Informacje · Let's Talk Islam

Sterylizowane kamienie i święta woda w butelkach. Jak będzie wyglądać tegoroczna pielgrzymka do Mekki?

Fot. AFP.
Władze Arabii Saudyjskiej wystosowały wskazówki dla 1000 pielgrzymów, którzy w tym roku odbędą rytualną pielgrzymkę do Mekki. Z pewnością dla tych 1000 osób, które uzyskają zgodę na wykonanie hadżdżu w tak małej grupie i tak nietypowych warunkach, będzie to doświadczenie wyjątkowe.

Kto uda się na elitarną pielgrzymkę?

Doroczna obowiązkowa pielgrzymka muzułmanów do Mekki – z arabskiego zwana też hadżdżem – to rytuał, który rocznie przyciąga do Arabii Saudyjskiej ponad 2,5 miliona pielgrzymów. W tym roku jednak władze kraju zdecydowały nie tylko o tym, że dla przybywających z zagranicy pielgrzymka nie będzie możliwa. Na skutek pandemii zezwolenie na udział w niej otrzyma zaledwie 1000 wyselekcjonowanych osób. 

W 2020 roku hadżdż w jego tradycyjnym znaczeniu podróży do świętych miast islamu odbędą tylko osoby, które nie miały jeszcze okazji uczestniczyć w pielgrzymce i w momencie zamknięcia granic przebywały na terytorium Arabii Saudyjskiej. Jak podają władze w kraju wśród pielgrzymów ma zostać wytypowanych 30% obywateli saudyjskich i 70% cudzoziemskich rezydentów państwa. Wspomina się także, że będą to tylko osoby w wieku 20-50 lat.

W ramach podziękowania za ich pracę podczas pandemii, pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca na hadżdż mają mieć pracownicy ochrony zdrowia i personel medyczny. Warto przy tym wspomnieć, że według statystyk w Arabii Saudyjskiej występuje jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności na koronawirusa na całym Bliskim Wschodzie. Według statystyk liczba infekcji w kraju rośnie aż o 3 000 – 4 000 przypadków dziennie, a na skutek choroby zmarło jak dotąd 1968 osób.

Z tego względu osoby wytypowane do odbycia pielgrzymki będą zmuszone do odbycia kwarantanny przed i po wizycie w świętych miejscach islamu.

Sterylizowane kamienie i święta woda w butelkach

Hadżdż to nie tylko wizyta w najważniejszych na świecie meczetach w Mekce i Medynie. To także szereg rytuałów, które w tym roku na skutek pandemii zostaną delikatnie zmodyfikowane, aby zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom.

Wśród istotnych dla wyznawców islamu elementów pielgrzymki do Mekki i Medyny znajduje się między innymi wizyta u studni Zamzam, która według tradycji miała powstać jeszcze za czasów proroka trzech religii monoteistycznych – Abrahama. Zwyczajem pielgrzymkowym uczestnicy rytuału pili wodę z tej studni. W tym roku wciąż będzie można to zrobić, jednak nie bezpośrednio ze źródła. Woda ze studni Zamzam będzie butelkowana i dystrybuowana pielgrzymom.

Innym zwyczajem hadżdżu jest rytuał odbywający się w dolinie Mina, gdzie pielgrzymi rzucają kamieniami w trzy kamienne stele symbolizujące szatana. Tradycyjnie kamienie do rzucania były zbierane przez wiernych na trasie pielgrzymki. Tym razem jednak zarządzający bezpieczeństwem przygotują pielgrzymom wysterylizowane kamienie gotowe do rzucania w trakcie rytuału.

Każdy podróżujący do Mekki musi zabrać ze sobą własny dywan do modlitwy. Władze kraju potwierdziły także, że w ramach przestrzegania wymogów bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, uczestnicy pielgrzymki nie będą mieli możliwości dotknięcia al-Kaaby, sanktuarium przechowującego Czarny Kamień, które część wiernych traktuje jako kluczowy element wizyty w mekkańskim meczecie.

Obowiązkowe będzie także utrzymywanie 2-metrowego dystansu na całej trasie pielgrzymki oraz między namiotami, w których śpią pielgrzymi, a także noszenie masek przez cały okres trwania hadżdżu.

W tym roku okres trwania pielgrzymki do Mekki przypada na dni od wieczora 28 lipca do 2 sierpnia.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s