Let's Talk Islam

Nowy projekt Islamisty. Ruszamy z cyklem spotkań „Porozmawiajmy o islamie”

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o islamie”. Już 15 października o 19:00 odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Human” w reżyserii Yanna Arthusa-Berthranda. Po filmie będzie okazja do dyskusji.

W ramach cyklu chcemy spotykać się regularnie, by wspólnie dyskutować, czytać, oglądać filmy i rozmawiać z interesującymi gośćmi.

Trzy kolejne spotkania odbędą się w Spółdzielni „Ogniwo” (Kraków, ul. Paulińska 28 (I piętro).

„Human. Documentary”

Obraz został przygotowany na podstawie dwóch tysięcy wywiadów w sześćdziesięciu państwach świata.

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU >>

Każda z osób odpowiadała na ten sam zestaw 40 pytań. Odpowiedziom nie towarzyszy żadna muzyka, ani informacja o tożsamości czy miejscu pochodzenia.

„Chciałem skoncentrować się na tym, co łączy nas wszystkich. Jeśli pokażesz imię danej osoby, jej pochodzenie, wtedy nie poczujesz tego tak bardzo” – mówił reżyser dokumentu w wywiadzie dla wired.com.

Trailer filmu obejrzysz tutaj:

W naszej dyskusji o filmie chcielibyśmy skupić się na wątkach dotyczących społeczności muzułmańskiej. W jaki sposób jego bohaterowie poruszają temat islamu i religii w ogóle? Co mówi nam ten film o stosunku do osób wyznających inną religię? Pochodzących z innych kręgów kulturowych? Czy taki film pozwala nam lepiej zrozumieć innego człowieka?

Nie przypadkowo wybraliśmy ten film na nasze pierwsze spotkanie. Bardzo często korzystamy z tego filmu w czasie prowadzonych przez nas warsztatów. Wierzymy, że jest to film, który zmienia myślenie i poszerza horyzonty. A na tym najbardziej nam zależy.

#PorozmawiajmyOIslamie – czym są te spotkania?

Raz w miesiącu chcemy organizować w naszym rodzinnym mieście, Krakowie, rozmowy wokół islamu. Czasem rozmowy będą dotyczyć filmu, czasem książki, czasem konkretnego tematu lub gościa, a czasem… jedzenia :).

Chcemy dzielić się wiedzą i doświadczeniem, spotykać z muzułmanami, promować rzetelne źródła informacji o tej religii oraz tworzyć miejsce dla kulturalnej dyskusji na ten temat.

Zapraszamy serdecznie zarówno „świeżynki”, jak i speców w temacie islamu, kultury arabskiej czy też starych wyjadaczy podróży na Bliski Wschód.

Śledźcie bloga, żeby usłyszeć o kolejnych spotkaniach. Jeśli macie pomysły na to, jaką książkę moglibyśmy przeczytać lub jaki film obejrzeć, prosimy o kontakt: islamistablog@gmail.com

Kolejne spotkania z cyklu „Porozmawiajmy o islamie” odbędą się w Krakowie już:

18 listopada

17 grudnia

Możecie również na bieżąco dyskutować na naszej grupie: „Porozmawiajmy o Islamie”. Serdecznie zapraszamy! >>

Kim jesteśmy?

Fot. Sannhet Studio / Katarzyna Feiglewicz-Peszat

Nazywamy się Anna i Karol Wilczyńscy. Jesteśmy twórcami islamistablog.pl, zajmujemy się edukacją na temat islamu i kultury arabskiej oraz pomocą integracyjną dla cudzoziemców w Polsce.

Od 2014 roku regularnie odwiedzaliśmy obozy dla uchodźców w Europie i na Bliskim Wschodzie, badając kwestię pomocy humanitarnej oraz związanych z nią nadużyć. Angażujemy się w organizację spotkań międzyreligijnych na lokalnym poziomie.

Więcej o nas przeczytasz tutaj.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s