Let's Talk Islam

Pakistan: pierwszy kościół dla osób transpłciowych

fot. YouTube: WION
Dla transpłciowych chrześcijan – wykluczonych podwójnie, jako przedstawiciele mniejszości religijnej, a następnie odrzuceni, wyśmiewani i zastraszani przez współwyznawców – pierwsza w Pakistanie wspólnota jest ukojeniem. Co ciekawe, powstała przy pomocy muzułmańskiej prawniczki.

Kościół został założony w Karaczi przez pastorkę, Ghazalę Shafique, która prowadziła nabożeństwo. Nazwała wspólnotę „Kościołem eunuchów”. Jak czytamy w reportażu Associated Press, „eunuch” jest terminem używanym w odniesieniu do kobiet transpłciowych w Azji Południowej, choć niektórzy uznają go za obraźliwy. Dla pastorki Shafique jednak jasne jest, że Jezus wyrażał się o eunuchach w sposób pozytywny (por. Mt 19,12).

Pakistan: dyskryminacja osób transpłciowych

Dlaczego wspólnota musiała powstać? „„Nikt nie chce w kościele siedzieć blisko nas, a niektórzy nawet mówią, że jesteśmy obrzydliwością. Ale tak nie jest. Jesteśmy ludźmi” – mówi Nena Soutrey w rozmowie z AP. 

Arsoo, transpłciowa kobieta, powiedziała że nie mogła siedzieć w kościele, bo kobiety wyrzucały ją do części, gdzie siedzieli mężczyźni, a mężczyźni – do części kobiecej. „To sytuacja bez wyjścia” – mówi – „Próbowałam stać z przodu, ale inni uznali, że to hańba. Nie rozumiem, dlaczego tak się czują. My też jesteśmy ludźmi, zrodzonymi z naszych rodziców. Bóg stworzył ich tak samo, jak nas”.

Transpłciowe kobiety i mężczyźni wszystkich wyznań są często zastraszani, poniżani, doświadczają przemocy. Rodziny porzucając tych ludzi, co zdarza się często, skazują ich na żebractwo i życie z prostytuowania się. Sytuacje transpłciowych chrześcijan pogarsza fakt, że są częścią mniejszości religijnej – a te w Pakistanie spotykają się na porządku dziennym z dyskryminacją.

Bardzo ciekawa jest też historia powstania wspólnoty. Z inicjatywą wyszła muzułmanka, Neesha Rao, jedyna transpłciowa osoba pracująca w zawodzie adwokata w Pakistanie. 

Rao powiedziała, że poruszyła ją sytuacja jej transpłciowych chrześcijańskich przyjaciół, którzy często bali się wyznawać swoją wiarę, obawiając się dalszych nadużyć, ale także nie mogli znaleźć pocieszenia wśród współchrześcijan.

Od czasu założenia wspólnoty Rao uczestniczy w nabożeństwach.

Problemy z hierarchią

Pastorka Shafique należy do Kościoła Pakistanu, zjednoczonego Kościoła protestanckiego łączącego Kościoły Anglikańskie, Metodystyczne i Reformowane.

Jednak jak dotąd jej dyskusje z hierarchią mające na celu uznanie jej kościoła zostały odrzucone.

„Mówią mi, że powodem są kwestie teologiczne” – powiedziała Shafique -„Wciąż czekam, aby usłyszeć, jakie są te kwestie teologiczne”.

Pakistański parlament wprowadził ustawę przyznającą podstawowe prawa transpłciowym obywatelom kraju i nakładającą kary za ich dyskryminację w maju 2018 roku. Prawo zezwala transpłciowym obywatelom Pakistanu na wyrażanie swojej płci w dowolnie wybrany przez siebie sposób, np. przez wygląd czy wypowiedzi. Zyskali oni także prawo dziedziczenia, uczestnictwa w życiu politycznym czy prawo do głosowania, którego do tej pory byli często pozbawiani.

***

Wspieraj Islamistę. Nie ma takiego drugiego miejsca w polskim internecie. Pomóż nam działać: https://bit.ly/35rAag4

Dziękujemy Outriders za podanie tej informacji w ich cotygodniowej prasówce <3!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s