Zdaniem Islamisty

Co się udało w 2019 roku? Podsumowanie Islamisty

To był dla nas, jak i dla społeczności muzułmańskiej w Polsce, trudny rok. Chcielibyśmy go krótko podsumować.

1. 2019 zaczął się od zabójstwa Pawła Adamowicza, jednego z niewielu polityków w Polsce, który zdawał sobie sprawę z tego, jak ważne jest prowadzenie aktywnej polityki migracyjnej oraz wsparcie dla tych, którzy wybrali sobie Gdańsk na swój nowy dom.

2. W mediach pojawiały się – na szczęście coraz mniej liczne – wypowiedzi polityków mające budzić strach przed wyznawcami islamu. Najgorszym przykładem była w tym roku wypowiedź Dominika Tarczyńskiego dla brytyjskiej wersji telewizji Al-Jazeera oraz tekst tzw. polityki migracyjnej przygotowany przez jeden z zespołów polskiego rządu. To bardzo smutne, że naszych polityków nie stać na rozsądek w dyskusji nt. migracji.

3. Klimat powszechnej niechęci do muzułmanów oraz wypowiedzi polityków miały niestety przełożenie na codzienność. W tym roku kilkakrotnie musieliśmy reagować na przypadki ataków i przemocy wobec muzułmanów. Najgorszy atak miał miejsce w Rzeszowie, gdy doszło do fizycznego ataku na muzułmankę, która wyszła na spacer ze swoim dzieckiem w wózku. Innym przypadkiem była sytuacja w ZSME nr 1 w Tarnowie, gdzie uczniowie przygotowali replikę broni zamachowca z Christchurch. Jesteśmy pewni, że wiele podobnych sytuacji nie przebiło się do mediów.

4. To był trudny rok, ale nie tracimy nadziei. Wraz z naszymi partnerami i przyjaciółmi udało nam się zorganizować wiele wspaniałych wydarzeń. To często wasze reakcje i wsparcie pozwoliły na wspólne działania, które budują kulturę spotkania i porozumienia (stąd często używany przez nas hasztag #TeachPeace).

5. Jesteśmy wdzięczni JCC Krakow za wspólną organizację międzyreligijnej kuchni spotkania, która miała miejsce 27 stycznia – w Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Wspólnie wyznawcy różnych religii, ale też osoby niewierzące, miały szansę porozmawiać przy gotowaniu dużej ilości zupy, która potem była rozdawana potrzebującym na Plantach. W tym samym czasie razem z Rada Dialogu Archidiecezji Krakowskiej, Islamskie Centrum Kultury W Krakowie i Muzułmanka w świecie organizowaliśmy Dzień Islamu w Kościele katolickim. Oby w przyszłym roku ta współpraca odbywała się jak najczęściej (planujemy już kilka wydarzeń :).

6. Jesteśmy też wdzięczni za fantastyczną współpracę z OtwartyKraków, która pozwoliła nam na organizację m.in. Wieczoru Solidarności z muzułmańską społecznością Krakowa po zamachach w Christchurch oraz na przeprowadzenie pilotażowego programu „Empatia i wielokulturowość”. Bardzo dziękujemy za wsparcie Internationaler Bund Polska. To właśnie z tą organizacją realizujemy warsztaty w krakowskich szkołach. Idea połączenia tematyki empatii i wielokulturowości pojawiła się po wizycie w szkole w Tarnowie (razem z Alina Czyżewska i Sara J. Momani). Bardzo dziękujemy za możliwość przeprowadzenia tych zajęć dyrektorowi Zsme Tarnów. To była dla nas ważna lekcja. #MakeEmpathyGreatAgain – pod tym hasłem zajęcia z empatii będą prowadzone w przyszłym roku w co najmniej kilkunastu szkołach.

7. Najważniejszą lekcją był jednak w tym roku Husejn. 13-latek, który w czasie wojny w Syrii został bardzo poparzony. I choć do końca życia będzie niepełnosprawny, to dzięki pomocy wspaniałych lekarzy z Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej i muftiego Nidala Abu Tabaqa oraz Waszemu wsparciu finansowemu (udało się zebrać łącznie ponad 30 tysięcy złotych), Husejn przyjechał z Aleppo do Łęcznej k. Lublina, gdzie odbył kilkumiesięczne leczenie. Husejn ma znów przyjechać do Polski na początku przyszłego roku (na pewno Was o tym poinformujemy).

8. W tym roku przeprowadziliśmy również kilkanaście warsztatów dla grup polskich i międzynarodowych – pracowników Policja Polska, grup z Japonii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Izraela, Szwecji czy, ostatnio, Jordanii. W czasie tego roku udało się też zorganizować kilka Kuchni Spotkania (m.in. z udziałem Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć), pokazów filmowych i małych dyskusji wokół różnych książek i tematów. Największym z tych wydarzeń była konferencja „Rethinking Islam”, którą robiliśmy razem z Rethinking Refugees – Knowledge and Action. Te wszystkie spotkania za każdym razem są dla nas świetną okazją do uczenia się i słuchania oraz, co chyba najważniejsze, oddania głosu naszym przyjaciołom wyznającym islam. Jeśli macie pomysł na to, gdzie moglibyśmy przyjechać, by zrobić kolejne warsztaty – dawajcie znać :).

9. W 2019 roku staliśmy się też częścią kilku sojuszy organizacji pozarządowych. Najważniejszym na pewno jest program World of Neighbours, zainicjowany przez prymaskę Szwecji, abp Antje Jackelen. W ostatnim roku byliśmy też na zjeździe aktywistów i aktywistek w Poznaniu w ramach Generatora Malta, który organizowały niezawodne Joanna Spychala i Paulina Kuntze. Nieustannie wspieramy też cudowną społeczność zgromadzoną wokół Mariny Hulii i Dzieci z Dworca Brześć. W listopadzie zaś staliśmy się sygnatariuszami propozycji nowej polityki migracyjnej – Berlin Action Plan.

10. Oprócz tych działań nie przestajemy publikować. Nasze teksty – reportaże i wywiady z Polski, Niemiec, Szwecji czy Maroka – były publikowane w licznych mediach. Dziękujemy za współpracę m.in. HolisticNewsTygodnik PowszechnySMEMagazyn Kontaktngo.pl oraz DEON.pl. Dziękujemy też za super wywiad Ania Kiedrzynek z Newsweek Polska. Nasze publikacje znajdziecie tutaj.

Przepraszamy, że nie podziękowaliśmy wszystkim – tych imion musiałoby się tu pojawić bardzo wiele.

Bardzo dziękujemy za kolejny wspólny rok. Prosimy o wsparcie i dobre słowa, które zawsze są dla nas motywacją do działania. Życzymy Wam dużo siły i nadziei na 2020 rok.

Czujemy, że będzie się wiele działo :).

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s