Zdaniem Islamisty

Potrzebujesz pomocy? Nie czekaj

Fot. Katarzyna Feiglewicz-Peszat, Sannhet Studio.
Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To najlepszy moment, żeby o czymś Wam powiedzieć. To ważne.

Jestem chora i nie lubię o tym mówić. Mimo to coraz częściej próbuję, bo wiem, że mój głos może pomóc wielu osobom. Również coraz częściej przekonuję się o tym, że mentalność w Polsce się zmienia i wiele młodych, aktywnych, odważnych osób zaczyna mówić otwarcie o swoim zdrowiu. Teraz moja kolej.

Jestem chora. Po prawie dwóch latach od mojego powrotu z Syrii, po kilku latach zajmowania się migrantami, uchodźcami i kwestiami związanymi z islamem oraz kolejnych kilku regularnego słuchania i czytania wymierzonej we mnie mowy nienawiści, pogróżek i wyzwisk zdiagnozowano u mnie zespół stresu pourazowego, czyli tak zwane PTSD (ang. posttraumatic stress disorder).

Nie chcę się rozwodzić nad tym, jakie odczuwam objawy, jak przebiega moje leczenie, bo o tym można poczytać w wielu miejscach w internecie. Może kiedyś powiem o tym więcej, jeśli będziecie zainteresowani. Czy uda się mnie wyleczyć? Prawdopodobnie tak, ale to wymaga czasu i wysiłku.

Dziś chcę powiedzieć Wam o innym aspekcie związanym z chorobą. O tym, że jeśli czujecie się źle, miewacie stany lękowe, stany depresyjne, jesteście ciągle przytłoczeni i zmęczeni, nie możecie spać, wracają do Was traumy z przeszłości, macie dość swojego życia, nie wiecie po co to wszystko ciągnąć, to warto szukać pomocy.

Wiem, jak trudno jest powiedzieć sobie, że trzeba iść do lekarza, bo głowa nie pracuje tak, jak powinna. Ale czy decyzja o wybraniu się do psychologa czy psychiatry oznacza, że jestem czubkiem, wariatką, świrem? Nie, w byciu chorym nie ma w tym nic nadzwyczajnego, dziwnego, odrzucającego. To nie znaczy, że trzeba mnie ubrać w kaftan bezpieczeństwa, trzymać z dala od świata, użalać się nade mną albo mówić, żebym wzięła się w garść, do roboty, zabrała się za siebie, a wszystko samo przejdzie.

Co w takim razie warto zrobić? Gdy czujemy, że jesteśmy chorzy, to idziemy do lekarza. Tylko tyle i aż tyle. Ja poszłam. Po prawie dwóch latach walki ze sobą, gdy było już bardzo źle, wreszcie poszłam. To była dobra decyzja. Dzięki tej decyzji wciąż mogę do Was pisać, mogę pracować, mogę robić fantastyczne rzeczy.

Nie czekajcie aż „samo przejdzie”. Bo może nie przejść.

Gdy na temat takiej choroby lub zaburzenia spojrzeć bez uprzedzeń, które generuje nasza kultura, choroba zdrowia psychicznego, to choroba jak każda inna. Przychodzi znienacka i często z zupełnie niezawinionych przez nas powodów. Gdy mamy grypę lub bardzo boli nas ząb, czy chowamy się przed światem i unikamy udania się po pomoc, boimy się, co wszyscy wokół powiedzą? Nie, idziemy do lekarza, idziemy do dentysty. To normalne, racjonalne, zdrowe zachowanie. To dlaczego patrzymy krzywo na osoby, które zwracają się po pomoc z powodu choroby zdrowia psychicznego? Dlaczego mówimy im, żeby wzięły się w garść, wstały z łóżka, ogarnęły się? Czy tak zachowalibyśmy się w stosunku do osób, które chorują w inny sposób? To głupie.

Dlatego powtórzę – jeśli czujecie się źle i wiecie, że potrzebujecie wsparcia, zwróćcie się po pomoc, pójdźcie do lekarza. To ważne. Wasze zdrowie i życie są ważne. Wystarczy, że o swoich problemach opowiecie jednej osobie, jednemu lekarzowi, jednemu zaufanemu człowiekowi – to może zainspirować ciąg zdarzeń, który doprowadzi do tego, że znowu poczujecie się lepiej. Dajcie sobie pomóc, bo da się Wam pomóc. Możecie poczuć się lepiej, możecie mieć znowu siłę do mierzenia się z tym, co Was czeka, możecie być sobą.

A jeśli macie w swoim otoczeniu kogoś, kto może potrzebować pomocy, nie wahajcie się udzielić mu wsparcia, powiedzieć, że pomożecie znaleźć lekarza, psychologa, wsparcie, że możecie go wysłuchać, pobyć z nim. Możecie w ten sposób uratować życie. A jeśli wiecie, że sami potrzebujecie pomocy, działajcie. Nie warto czekać.

Gdzie szukać pomocy TERAZ?

Fundacja ITAKA prowadzi całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym. 7 dni w tygodniu dyżurują psycholodzy pod numerem 800 70 22 22, specjaliści odpowiadają również na maile: porady@liniawsparcia.pl. W Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym dyżurują psychologowie gotowi do wysłuchania, zrozumienia i akceptacji, którzy pomagają także w znalezieniu odpowiednich placówek specjalistycznych w danym regionie kraju, gdzie można otrzymać bezpośrednią pomoc. W wyznaczonych godzinach w Centrum pełnią dyżury także specjaliści: lekarze psychiatrzy, prawnicy oraz pracownicy socjalni. Informacja na temat dyżurów dostępna jest na stronie www.liniawsparcia.pl.

Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” w Warszawie jest organizacją pozarządową, która zapewnia bezpłatną, długoterminową pomoc psychologiczną kobietom cierpiącym na depresję poporodową. Fundacja prowadzi również anonimową poradnię internetową, a więc każda mama może napisać do specjalisty na adres: poradnia@dobryrodzic.pl. Odpowiedzi udzielają psycholodzy, pedagodzy, położna i dietetyk. Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” prowadzi dwa ogólnopolskie i bezpłatne telefony pomocowe, z których korzystać mogą dzieci i młodzież dotknięte problemem depresji, a także ich rodzice i opiekunowie. Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100.

116 111 to pierwszy bezpłatny i ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi. Z konsultantami Telefonu Zaufania 116 111 można się podzielić swoimi troskami i problemami. Celem naszego działania jest również poprawa samopoczucia, a często – bezpieczeństwa dzwoniących. Kontakt z konsultantami Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest dla wielu młodych osób pierwszą szansą na powiedzenie o swoich problemach, m.in. depresji, samookaleczeniach czy obniżonym nastroju, uzyskanie wsparcia w trudnych chwilach i dostrzeżenie dorosłych – rodziców i profesjonalistów, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu kłopotów.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 jest czynny codziennie od 12:00 do 22:00, a z jego konsultantami można się również skontaktować  wysyłając anonimową wiadomość online przez www.116111.pl/napisz. Więcej informacji: www.116111.pl

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s