Informacje · Zdaniem Islamisty

Do czego prowadzi hejt? Pokazuje to historia morderstwa z Francji

Całą Europę obiegła wiadomość o brutalnym zamordowaniu francuskiego nauczyciela, Samuela Paty, przez 18-latka. W tej tragicznej historii wielką rolę odegrał hejt w internecie i podburzanie do nienawiści.

Obecnie wiemy więcej o motywach, które dotychczas opisywano jedynie skrótowo – głównym motywem dokonania morderstwa na nauczycielu przez 18-latka było to, że Samuel Paty pokazywał podczas lekcji karykatury Proroka Muhammada. To jednak tylko część historii.

Okazuje się, że od piątego października trwała w internecie kampania nienawiści przeciw Samuelowi Paty – jeden z ojców uczennicy, która uczęszczała na jego lekcje, nagrał filmik o tym, że nauczyciel (którego dane i nazwę szkoły podał), pokazał uczniom karykaturę Muhammada, nagiego człowieka, „mówiąc o nim, że to Prorok”. Ojciec nawoływał, że trzeba doprowadzić do tego, by Paty przestał uczyć oraz pokazać, że muzułmanie nie zgadzają się na obrażanie Proroka.

Filmik stał się viralem, a ojciec uczennicy zaczął publikować więcej treści zastraszających Samuela Paty. Jednocześnie w jego obronie stanęło wielu muzułmanów z miasteczka, w tym większość jego muzułmańskich ucznìów i ich rodziców.

Niestety, nienawiść i słowa rzucane w internecie miały bardzo poważne konsekwencje. Na apel ojca, by dać nauczycielowi nauczkę, odpowiedział 18-latek – chłopak prawdopodobnie nie mający pojęcia, że takie działanie jest niezgodne z tym, czego naucza Koran.

O tym mówił m.in. mufti Nidal Abu Tabaq w komentarzu do tego zdarzenia, który publikowaliśmy w jednym z ostatnich postów:

„Jaka ma być odpowiedź muzułmanina na szyderstwa? Koran mówi wyraźnie: Głoś chwałę twego Pana, bądź wśród tych, którzy wybijają pokłony (Koran 15, 98)” – mówił mufti Ligii Muzułmańskiej w Polsce.

Jako osoby działające w mediach tradycyjnych i społecznościowych, nauczyciele i trenerzy dobrze wiemy, co oznacza hejt oraz hejt rozprzestrzeniany w sieci. W czasie 5 lat naszej intensywnej działalności medialnej i edukacyjnej otrzymaliśmy wiele nienawistnych wiadomości – od pogróżek i wyzwisk, po życzenia i groźby śmierci czy gwałtu. Tak wielu osobom nie podoba się uczenie o migracji czy islamie.

Tymczasem hejt zabija, nie zapominajmy o tym!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s