Let's Talk Islam · W świat!

Mała Mekka na Podlasiu. Poznaj historię mizaru w Studziance

Odczytywanie nagrobków wypisanych po arabsku z przewodnikiem, historykiem i opiekunem cmentarza w Studziance, panem Łukaszem Wędą. Fot. IslamistaBlog.pl.
Musicie poznać to wyjątkowe miejsce! Mizar w Studziance jest jednym z sześciu zabytkowych muzułmańskich cmentarzy, które zachowały się w obecnych granicach Polski. Jego wyjątkową historię usłyszeliśmy przemierzając kraj w ramach naszego cyklu Muzułmańska Mapa Polski.

Powstał pod koniec XVII w. Ziemię, na której go wytyczono, król Jan III Sobieski nadał wraz ze szlacheckim herbem tatarskiej rodzinie Samuela Romanowskiego i jego żony Reginy z Kieńskich. Dzisiaj mizar w Studziance jest wyjątkowym świadectwem obecności muzułmanów w Polsce i ich udziału w tworzeniu naszej wspólnej historii. Skąd się wziął?

Legenda głosi, że król Jan III Sobieski nie miał czym zapłacić za służbę walczącym dla niego tatarskim oficerom i żołnierzom, i dlatego od 1679 r. przyznawał prawa do ziemi kolejnym rodom tatarskim. W ślad za nim poszli kolejni władcy. Tak w granicach Korony Królestwa Polskiego osiedlali się kolejni Lipkowie, czyli Tatarzy z Litwy, których potomkowie u naszych północno-wschodnich sąsiadów pojawili się jeszcze w XIV wieku.

W Polsce osiedlali i z czasem asymilowali się Januszewscy, Jabłońscy, Bajrulewicze, Okmińscy, Czymbajewicze, Bielakowie, Azulewicze, Szehidowicze, Szachuniewicze, Półtorzyccy. Przyjęli polsko brzmiące nazwiska, utworzone od tatarskich imion, przydomków, tytułów lub herbów.

Założony przez nich mizar, czyli cmentarz muzułmański w Studziance, przez okolicznych Tatarów miał być nazywany „małą Mekką”, ponieważ na podróż do najważniejszych miejsc islamu pozwolić mogło sobie tylko niewielu, więc to lokalny cmentarz stał się miejscem pielgrzymek.

Jego historię oraz losy osób, które zostały na nim pochowane, opisujemy w reportażu, który ukazał się w najnowszym numerze Tygodnika Powszechnego i jest częścią naszego projektu Muzułmańska Mapa Polski.

Wypisany po arabsku nagrobek generała Józefa Bielaka na mizarze w Studziance. Fot. IslamistaBlog.pl

Razem z historykiem i opiekunem tego miejsca, panem Łukaszem Wędą, spacerowaliśmy po tym pięknym i pełnym historii miejscu oraz odczytywaliśmy arabskie inskrypcje na nagrobkach w Studziance.

Serdecznie dziękujemy Panu Łukaszowi za oprowadzenie po mizarze i opowiedzenie nam o Tatarach ze Studzianki! Koniecznie odwiedźcie to miejsce!

A jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, przeczytajcie nasz reportaż na temat Tatarów w Studziance tutaj (darmowy dostęp do całości reportażu po zalogowaniu).

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s