
Czy feminizm jest do pogodzenia z islamem? A jeśli tak, to w jaki sposób? Czy pojęcie aktywizmu feministycznego na Bliskim Wschodzie jest rozumiane inaczej niż na Zachodzie? Które elementy doktryny islamu sprawiają feministkom najwięcej problemów? Na te i inne pytania odpowiada dr Karolina Rak z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, autorka projektu Niswiyya – feminizm arabski.
Feminizm muzułmański to zjawisko bardzo różnorodne. Mieszczą się w nim jednocześnie osoby, które utożsamiają się z tą nazwą i takie, które ją odrzucają; osoby, które w swoich realiach kulturowych i religijnych mają poczucie bycia równymi oraz takie, które widzą potrzebę walki o zmiany tu i teraz.
W tym odcinku naszego podcastu dr Karolina Rak, znana także jako Niswiyya, rozwikła przed nami kwestie, którymi zajmują się arabskie i muzułmańskie środowiska feministyczne.
Odcinka o feminizmie muzułmańskim możesz posłuchać tutaj.
Naszej rozmowy z Karoliną możesz posłuchać także na Spotify lub Apple Podcasts.
Subskrybuj nasz podcast, aby zawsze być na bieżąco, gdy pojawi się nowy odcinek!
Chcesz wesprzeć nasz projekt i pomóc nam tworzyć więcej materiałów takich jak ten? Dołącz do grona naszych Patronów i Patronek! Nasi Patroni i Patronki mają dostęp do specjalnych treści, cotygodniowych prasówek i wielu innych.
Jak zostać Patronem Islamisty? Sprawdź tutaj.