wydanych za mąż i opiekunowie dzieci wysyłający nieletnich do pracy. Dowiedz się więcej tutaj.


#ZachodniBrzeg #Palestyna: w Betlejem świąt nie będzie? Mieszkańcy Betlejem i inni chrześcijanie w Palestynie obawiają się, że nie będą mogli uczestniczyć w obchodach Bożego Narodzenia w mieście narodzenia Jezusa po tym, jak lokalny departament zdrowia 21 listopada zalecił odwołanie obchodów z powodu pandemii koronawirusa. Na dzień 30 listopada na Zachodnim Brzegu 1314 osób miało pozytywny wynik testu na COVID-19, w tym 134 w prowincji Betlejem. Więcej o przygotowaniach do Bożego Narodzenia w Betlejem przeczytasz tutaj.


#Izrael: raport trzech izraelskich grup działających na rzecz praw człowieka potępił powszechną praktykę wojsk Izraela polegającą na wkraczaniu do domów palestyńskich na terytoriach okupowanych, często w środku nocy. Raport, w którym wypowiadają się także izraelscy żołnierze, donosi, że wojska izraelskie urządzają “naloty” na palestyńskie domy średnio ponad 250 razy w miesiącu, aby przeprowadzić aresztowania, zorganizować w nich stanowiska obserwacyjne, szukać pieniędzy czy broni lub w celach wywiadowczych. Więcej na temat tego procederu oraz powodowanej przez niego traumy przeczytasz tutaj


#Syria: aktywiści obywatelscy w mieście Suwajda na południowym-zachodzie Syrii protestowali przeciwko zupełnemu brakowi działań władz przeciwko przemocy domowej i zabójstwom honorowym w kraju. Działacze zapoczątkowali akcję społeczną używając hasztagu „Nasza krew na waszych rękach” wzywając rząd do uznania zabójstw honorowych za przestępstwo, aby zapobiec śmierci kobiet. Więcej dowiesz się tutaj.


#Kuwejt: dzisiaj (sobota, 5 grudnia) odbywają się wybory parlamentarne w Kuwejcie. Wybory 50 reprezentantów do Zgromadzenia Narodowego utworzonego w 1960 roku odbywają się w kraju co 4 lata (więcej o tym, czego się spodziewać po tegorocznych wyborach tutaj). Chociaż minęło prawie 15 lat odkąd kobiety uzyskały prawo do głosowania i do startu w wyborach w kraju, ich udział w życiu politycznym pozostaje minimalny. Do parlamentu poprzedniej kadencji została wybrana tylko jedna kobieta. Aktywistki podejmują jednak działania, aby zachęcić inne kobiety do korzystania ze swoich praw wyborczych. Przeczytasz o tym tutaj.


[Szerzej]
#Azerbejdżan #Armenia #GórskiKarabach: według organizacji Human Rights Watch siły zbrojne Azerbejdżanu dopuszczają się wysoce niehumanitarnego traktowania armeńskich żołnierzy wziętych do niewoli podczas walk o Górski Karabach. Zdaniem świadków jeńcy są poddawali fizycznemu znęcaniu się i poniżaniu. Proceder ten został zarejestrowany na filmach szeroko rozpowszechnianych w mediach społecznościowych. Więcej znajdziesz tutaj.


#USA: w tegorocznych wyborach parlamentarnych w Stanach Zjednoczonych wystartowała rekordowa liczba kandydatek i kandydatów wiary muzułmańskiej. Co najmniej 170 muzułmanów i muzułmanek skorzystała z biernego prawa wyborczego w 28 stanach. 62 z nich zwyciężyło w wyborach. Skąd taki wzrost liczby muzułmańskich kandydatów? Dowiedz się tutaj.


#Francja: w nadchodzących dniach w ramach akcji prewencyjnej przeciw separatyzmowi i radykalizacji muzułmanów Francja ma przeprowadzić inspekcję 76 meczetów. Monitoring ma dotyczyć 16 muzułmańskich miejsc kultu w regionie paryskim i 60 w pozostałych częściach kraju. Jeśli władze w trakcie inspekcji stwierdzą uchybienia lub podejrzaną aktywność, niektóre z tych meczetów mogą zostać zamknięte. Jak zapowiedziało ministerstwo spraw wewnętrznych 18 meczetów ma być celem „natychmiastowych działań” władz. Dlaczego? Przeczytaj tutaj.


[Kultura]
#ZachodniBrzeg #Palestyna: brytyjski archeolog twiedzi, że odkrył w Nazarecie dom, w którym wychowywał się Jezus. Mimo odrzucenia tej tezy w latach 30., po 14 latach badań profesor Ken Dark z Reading University uznał, że tak zwany dom Józefa faktycznie mieścił się w miejscu, gdzie później postawiono klasztor zakonu Sióstr z Nazaretu. Badania pokazują, że pod budynkiem klasztoru mieścił się dom datowany na I wiek naszej ery. Zobacz go tutaj.


#StrefaGazy #Palestyna: z okazji Międzynarodowego dnia osób z niepełnosprawnościami w palestyńskiej Strefie Gazy zorganizowano maraton dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zobaczcie jak wyglądało to wyjątkowe wydarzenie.


#ZEA: w środę Zjednoczone Emiraty Arabskie świętowały swój 49 Dzień Narodowy. Dzień Narodowy upamiętnia zjednoczenie 7 emiratów w jeden kraj pod przywództwem ojca założyciela szejka Zayeda ibn Sultana an-Nahyana. Mimo utrzymania restrykcji pandemicznych, w kraju odbyło się wiele radosnych celebracji oraz transmitowany na żywo dla całego kraju tradycyjny pokaz fajerwerków w Dubaju.


#Muzyka: kto jeszcze nie zna klipu Ewolucja arabskiej muzyki”? Jeśli jesteście fanami kompilacji przedstawiających przekrój muzyki XX wieku, tu znajdziecie arabską wersję. 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s