
Nie mogę nawet podać jej prawdziwego imienia, ponieważ znajduje się na celowniku tureckich władz. Nazwijmy ją zatem Elmas, czyli po turecku „diament”. Piszę o niej, bo dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet.
Poznajcie historię kobiety, która jest prawdziwą bohaterką. Osobę, którą poznałam podczas ostatniej wizyty w Turcji, a która poświęciła życie, aby walczyć z przemocą wobec kobiet.
“Gdy do porodu w tureckim szpitalu przyjeżdża ciężarna Syryjka, lekarz zadaje jej serię pytań. Po co rodzi kolejnego dzieciaka? Dlaczego nie wraca do siebie? Czemu nie jedzie walczyć za Syrię? Czemu wykorzystuje turecką dobroć i przyjeżdża tu rodzić swoje bachory?” – opowiada Elmas – “Właśnie dlatego ja tam jeżdżę z nimi. Nie pozwalam tych kobiet obrażać, nie pozwalam na nie wrzeszczeć, nie pozwalam wyrzucać ze szpitali” – dodaje.
Elmas jest pielęgniarką i pracuje z uchodźczyniami mieszkającymi w Turcji.
“Uczę te kobiety, że mają prawo żyć i rodzić bez przemocy, także tej słownej.” – mówi Elmas – “Uczę je, że mają prawo powiedzieć „nie””.
Podczas swoich warsztatów Elmas uczy Syryjski, Irakijki, Iranki, Turkmenki i Afganki, co robić w przypadkach przemocy domowej i seksualnej, pomaga przy terapii gwałtów, przepracowuje traumy po aborcjach, uczy jak zgłaszać skargi na lekarzy, którzy dyskryminują kobiety z uwagi na pochodzenie.
Ściąga z tureckich ulic syryjskie prostytutki i odwiedza kobiety przetrzymywane w tureckich więzieniach mimo, że ciągle otrzymuje pogróżki i ciąży na niej rządowy zakaz podróżowania.
“Widzę, jak życie tych kobiet realnie się zmienia i to daje mi motywację, żeby robić to dalej”. – mówi Elmas – “Gdy udaje się pokonać przemoc w ich życiu, to nawet zaczynają chodzić inaczej!” – śmieje się kobieta. – “Wcześniej są zgarbione, jakby uginały się pod ciężarem tego, przez co przeszły. Ale z czasem się prostują i podnoszą głowy”.
Dzisiejszy dzień to nie tylko okazja do tego, aby uświadomić sobie, jak wiele jest do zrobienia w kwestii przemocy wobec kobiet.
To także dzień, w którym należy podziękować wszystkim tym, którzy działają na rzecz eliminowania takich aktów przemocy. Dziś koniecznie dajcie im znać, że ich wspieracie!
Przy okazji polecamy kilka naszych tekstów o przemocy wobec kobiet:
W Maroku (wywiad ze Stephanie Willman Bordat, założycielką organizacji MRA walczącej z małżeństwami nieletnich)
W Ugandzie i innych krajach Afryki i Bliskiego Wschodu, gdzie prześladuje się lesbijki i kobiety biseksualne
W Indiach, o trudnościach kobiet z dostępem do środków higienicznych i stygmatyzacji związanej z menstruacją
W Polsce, gdzie setki tysięcy kobiet doświadcza przemocy seksualnej