Informacje · Zdaniem Islamisty

Jak muzułmanin walczył o Polskę. Rozmowa z wnukiem Aleksandra Sulkiewicza [Podcast #17]

Po co Aleksander Sulkiewicz namówił Piłsudskiego, by udawał obłęd? Dlaczego uratowało to życie przyszłemu Marszałkowi? Czemu Tatar, muzułmanin, tak mocno zaangażował się w walkę o niepodległość? Kim tak naprawdę był? O polskim bohaterze, wyznawcy islamu, mówi jego wnuk, pan Michał Sulkiewicz.

Kiedy rosyjski żandarm zaczął go wyśmiewać za zaangażowanie w walkę o niepodległość mówiąc: „Pan – Tatar i mahometanin! Co pan porabia w PPS? Co ma pan wspólnego z polskimi sprawami?” Aleksander Sulkiewicz odparł z oburzeniem: „Moja rodzina od kilkuset lat jest polską!”

Mało kto pamięta, że jednym z ojców polskiej niepodległości był Tatar, Aleksander Sulkiewicz, a właściwie Iskander Mirza Duzman Beg Sulkiewicz. W tym odcinku naszego podcastu wysłuchaj rodzinnych wspomnień o bohaterze opowiedzianych przez jego wnuka, Michała Sulkiewicza.

Nowy odcinek naszego podcastu znajdziesz tutaj.

Więcej o Aleksandrze Sulkiewiczu przeczytasz tutaj. Poniżej znajdziesz fotografie ze zbiorów jego wnuka, Michała, o których nasz rozmówca opowiadał w podcaście.

Naszej rozmowy z Michałem Sulkiewiczem możesz wysłuchać na platformach Anchor, Spotify oraz Apple Podcasts.

Podoba ci się Podcast Islamisty? Chcesz wiedzieć więcej i czytać inne treści, które publikujemy? Zajrzyj na naszego Facebooka i Instagrama (@an_wilczynska oraz @wilczynski.karol).

Wesprzyj nas przez platformę Patronite i pomóż  tworzyć rzetelne treści o społecznościach muzułmańskich i budowaniu otwartego społeczeństwa. Jak dołączyć do grona naszych Patronów i Patronek? Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pierwszy grób Aleksandra Sulkiewicza w pobliżu pola bitwy.
Dekoracja urny po ekshumacji i przewiezieniu szczątków A. Sulkiewicza do Warszawy
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s