Książkownia

Kulturowy raj czy religijny poligon? Andaluzja w książce „Królestwa wiary”

Nowy Rok rozpoczynamy od nowej książki! Dziś mam dla Was lekturę, która wciągnie zarówno fanów historii, jak i wielbicieli kultury andaluzyjskiej. Przeczytajcie ze mną “Królestwa wiary” Briana A. Catlosa.

Brian A. Catlos, znany mediewista i profesor religioznawstwa na University of Colorado, w swojej książce “Królestwa wiary” odkrywa tajniki andaluzyjskich dworów, pokazuje kulisy rywalizacji, ale także współżycia kultur i religii w miejscu, które nie miało sobie równych – w średniowiecznej Andaluzji.

Catlos w swojej książce przedstawia całą historię tego regionu od podboju przez armię muzułmańską aż po jej współczesne dziedzictwo i udowadnia, że w Andaluzji nie mamy do czynienia ze zderzeniem cywilizacji, inwazją kulturową czy wojną religijną.

W opisie badacza widzimy nie tylko szerszy kontekst dziejów Andaluzji, ale także szczegóły często pomijane przez innych historyków – spory wewnątrz trzech wielkich religii obecnych na tych terenach, wewnętrzne rozdarcia zarówno w islamie, jak i w chrześcijaństwie, zdrady i polityczne przepychanki, które dzieliły mieszkańców Andaluzji niekoniecznie wzdłuż stereotypowej linii religijnej.

W opisie Catlosa Andaluzja nigdy nie była ani religijnym rajem, ani poligonem wojennym. Dla poparcia swojej tezy badacz posługuje się nie tylko historią, ale przywołuje legendy i mity, ujawnia wewnętrzne motywacje władców, a sagi emirów andaluzyjskich okrasza ciekawostkami, czasem kąśliwymi uwagami dotyczącymi ich wyborów. W książce nie brakuje także zwrócenia uwagi na to, jak ważnym centrum naukowym stała się Andaluzja w średniowieczu i jak wiele zdobyczy nauki i sztuki odkryto właśnie tam – na styku kultur.

Niech się nie martwią także ci, którzy dopiero zaczynają interesować się historią tego regionu czy islamu. Książkę poprzedza zwarty wstęp, który wprowadza czytelnika w podstawy historii religii muzułmańskiej w kontekście innych obecnych na Bliskim Wschodzie systemów wierzeń.

Muszę przyznać, że nie jestem pasjonatką książek historycznych. Jednak znajomość tematyki i lekkość pióra Catlosa pozwalają zatopić się w historię tak, jakby opowiadał on fabułę Gry o Tron, a nie historię muzułmańskich dynastii i ich zróżnicowanych religijnie sąsiadów.

Bardzo polecam Wam sięgnąć po książkę “Królestwa wiary” autorstwa Briana A. Catlosa, która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. Obojętnie czy jesteście wielkimi fanami Andaluzji, czy dopiero zaczynacie swoją przygodę z tym niezwykłym regionem, będziecie pod wrażeniem. Zaglądajcie także na nasz profil na Facebooku, bo już niebawem będzie tam można zdobyć dla siebie egzemplarz tej książki. 

Dobrej lektury! 🙂

Reklama

2 myśli na temat “Kulturowy raj czy religijny poligon? Andaluzja w książce „Królestwa wiary”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s