Książkownia

Co zostało po kalifacie? Paweł Pieniążek i nowa wojna w Syrii

Książka Pawła Pieniążka „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” ukazała się nakładem Wydawnictwa Czarne.
“Zawsze mnie zastanawiało, jak szybko miasto, w którym toczyło się życie, staje się miejscem niczym z filmów o postapokalipsie. Bardzo łatwo skruszyć stabilność codzienności” – pisze Paweł Pieniążek. W swojej najnowszej książce “Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” polski korespondent wojenny odkrywa kulisy walk o ar-Rakkę, Kobane i Efrin oraz życiorysy bojowników, którzy brali w nich udział. Przeczytajcie, dlaczego warto sięgnąć po tę książkę.

W najnowszej książce Pawła Pieniążka “Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” obserwujemy kolejne epizody syryjskiego konfliktu przez pryzmat trzech miast.

Najpierw patrzymy jak spod władzy Państwa Islamskiego wyswobadza się ar-Rakka – dawna stolica samozwańczego kalifatu – i jak niedługo potem wpada w objęcia chaosu. Następnie śledzimy losy kurdyjskiego Kobane – miasta na terytorium Rożawy, czyli w praktyce autonomicznego regionu kurdyjskiego położonego w północnej Syrii. Dzięki relacji reportera obserwujemy, w jaki sposób miast stało się symbolem heroicznej obrony kurdyjskich męczenników. I w końcu, w przeddzień rozpoczęcia tureckiej operacji “Gałąź oliwna”, spoglądamy na stopniowo odcinane od świata miasto Efrin. Stamtąd wraz z przerażonymi mieszkańcami usiłował wydostać się również autor książki.

Za pośrednictwem Pieniążka w tych trzech aktach – w ar-Rakce, Kobane i Efrin – poznajemy bojowników walczących w Syrii. Polski reporter na syryjskich frontach spotyka zarówno przybyłych z zagranicy ochotników jak i miejscowych mężczyzn i kobiety, którzy z własnego wyboru lub pod przymusem chwycili za broń. W reportażu widzimy z jednej strony osoby na różne sposoby uwikłane w konflikt, a z drugiej zwyczajnych ludzi, których różne przyczyny przygnały w szeregi zbrojnych organizacji.

Jeśli ktoś z Was do tej pory nie mógł się połapać w plątaninie zależności, układów, rozkładu lokalnych i międzynarodowych sił w Syrii czy w nazwach poszczególnych armii i bojówek walczących na terenie kraju – nie musicie się martwić. “Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii” to nie książka dla speców od konfliktów i militarystyki. Powstała raczej z myślą o tych, dla których wojna jest doświadczeniem mrocznym i odległym. Pieniążek nie tylko pomaga polskiemu czytelnikowi uporządkować sobie informacje i zorientować się w dżungli zbrojnych grup i interesów syryjskiego konfliktu. Autor z dużym dystansem i znawstwem przedstawia genezę ugrupowań, przyczyny ujawniających się podczas konfliktu tendencji oraz ich tło historyczne.

Wszyscy mogliśmy śledzić wydarzenia w opisanych przez Pawła Pieniążka syryjskich miastach z minuty na minutę. Obrazy konfliktu i jego ofiar mieliśmy przed oczami na zawołanie na wszystkich stacjach telewizyjnych i w internecie. Ale dopiero czytając książkę „Po kalifacie” możemy spojrzeć na nie z perspektywy uważnego i wrażliwego na prawdę obserwatora, a nie z punktu widzenia zimnej soczewki kamery telewizyjnej.

Chociaż przez większość książki autor wydaje się być przezroczysty, z pomiędzy faktów i historii wciąż da się jednak wyłuskać garść emocji, które towarzyszyły reporterowi spoglądającemu na rozpad syryjskiego państwa. I choć spędził w Syrii około 9 miesięcy, Pieniążek nie robi z siebie Jamesa Bonda, nie szpanuje, nie epatuje obrazami zniszczeń czy cierpienia. Jest rzetelnym kronikarzem konfliktu i tam, gdzie trzeba, oddaje sprawiedliwość każdej ze stron.

Koniecznie przeczytajcie książkę Pawła Pieniążka “Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii”. Na księgarnianych półkach ciężko będzie znaleźć bardziej uporządkowane i wnikliwe spojrzenie na ostatnie epizody syryjskiego konfliktu.

Jeśli porusza Was temat syryjskiej wojny lub macie ochotę zadać kilka pytań autorowi, który spędził wiele miesięcy prowadząc korespondencję z serca konfliktu, musicie zajrzeć także na spotkanie wokół książki Pawła Pieniążka „Po kalifacie. Nowa wojna w Syrii”. Spotkanie poprowadzi Wasza wierna Islamistka już 22 października w księgarni De Revolutionibus przy ulicy Brackiej w Krakowie.

O spotkaniu będę jeszcze przypominać, a tymczasem życzę Wam owocnej lektury!

Reklama

Jedna myśl na temat “Co zostało po kalifacie? Paweł Pieniążek i nowa wojna w Syrii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s