
Władze Arabii Saudyjskiej wystosowały wskazówki dla 1000 pielgrzymów, którzy w tym roku odbędą rytualną pielgrzymkę do Mekki. Z pewnością dla tych 1000 osób, które uzyskają zgodę na wykonanie hadżdżu w tak małej grupie i tak nietypowych warunkach, będzie to doświadczenie wyjątkowe.
Kto uda się na elitarną pielgrzymkę?
Doroczna obowiązkowa pielgrzymka muzułmanów do Mekki – z arabskiego zwana też hadżdżem – to rytuał, który rocznie przyciąga do Arabii Saudyjskiej ponad 2,5 miliona pielgrzymów. W tym roku jednak władze kraju zdecydowały nie tylko o tym, że dla przybywających z zagranicy pielgrzymka nie będzie możliwa. Na skutek pandemii zezwolenie na udział w niej otrzyma zaledwie 1000 wyselekcjonowanych osób.
W 2020 roku hadżdż w jego tradycyjnym znaczeniu podróży do świętych miast islamu odbędą tylko osoby, które nie miały jeszcze okazji uczestniczyć w pielgrzymce i w momencie zamknięcia granic przebywały na terytorium Arabii Saudyjskiej. Jak podają władze w kraju wśród pielgrzymów ma zostać wytypowanych 30% obywateli saudyjskich i 70% cudzoziemskich rezydentów państwa. Wspomina się także, że będą to tylko osoby w wieku 20-50 lat.
W ramach podziękowania za ich pracę podczas pandemii, pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca na hadżdż mają mieć pracownicy ochrony zdrowia i personel medyczny. Warto przy tym wspomnieć, że według statystyk w Arabii Saudyjskiej występuje jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności na koronawirusa na całym Bliskim Wschodzie. Według statystyk liczba infekcji w kraju rośnie aż o 3 000 – 4 000 przypadków dziennie, a na skutek choroby zmarło jak dotąd 1968 osób.
Z tego względu osoby wytypowane do odbycia pielgrzymki będą zmuszone do odbycia kwarantanny przed i po wizycie w świętych miejscach islamu.
Sterylizowane kamienie i święta woda w butelkach
Hadżdż to nie tylko wizyta w najważniejszych na świecie meczetach w Mekce i Medynie. To także szereg rytuałów, które w tym roku na skutek pandemii zostaną delikatnie zmodyfikowane, aby zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom.
Wśród istotnych dla wyznawców islamu elementów pielgrzymki do Mekki i Medyny znajduje się między innymi wizyta u studni Zamzam, która według tradycji miała powstać jeszcze za czasów proroka trzech religii monoteistycznych – Abrahama. Zwyczajem pielgrzymkowym uczestnicy rytuału pili wodę z tej studni. W tym roku wciąż będzie można to zrobić, jednak nie bezpośrednio ze źródła. Woda ze studni Zamzam będzie butelkowana i dystrybuowana pielgrzymom.
Innym zwyczajem hadżdżu jest rytuał odbywający się w dolinie Mina, gdzie pielgrzymi rzucają kamieniami w trzy kamienne stele symbolizujące szatana. Tradycyjnie kamienie do rzucania były zbierane przez wiernych na trasie pielgrzymki. Tym razem jednak zarządzający bezpieczeństwem przygotują pielgrzymom wysterylizowane kamienie gotowe do rzucania w trakcie rytuału.
Każdy podróżujący do Mekki musi zabrać ze sobą własny dywan do modlitwy. Władze kraju potwierdziły także, że w ramach przestrzegania wymogów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, uczestnicy pielgrzymki nie będą mieli możliwości dotknięcia al-Kaaby, sanktuarium przechowującego Czarny Kamień, które część wiernych traktuje jako kluczowy element wizyty w mekkańskim meczecie.
Obowiązkowe będzie także utrzymywanie 2-metrowego dystansu na całej trasie pielgrzymki oraz między namiotami, w których śpią pielgrzymi, a także noszenie masek przez cały okres trwania hadżdżu.
W tym roku okres trwania pielgrzymki do Mekki przypada na dni od wieczora 28 lipca do 2 sierpnia.