Informacje

Jędraszewski do muzułmanów: „To ważne, by budować kulturę spotkania”

Kamila Dudkiewicz i siostra Krystyna ze Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa podczas ubiegłorocznych warsztatów o dialogu międzyreligijnym zorganizowanych z okazji XIX Dnia Islamu. Fot. Islamista.
„Wierzę, że nasze krakowskie spotkanie katolików i muzułmanów z okazji XX Dnia Islamu w Kościele Katolickim jest dobrą okazją, by podjąć wspólne działania na rzecz pokoju i bezpieczeństwa oraz przeciwdziałać przemocy” – napisał abp Marek Jędraszewski w liście do społeczności muzułmańskiej w Krakowie z okazji XX Dnia Islamu w Kościele Katolickim w Polsce.

Na stronie archidiecezji krakowskiej ukazał się list arcybiskupa Marka Jędraszewskiego do społeczności muzułmańskiej w Krakowie. Jest to pierwszy tego typu list, który metropolita skierował do muzułmanów.

„Choć różnimy się sposobem pojmowania jedynego Boga, jesteśmy do siebie podobni w tym, że jedni i drudzy staramy się poznać i wypełniać Jego wolę” – takie fragmenty przemówienia Jana Pawła II do liderów społeczności muzułmańskiej w Nigerii przywołał Jędraszewski z okazji XX Dnia Islamu.

Metropolita w liście pisze też o tym, że odwiedził Syrię oraz przywołuje słowa zmarłego misjonarza, pracującego w Syrii jezuity Fransa van der Lugta, na temat pokojowego współżycia chrześcijan i muzułmanów w tym kraju. Arcybiskup powołuje się także na historyczne przykłady spotkań chrześcijan i muzułmanów, np. spotkanie sułtana Kamila al-Malika ze świętym Franciszkiem z Asyżu oraz korespondencję papieża Grzegorza VII z emirem an-Nasirem Ibn Alnasem.

Arcybiskup wskazywał na potrzebę budowania wspólnego, bezpiecznego domu w Krakowie, szerzenia przesłania pokoju i dialogu.

Cały tekst listu arcybiskupa w języku polskim znajdziecie tutaj.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s