Książkownia

4 książki na Mikołajki nie tylko dla dzieci

Mikołajki już w piątek, a Wy wciąż nie macie pomysłu, czym obdarować najmłodszych w swoim otoczeniu? Może w tym roku pod poduszkę warto wrzucić książkę, która nie tylko bawi i wzrusza, ale także uczy o wielokulturowości, empatii, szacunku dla innych kultur? Zobaczcie moje propozycje książek z islamem w tle na Mikołajki nie tylko dla dzieci.

Książek dla młodszych czytelników i czytelniczek o tematyce wielokulturowej czy uczących empatii z migrantami i uchodźcami na polskim rynku powoli przybywa, co mnie bardzo cieszy. Dziś przedstawię Wam kilka moich ulubionych, które nie tylko zainteresują dzieciaki, ale również będą ciekawą lektura dla rodziców.

Genialne Dziewczyny, Vichi de Marchi i Roberta Fulci

Jestem ogromną fanką tej książki i z radością rozdaję kolejne egzemplarze dorastającym dziewczynkom w moim otoczeniu. Sama przeczytałam ją z dużą ciekawością i dowiedziałam się wielu nowych rzeczy. Książka odkrywa przed młodymi osobami wspaniałe wzorców postaci 15 wyjątkowych kobiet, które zasłużyły się w badaniu odległych kultur, podbojem kosmosu, odkryciami naukowymi i przyrodniczymi. Wśród nich nie brakuje także muzułmanki – Marjam Mirzachani, pochodzącej z Iranu matematyczki, która jako pierwsza kobieta na świecie otrzymała Medal Fieldsa, czyli matematyczny odpowiednik Nagrody Nobla. Bardzo polecam! Książkę wydało Wydawnictwo Kobiece.

Wędrówka Nabu, Jarosław Mikołajewski

Ta pięknie ilustrowana książka we wzruszający, ale i pogodny sposób, przedstawia historię podróży Nabu, uchodźczej dziewczynki, która wyrusza w świat w poszukiwaniu nowego domu, po tym, jak jej rodzinna wioska spłonęła. Opowiadanie z otwartym zakończeniem sugeruje, że sami możemy wpływać na losy migrantów i uchodźców wyciągając pomocną dłoń do potrzebujących. Niezwykła i bardzo budująca jest postać głównej bohaterki, Nabu, która mimo tragedii i przeciwności losu, pozostaje uśmiechnięta i nie upada na duchu.

Chłopiec znikąd, Katherine Marsh

Kiedy 13-letni Max odkrywa, że w jego piwnicy schronił się Ahmed, chłopiec, który uciekł z Syrii, jeszcze nie wie, jak bardzo to zmieni jego życie. Max będzie próbował pomóc swojemu nowemu przyjacielowi na wzór bohaterów, którzy ratowali prześladowanych w trakcie II wojny światowej. Opowieść pełna emocji, ale także pokazująca znaczenie odwagi, otwartości i przyjaźni. Bardzo polecam!

Kim oni są, ci muzułmanie? Zuzanna Pol

Ta książka to już klasyka gatunku. Odczarowuje uprzedzenia, odpowiada na podstawowe pytania dotyczące islamu, które mogą chcieć zadać nie tylko dzieci. Uczy ciekawości, szacunku dla odmienności, innych kultur i religii, pokazuje różnorodność islamu. Przedstawia ciekawostki, ale przesadnie nie infantylizuje i nie orientalizuje. Warto do niej zajrzeć!

Dodatkowo, z okazji Mikołajek mam także prezent dla Was – egzemplarz książki „Genialne dziewczyny”, który przygotowało dla Was Wydawnictwo Kobiece. Żeby wygrać ode mnie tę książkę wraz z dostawą wystarczy, że pod tym postem zostawicie komentarz, w którym napiszecie, jaka lektura z dzieciństwa najbardziej na Was wpłynęła i dlaczego? Na odpowiedzi zarówno na blogu, jak i na naszym profilu na Facebooku, czekamy do jutra (czwartku, 5 grudnia) do godziny 20:00. Wśród najciekawszych komentarzy wybierzemy osobę, do której powędruje książka „Genialne dziewczyny”. Piszcie do nas, nagroda czeka 🙂

Reklama

2 myśli na temat “4 książki na Mikołajki nie tylko dla dzieci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s