Informacje

USA przeprowadziło atak, w którym zginął czołowy irański generał

(fot. Tasnim News Agency, CC BY 4.0)
Władze USA potwierdziły, że na polecenie prezydenta Donalda Trumpa dokonały ataku, w którym zginął irański generał Qasem Sulejmani, dowódca elitarnej jednostki Al Quds oraz jeden z czołowych doradców i twórców strategii wojny w Syrii (po stronie prezydenta Asada).

Oprócz niego w ataku zginął jeden z czołowych dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis oraz co najmniej pięciu członków proirańskich bojówek działających w Iraku.

Atak został przeprowadzony w czwartek późnym wieczorem w rejonie terminala towarowego lotniska w Bagdadzie. Generał Sulejmani przybył do Iraku w drodze z Libanu lub Syrii, aby spotkać się ze swoimi irackimi sojusznikami.

Rzecznik irackich Ludowych Sił Mobilizacyjnych (bliskiego sojusznika rządu irańskiego), Ahmed al-Asadi, odpowiedzialnością za ich śmierć obarczył „amerykańskich i izraelskich wrogów.”

Al Quds jest specjalną jednostką irańskiej Gwardii Rewolucyjnej (której członkowie są obecni między innymi w Syrii, współpracują z siłami prezydenta Asada).

Abu Mahdi al-Muhandis był założycielem i byłym przywódcą milicji Kataib Hezbollah. Bazy tej organizacji zostały zbombardowane przez USA w odwecie za śmierć w ataku rakietowym jednego ze swoich kontraktorów. W odpowiedzi proirańskie milicje zaatakowały w ostatni wtorek ambasadę USA w Bagdadzie.

Premier Iraku Adil Abd al-Mahdi nazwał atak „pogwałceniem suwerenności Iraku”, które „uruchomi niszczycielską wojnę w Iraku, regionie i na świecie”. „Ci dwaj męczennicy byli wielkimi symbolami zwycięstwa w walce z Daesh (tzw. Państwem Islamskim)” – dodał al-Mahdi, nawiązując do roli, jaką odegrały szyickie bojówki w zniszczeniu struktur ISIS w Iraku i Syrii.

Media wskazują, że śmierć tak wysoko postawionych wojskowych dygnitarzy spotka się z ostrym odwetem ze strony Iranu i jego sojuszników w Iraku, Jemenie, Libanie czy Syrii. Do obrony przed USA wezwali szyiccy duchowni na terenie tych krajów.

Ajatollah Ali Chamenei ogłosił trzy dni żałoby narodowej po śmierci gen. Sulejmaniego. Ostrzegł również – podobnie jak prezydent Iranu, Hasan Rouhani – że Stany Zjednoczone czeka surowa zemsta za zabicie generała.

Sam Donald Trump nie skomentował śmierci Sulejmaniego. Po ataku na irańskiego generała zamieścił na Twitterze jedynie zdjęcie amerykańskiej flagi.

Joe Biden, faworyt do uzyskania prezydenckiej nominacji wyborczej partii Demokratów ocenił, że atakiem na Sulejmaniego Trump „wrzucił laskę dynamitu do beczki prochu”. Drugi w sondażach Demokratów senator Bernie Sanders powiedział, że Trump „obiecywał zakończyć niekończące się wojny”, a atak w Bagdadzie „stawia nas na drodze do kolejnej”.

Władze Stanów Zjednoczonych wezwały wszystkich Amerykanów by bezzwłocznie opuścili Irak. Władze Izraela zamknęły dojazd do regionu góry Hermon, popularnego resortu narciarskiego wśród mieszkańców tego kraju.

Śmierć Sulejmaniego może prowadzić do jeszcze większej destabilizacji sytuacji na Bliskim Wschodzie. Będąc w Syrii nie jest trudno zauważyć powszechną obecność sił irańskich, podobnie zresztą jak w sąsiednim Libanie na terenach zamieszkanych przez ludność szyicką. Iran kontroluje bardzo wiele sił politycznych poza granicami swojego kraju i jest aktywnie zaangażowany w krwawe konflikty w regionie – obecnie przede wszystkim w Syrii i Jemenie (a wcześniej – w Iraku).

Generał Sulejmani był jednym z twórców strategii sił asadowskich w Syrii, prawdopodobnie stał za ostatnią ofensywą na terenie regionu Idlib. Był również oskarżany o rozlew krwi wśród cywilów w czasie ostatnich protestów w Iraku.

Polecamy również link do tekstu na temat generała Sulejmaniego z the New Yorker.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s