Informacje

Saudyjska reforma edukacji, jordański horror na Netflixie, umowa Izrael-ZEA i LGBT+ w Libanie [PRASÓWKA ISLAMISTY]

Tylko dziś udostępniamy wszystkim naszą najnowszą prasówkę dla patronów islamistablog.pl. Chcesz wiedzieć więcej i otrzymywać rzetelne informacje o Bliskim Wschodzie, islamie i społecznościach muzułmańskich? 

Co tydzień przygotowujemy obszerną listę najważniejszych informacji z mediów arabsko- i anglojęzycznych. Krótko, treściwie i na temat. Skupiamy się na wiadomościach niedostępnych i zapomnianych w polskich mediach. Znajdujemy również informacje o kulturze, interesujące fotoreportaże oraz polecamy nowe filmy czy albumy muzyczne.

Zacznij nas wspierać i dołącz do grona naszych patronów i patronek. Jesteśmy w stałym kontakcie i przygotowujemy tematy na życzenie: https://patronite.pl/IslamistaBlog

Więcej o nas przeczytasz w zakładce „O BLOGU”. Nasze teksty w różnych mediach (m.in. „Duży Format”, onet.pl, „Tygodnik Powszechny) przeczytasz w zakładce „NASZE PUBLIKACJE”.

Tymczasem przeczytaj, co się wydarzyło w dniach 16-22 sierpnia:

#Izrael #ZEA

Jakie są dotychczasowe konsekwencje ubiegłotygodniowego podpisania porozumienia między Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi a Izraelem? Iran zapowiedział, że konsekwencje tego “haniebnego układu” mogą być dla ZEA bardzo niebezpieczne (o reakcji Iranu czytaj więcej tutaj: https://bit.ly/2E4sLcB). 

Zerwaniem relacji dyplomatycznych z Emiratami grozi Turcja. Prezydent Recep Tayyip Erdogan mówił, że Ankara rozważa wycofanie swojego ambasadora z Abu Zabi (o Turcji więcej tutaj: https://bit.ly/3auOrus). 

Mimo deklaracji Izraela o wstrzymaniu aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu, która była głównym warunkiem uczestnictwa Emiratów w ugodzie, władze terytoriów palestyńskich mówią o normalizacji stosunków kraju z Izraelem jako zdradzie Palestyńczyków (więcej o reakcji Palestyńczyków: https://bit.ly/344vFsQ). 

W sprawie wypowiedział się również premier Pakistanu – Imran Khan. Stwierdził, że jego kraj nie przystąpi do żadnych rozmów z Izraelem, dopóki nie powstanie państwo palestyńskie na zasadach możliwych do zaakceptowania przez Palestyńczyków (czytaj więcej: https://bit.ly/3aHgAie). 

Jak dotąd podłączenie usługi telefonicznej do kontaktu między mieszkańcami ZEA i Izraela to pierwszy konkretny znak porozumienia zawartego między krajami (więcej tutaj: https://bit.ly/315iYw6).

#Sudan

Prasa podała informację, że w przyszłości może zostać podpisane kolejne porozumienie normalizujące stosunki dyplomatyczne, tym razem pomiędzy Izraelem a Sudanem. Jak zapowiadają izraelskie źródła rządowe, umowa ma zostać sfinalizowana z końcem bieżącego lub początkiem przyszłego roku. Sudan byłby czwartym krajem arabskim (po Jordanii, Egipcie i ZEA), który zdecydował się na oficjalne uznanie istnienie Izraela i nawiązał z tym krajem relacje dyplomatyczne. Prasa izraelska spekuluje również, że Bahrajn i Oman mogą pójść w ich ślady, podpisując w najbliższej przyszłości tak zwane układy pokojowe z Izraelem (czytaj więcej: https://bit.ly/2CxsTRp). 

Po podaniu informacji o rozmowach z Izraelem, rzecznik prasowy sudańskiego MSZ został natychmiast zwolniony (czytaj więcej tutaj: https://bit.ly/3hgfuMU). 

#Liban

W jaki sposób wybuch w Bejrucie dotknął libańską społeczność LGBT+, jedną z najaktywniejszych tego typu społeczności na Bliskim Wschodzie? 

„Zawsze, nie tylko w przypadku katastrof, kiedy masz społeczność znajdującą się w sytuacji wykluczenia, musisz zwracać na nią uwagę dużo bardziej, aby jej problemy zostały zauważone” – mówi Sandra Melhem, aktywistka LGBT+, która przeprowadziła zbiórkę ponad 10 tys. dolarów na pomoc poszkodowanym w eksplozji członkom mniejszości seksualnych. Więcej na temat sytuacji osób LGBT+ po wybuchu przeczytasz tutaj: https://bit.ly/2EdnjV2.

Ponadto na skutek eksplozji w całym Bejrucie ucierpiało co najmniej 8 tysięcy zabytkowych budynków, wiele położonych w historycznych dzielnicach stolicy – Gemmayze i Mar Mikhael. Wśród nich ok. 640 budynków to te o dużej wartości historycznej. Co najmniej 60 z nich może w każdej chwili runąć. Czytaj więcej: https://bit.ly/2FxzfS4.

