Zdaniem Islamisty

Superbohaterka, która ratuje tysiące kobiet

(fot. islamistablog.pl)
Nie mogę nawet podać jej prawdziwego imienia, ponieważ znajduje się na celowniku tureckich władz. Nazwijmy ją zatem Elmas, czyli po turecku „diament”. Piszę o niej, bo dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet.

Poznajcie historię kobiety, która jest prawdziwą bohaterką. Osobę, którą poznałam podczas ostatniej wizyty w Turcji, a która poświęciła życie, aby walczyć z przemocą wobec kobiet.

“Gdy do porodu w tureckim szpitalu przyjeżdża ciężarna Syryjka, lekarz zadaje jej serię pytań. Po co rodzi kolejnego dzieciaka? Dlaczego nie wraca do siebie? Czemu nie jedzie walczyć za Syrię? Czemu wykorzystuje turecką dobroć i przyjeżdża tu rodzić swoje bachory?” – opowiada Elmas – “Właśnie dlatego ja tam jeżdżę z nimi. Nie pozwalam tych kobiet obrażać, nie pozwalam na nie wrzeszczeć, nie pozwalam wyrzucać ze szpitali” – dodaje.

Elmas jest pielęgniarką i pracuje z uchodźczyniami mieszkającymi w Turcji.

“Uczę te kobiety, że mają prawo żyć i rodzić bez przemocy, także tej słownej.” – mówi Elmas – “Uczę je, że mają prawo powiedzieć „nie””.

Podczas swoich warsztatów Elmas uczy Syryjski, Irakijki, Iranki, Turkmenki i Afganki, co robić w przypadkach przemocy domowej i seksualnej, pomaga przy terapii gwałtów, przepracowuje traumy po aborcjach, uczy jak zgłaszać skargi na lekarzy, którzy dyskryminują kobiety z uwagi na pochodzenie.

Ściąga z tureckich ulic syryjskie prostytutki i odwiedza kobiety przetrzymywane w tureckich więzieniach mimo, że ciągle otrzymuje pogróżki i ciąży na niej rządowy zakaz podróżowania.

“Widzę, jak życie tych kobiet realnie się zmienia i to daje mi motywację, żeby robić to dalej”. – mówi Elmas – “Gdy udaje się pokonać przemoc w ich życiu, to nawet zaczynają chodzić inaczej!” – śmieje się kobieta. – “Wcześniej są zgarbione, jakby uginały się pod ciężarem tego, przez co przeszły. Ale z czasem się prostują i podnoszą głowy”.

Dzisiejszy dzień to nie tylko okazja do tego, aby uświadomić sobie, jak wiele jest do zrobienia w kwestii przemocy wobec kobiet.

To także dzień, w którym należy podziękować wszystkim tym, którzy działają na rzecz eliminowania takich aktów przemocy. Dziś koniecznie dajcie im znać, że ich wspieracie!

Przy okazji polecamy kilka naszych tekstów o przemocy wobec kobiet:

W Maroku (wywiad ze Stephanie Willman Bordat, założycielką organizacji MRA walczącej z małżeństwami nieletnich)

W Ugandzie i innych krajach Afryki i Bliskiego Wschodu, gdzie prześladuje się lesbijki i kobiety biseksualne

W Indiach, o trudnościach kobiet z dostępem do środków higienicznych i stygmatyzacji związanej z menstruacją

W Polsce, gdzie setki tysięcy kobiet doświadcza przemocy seksualnej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s