Informacje

Zmarł jeden z najsłynniejszych korespondentów z Bliskiego Wschodu – Robert Fisk

fot. Mohamed Nanabhay, CC BY 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by/2.0, via Wikimedia Commons

Autorem wpisu jest Tomasz Pietrzak – arabista i prawnik.

Zmarł najsłynniejszy korespondent zagraniczny z Bliskiego Wschodu – Robert Fisk – człowiek, który trzykrotnie przeprowadzał wywiad z Usamą bin Ladenem.

W niedzielę 30 października w Dublinie zmarł w wieku 74 lat Robert Fisk, legendarny brytyjski korespondent bliskowschodni, gwiazda dziennikarstwa i poczytny i kontrowersyjny pisarz, który mieszkał przez 30 lat w Bejrucie. Dla wielu młodszych dziennikarzy był synonimem uporu przez swoje niestrudzone dążenie do opisania prawdziwych wydarzeń z miejsca zdarzenia. Dla rzesz anglosaskich czytelników był „oknem na Wschód” – człowiekiem, który spędził życie na Bliskim Wschodzie, rozumiał go i umiał wytłumaczyć.

Robert Fisk rozpoczął karierę dziennikarską w Sunday Express, a od 1972 r. relacjonował konflikt w Irlandii Północnej dla londyńskiego dziennika The Times. Redakcja postanowiła wysłać Fiska w 1976 r. na Bliski Wschód, gdzie nauczył się perfekcyjnie arabskiego i pozostał przez kolejne 30 lat. Relacjonował wojnę domową w Libanie, rewolucję irańską 1979 r., wojnę radziecko-afgańską, bombardowanie Hamy przez wojska Hafiza al-Asada w 1982 r. oraz masakry w obozach Sabra i Szatila w północnym Libanie (był jednym z pierwszych dziennikarzy, który wszedł do obozów po masakrze).

Widział na własne oczy i opisywał wszystkie większe konflikty pustoszące Bliski Wschód – wojnę iracko-irańską, intifady palestyńskie, amerykańskie interwencje zbrojne w Zatoce Perskiej w 1990 r. , w Afganistanie w 2001 r. i w Iraku w 2003 r., wojny domowe w Algierii i Bośni a także „Arabską Wiosnę” w 2011 r. w Egipcie i wojnę domową w Syrii. Z Times’a odszedł do redakcji The Independent w 1989 r. rozczarowany przypadkiem cenzury wewnętrznej w czasopiśmie; gorąco popierał sprawę palestyńską i był zdecydowanym przeciwnikiem polityki Izraela oraz amerykańskiego interwencjonizmu na Bliskim Wschodzie, co przysporzyło mu krytyków.

Pod koniec kariery oskarżano go również o pobłażliwość względem reżimu Baszara al-Asada w relacjonowaniu wojny w Syrii.

W latach 90-tych trzykrotnie przeprowadził wywiad Usamą bin Ladenem, który w tamtym czasie nie był jeszcze znanym przywódcą światowej organizacji terrorystycznej, a mudżahedinem z ukrywającym się w górskich jaskiniach na pograniczu afgańsko-pakistańskim.

Fisk sam wytropił miejsce pobytu partyzanta i przeprowadził z nim wywiady po arabsku pod okiem uzbrojonych bojowników. Dziennikarska anegdota mówi, że wielu korespondentów zabiegało o wywiad z Usamą bin Ladenem, ale ten zgodził się na wywiad wyłącznie z Fiskiem, pozostając pod wrażeniem jego znajomości arabskiego i wiedzy o polityce bliskowschodniej.

Przez wiele lat zamieszkiwał przy Corniche’u w Bejrucie, gdzie jego mieszkanko służyło jako obowiązkowy cel wizyty każdego aspirującego dziennikarza odwiedzającego Liban. Fisk pokochał ten kraj i poświęcił mu książkę Pity the Nation. Lebanon at War uznawaną za jedną z najlepszych relacji o wojnie domowej w Libanie, jaka kiedykolwiek powstała.

Prezydent Irlandii, której obywatelstwo przyjął Fisk, napisał w oświadczeniu, że „wraz z jego odejściem świat dziennikarstwa i pogłębionej publicystyki o Bliskim Wschodzie utracił jednego z najznakomitszych komentatorów”.

* * *

Chcesz napisać tekst dla bloga Islamista? Skontaktuj się z nami: islamistablog@gmail.com

Pamiętaj, że działamy tylko dzięki wsparciu naszych patronów. Dołącz do nich, by otrzymywać od nas cotygodniową prasówkę: https://patronite.pl/IslamistaBlog

Reklama

Jedna myśl na temat “Zmarł jeden z najsłynniejszych korespondentów z Bliskiego Wschodu – Robert Fisk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s