Sprzedawca kwiatów w Byblos, Liban (fot. Christelle Hayek on Unsplash)

#Egipt

Po wybuchu w Bejrucie egipskie władze zaczęły pozbywać się porzuconych w portach niebezpiecznych materiałów. Obecnie materiały zostały rozdystrybuowane z portów i przekazane pod kontrolę odpowiednich ministerstw. Do końca roku egipskie porty mają być całkowicie oczyszczone z zalegających niebezpiecznych substancji. Władze planują także wprowadzenie nowych procedur celnych w portach, które poprawiłyby jakość kontroli wwożonych i przechowywanych tam materiałów. Więcej przeczytasz tutaj: https://bit.ly/315xrrT.

Coraz więcej egipskich rodzin o niskich dochodach zaczyna zarabiać na TikToku i YouTubie. Będąc zmuszonymi przez pandemię do pozostawania w domach, Egipcjanie tworzą krótkie filmy i wideoblogi nie wymagające początkowego budżetu, które osiągają miliony wyświetleń, przewyższając oglądalnością treści publikowane przez programy telewizyjne w Egipcie. Według badań instytutu statystycznego CAMPAS, w tym najbardziej zaludnionym kraju arabskim około 32,5% populacji żyje w warunkach skrajnego ubóstwa. O najpopularniejszych kanałach tego typu przeczytajcie tutaj: https://bit.ly/2Yonh3A

#Bahrajn

Zarzuty celowego niszczenia mienia w tym hinduistycznych posągów religijnych usłyszała 54-letnia kobieta w Bahrajnie, która rozbiła wizerunki bożków znajdujące się w sklepie w jednej z dzielnic stolicy Bahrajnu, Manamy. Sprawczyni, której działania zostały nagrane i opublikowane w filmie w mediach społecznościowych, odpowie za obrażanie symboli religijnych. Czeka ją proces. “Niszczenie symboli religijnych nie leży w naturze mieszkańców Bahrajnu. To zbrodnia nienawiści, której nie akceptujemy” – napisał na Twitterze członek rodziny królewskiej, szejk Khalid al-Khalifa. Czytaj więcej tutaj: https://bit.ly/2PYHaK3.

#Jemen

Pod pretekstem ryzyka zakażeń koronawirusa siły rebeliantów Huti w Jemenie Siły od kwietnia 2020 roku wypędziły siłą tysiące etiopskich migrantów z północnej części kraju. W trakcie wypędzeń i przepędzania migrantów w stronę saudyjskiej granicy śmierć poniosło kilkadziesiąt osób, donosi Human Rights Watch. Następne kilkadziesiąt osób zginęło po tym, jak saudyjscy strażnicy graniczni otworzyli ogień do uciekających Etiopczyków. Setki osób ocalałych z masakry uciekło na górzysty obszar przygraniczny. Zarówno jemeńskie, jak i saudyjskie siły milczą na temat zajść przy wspólnej granicy. Więcej przeczytasz tutaj: https://bit.ly/3ghOWth

#ArabiaSaudyjska

Kraj szykuje się na reformę systemu edukacji. Zmiany obejmą kształcenie w zakresie szkół średnich. We wstępnym planie sześciu ścieżek edukacyjnych dostępnych dla uczniów na tym poziomie edukacji uwzględniono informatykę, inżynierię, nauki o zdrowiu, humanistykę, biznes i prawo muzułmańskie. Program zostanie wprowadzony już w tym roku w wybranych szkołach w Królestwie, po czym zostanie poddany ewaluacji i zaimplementowany w całym kraju. Edukacja jest jednym z priorytetów programu reform księcia Mohammeda Ibn Salmana „Wizja 2030”. Więcej przeczytasz tutaj: https://bit.ly/3ghOWth

#AutonomiaPalestyńska

Zdjęcia 20 dzieł Banksy’ego zostało wystawionych w centrum Betlejem jako podziękowanie od mieszkańców dla anonimowego brytyjskiego artysty ulicznego za pomoc w zwracaniu uwagi na problemy terytoriów palestyńskich oraz promowanie turystyki w regionie. Zdjęcia zostały wykonane przez palestyńskich fotografów. Dodatkowo w porozumieniu z organizatorami wystawy artyści z Gazy wyrzeźbili w piasku na plaży napis „Dziękujemy Banksy”. Tylko w ostatnim miesiącu Banksy sprzedał w Londynie trzy swoje dzieła za 2,2 miliona funtów, a dochód z nich przekazał szpitalowi w Betlejem. Czytaj więcej: https://bit.ly/34mgADe

Manger St., Betlejem (fot. Dan Meyers on Unsplash)

#Kultura

“Dobry i zły dżin wykorzystują uczniów odwiedzających Petrę, aby dostać się do świata ludzi. W ten sposób pewne liceum zmienia się w miejsce walki nadnaturalnych sił” – tak brzmi opis najnowszego jordańskiego horroru (!) “Jinn”. Serial jest dostępny w serwisie Netflix i uzyskuje zaskakująco dobre oceny (83% Rotten Tomatoes, 6,4/10 Filmweb). Tutaj obejrzycie trailer: https://bit.ly/2QjuyND

* * *

A na koniec zdjęcie Pączka tuż przed spotkaniem z naszymi patronami i patronkami. Co dwa tygodnie spotykamy się przy czipsach i koka-koli, aby porozmawiać o różnych sprawach dotyczących Bliskiego Wschodu i publikacji na IslamistaBlog.pl. Chcesz tworzyć tę przestrzeń razem z nami? Wesprzyj nas:

https://patronite.pl/IslamistaBlog

Kolejna prasówka już za tydzień!

A już jutro kolejny odcinek naszego podcastu – tym razem temat islamu i homoseksualizmu! Zapraszamy :)!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s