Let's Talk Islam

O co walczą muzułmańskie feministki? [Podcast #07]

Czy feminizm jest do pogodzenia z islamem? A jeśli tak, to w jaki sposób? Czy pojęcie aktywizmu feministycznego na Bliskim Wschodzie jest rozumiane inaczej niż na Zachodzie? Które elementy doktryny islamu sprawiają feministkom najwięcej problemów? Na te i inne pytania odpowiada dr Karolina Rak z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, autorka projektu Niswiyya – feminizm arabski.

Feminizm muzułmański to zjawisko bardzo różnorodne. Mieszczą się w nim jednocześnie osoby, które utożsamiają się z tą nazwą i takie, które ją odrzucają; osoby, które w swoich realiach kulturowych i religijnych mają poczucie bycia równymi oraz takie, które widzą potrzebę walki o zmiany tu i teraz.

W tym odcinku naszego podcastu dr Karolina Rak, znana także jako Niswiyya, rozwikła przed nami kwestie, którymi zajmują się arabskie i muzułmańskie środowiska feministyczne.

Odcinka o feminizmie muzułmańskim możesz posłuchać tutaj.

Naszej rozmowy z Karoliną możesz posłuchać także na Spotify lub Apple Podcasts.

Subskrybuj nasz podcast, aby zawsze być na bieżąco, gdy pojawi się nowy odcinek!

Chcesz wesprzeć nasz projekt i pomóc nam tworzyć więcej materiałów takich jak ten? Dołącz do grona naszych Patronów i Patronek! Nasi Patroni i Patronki mają dostęp do specjalnych treści, cotygodniowych prasówek i wielu innych.

Jak zostać Patronem Islamisty? Sprawdź tutaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s