Informacje · Let's Talk Islam

Dom Rodziny Abrahamowej – w Emiratach powstanie kompleks trzech wielkich religii

Fot. Mohamed Al Hammadi / Crown Prince Court – Abu Dhabi via https://bit.ly/2S57DZ8.
Według planów ogłoszonych przez władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w pobliżu stolicy kraju, na wyspie Saadiyat powstanie centrum dialogu międzyreligijnego. W ramach Domu Rodziny Abrahamowej obok siebie staną meczet, kościół i synagoga.

Jak doskonale pamiętacie, podczas pierwszej wizyty papieża Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w lutym tego roku, przywódcy różnych grup religijnych podpisali w Abu Dhabi Deklarację o Ludzkim Braterstwie oraz wymienili się zapewnieniami o tolerancji i współpracy (pisaliśmy o tym na łamach Tygodnika Powszechnego).

Na tę okoliczność w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ogłoszono także Rok tolerancji oraz powołano odpowiednie ministerstwo, które ma się zajmować krzewieniem współpracy międzyreligijnej i międzykulturowej. Stworzono także Wyższą Komisję Ludzkiego Braterstwa, która stanowi ciało doradcze dla emirów i łączy przedstawicieli różnych religii obecnych w kraju.

Podczas wspomnianego spotkania międzyreligijnego w Abu Dhabi padły obietnice powstania centrum dialogu w stolicy Emiratów, a także zapowiedzi wybudowania pierwszej w kraju świątyni dla lokalnej wspólnoty żydowskiej.

Władze Emiratów najwyraźniej postanowiły spełnić wszystkie te obietnice za jednym razem. Na skutek inicjatywy zaproponowanej przez Wyższą Komisję Ludzkiego Braterstwa zaplanowano budowę Domu Rodziny Abrahamowej – międzyreligijnego centrum dialogu trzech wielkich religii monoteistycznych, w którym znajdą się meczet, kościół i pierwsza w kraju synagoga.

Jak wskazuje wizualizacja dostępna w internecie, budynki trzech świątyń mają mieć podobny kształt. Z zewnątrz żaden z nich nie przedstawia symboli religijnych chrześcijaństwa czy judaizmu, bo tak stanowi prawo państwowe. Meczet również zdecydowano się utrzymać w bardzo prostej formie bez symboli religijnych czy zdobień wskazujących świątynię muzułmańską (nie ma także minaretu). Trzy świątynie monoteistyczne ma łączyć duży plac na środku architektonicznego założenia, na którym w przyszłości mają odbywać się spotkania dialogu i gdzie mają wspólnie gromadzić się wyznawcy trzech monoteistycznych religii – chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.

Autorem projektu Domu Abrahama jest pochodzący z Ghany brytyjski architekt sir David Adjaye.

„Wierzę, że architektura powinna działać, aby ugruntować świat, w którym chcemy żyć: świat tolerancji, otwartości i ciągłego rozwoju” – powiedział autor projektu.

Wstępne plany zakładają, że projekt zostanie ukończony do 2022 r. Zobaczcie wizualizację. Jak Wam się podoba?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s