Informacje

Brytyjscy muzułmanie zorganizują marsz równości?

Muzułmanie podczas marszu równości w UK. Fot. imaanlondon.wordpress.com
Brytyjscy muzułmanie zrzeszeni w organizacji Imaan, która od 20 lat wspiera lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transseksualne wyznające islam, zorganizują swoją pierwszą imprezę na kształt marszu równości.

Pomysł zorganizowania tego typu imprezy solidarnościowej narodził się po protestach, które przed szkołami podstawowymi w Birmingham zorganizowali rodzice dzieci szkolnych przeciwni zajęciom na temat równości i LGBTQI.

Wielu rodziców protestujących przeciwko lekcjom o równości było muzułmanami. Niektórzy muzułmańscy rodzice wyrazili także swoje oburzenie wobec planu lekcji o związkach i edukacji seksualnej, które odbywają się w szkołach w ramach krajowej Ustawy o Równości. Kilku rodziców rozpoczęło także kampanię przeciwko materiałom edukacyjnym do tych zajęć, twierdząc, że jest to obraza ich przekonań religijnych.

Dlatego brytyjscy muzułmanie zrzeszeni w organizacji Imaan, która od 20 lat wspiera lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transseksualne wyznające islam, chcą świętować i otwarcie rozmawiać o tym, co to znaczy być jednocześnie LGTBQI i muzułmaninem. Chcą opowiadać o tym, jak nie muszą wybierać między tymi dwiema tożsamościami.

„Obecny klimat polityczny z Brexitem, kryzysem migracyjnym, Borysem i Trumpem ośmielił także islamofobów. Jako muzułmanie LGBTQI zawsze jesteśmy pomiędzy” – mówiła w wywiadzie dla Metro homoseksualna działaczka Anjum Mauj.

„Z okazji 20. rocznicy działalności organizacji Imaan nadszedł czas na świętowanie muzułmanów LGBTQI, świętowanie naszych wyjątkowych tożsamości i przyniesienie radości światu” – dodała aktywistka.

Film organizacji Imaan na temat planów organizacji marszu równości i wydarzeń towarzyszących możecie zobaczyć tutaj:

3 myśli na temat “Brytyjscy muzułmanie zorganizują marsz równości?

  1. Bardzo ciekawy temat. Nawet nie wiedzialam, ze takie rzeczy dzieja sie pod moim nosem. Nie rozumiem tylko jednego… Jaki sens ma kurczowe trzymanie sie religii, ktora nie akceptuje takich osob? Po co na sile starac sie polaczyc dwie skrajne sprawy? Czy samo to, ze jest sie osoba LGBT, a religia wyraznie tego nie akceptuje, nie nasuwa tym ludziom takiej mysli, ze najwyrazniej religia sie myli? Watpie czy oni sami wiedza, dlaczego tak usilnie przy niej trwaja.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Ja też tego nie rozumiem i to nawet bardziej w odniesieniu naszych osób lgbt kurczowo trzymających się kościoła katolickiego.Mają przecież takie osoby w Polsce wybór(są jakies odłamy protestanckie i odłam kościoła katolickiego które są zdecydowanie bardziej akceptujące nawet jeżeli nie koniecznie zgadzaja się z postulatami politycznymi organizacji lgbt)).

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s