Informacje

Muzułmanka obroniła rodzinę Żydów przed antysemickim atakiem

Filmik opublikowany w piątek na Twitterze szybko stał się viralem w Wielkiej Brytanii i Izraelu. Możemy na nim zobaczyć Żyda z dziećmi, którzy jadą metrem w Londynie. Mężczyzna stojący obok wykrzykuje w ich stronę, że są częścią „synagogi szatana”.

Ostrzega również innego pasażera, że go „chlaśnie” (ang. smack), jeśli ten się do niego zbliży. Używa przy tym wulgarnych słów.

Następnie uwagę zwraca mu stojąca obok kobieta w hidżabie, Asma Shuweikh. Napastnik mówi jej, między innymi, że „nie powinna nosić spodni”. Ta jednak nie obawia się go i zaczyna z nim dyskusję.

Żydowski tata próbuje następnie uspokoić dzieci i uśmiecha się do nich. W tym samym czasie muzułmanka wysłuchuje krzyczącego mężczyzny, nie pozwalając mu na kontynuowanie ataku.

Obejrzyj wideo:

Autor filmiku, brytyjski dziennikarz Chris Atkins, zaapelował, by zgłosić się na policję, jeśli ktoś zna napastnika. Dzięki temu nagraniu służby schwytały mężczyznę już dzień później w Birmingham.

„Dziś mówi się nam, jak bardzo inni są nietolerancyjni i jak religie nienawidzą siebie nawzajem. A tu proszę, macie muzułmankę, która wstawia się za żydowskimi dzieciakami” – napisał Atkins.

Asma Shuweikh stała się bohaterką londyńskich mediów. W wywiadach przyznała, że chciałaby, by więcej osób zareagowało, gdy napastnik zaczął zachowywać się agresywnie. „Jako matka dwójki dzieci wyobrażam sobie, jak to jest być w takiej sytuacji. Chciałabym, by ktoś zareagował” – mówi Asma, która założyła sobie konto na Twitterze po tym, gdy jej znajomi powiadomili ją, że jest bohaterką. Oryginalne wideo obejrzało już prawie pięć milionów ludzi.

Jak czytamy na izraelskim portalu Haaretz, to już drugi raz w ciągu ostatnich miesięcy, gdy nagranie ataku na Żydów w brytyjskiej komunikacji publicznej stało się viralem. We wrześniu popularność zdobyło nagranie z Manchester, na którym ktoś atakuje parę Żydów krzycząc o Izraelu i Gazie, jednak pozostali pasażerowie nie pozostają obojętni i wstawiają się za atakowanymi.

To dobra okazja, by przypomnieć, jak ważne jest to, by reagować, gdy jesteśmy świadkami ataku. Przeczytajcie nasz tekst o tym, jak odpowiadać na nienawiść.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s