Zdaniem Islamisty

3 rzeczy, których trzeba nauczyć się po ataku na muzułmankę i jej 3-miesięcznego synka

(fot. Gabriel Benois / unsplash.com)
W Rzeszowie miał miejsce islamofobiczny atak na naszą znajomą. Zaledwie kilka tygodni po jej przeprowadzce do Rzeszowa kobieta została zaatakowana przez człowieka, który widząc jej hidżab zaczął wołać, że ona i jej dziecko powinni umrzeć. Szarpał również za wózek. 

Pisaliśmy o tym tutaj.

Sprawa spotkała się z dużym odzewem internautów. Ofiara ataku zgłosiła też sprawę na policję. Zajmą się też nią inne doświadczone w podobnych sprawach osoby (prawnicy, osoby z biura RPO).

Czego powinniśmy nauczyć się po tej sytuacji?

1. Wspieraj ofiarę.

Choć dla niektórych taki atak może wydawać się błahostką, bo przecież “ostatecznie nic się nie stało”, kobieta nie została uderzona przez napastnika, to tego typu atak (również o charakterze fizycznym) zostawia wiele ran o charakterze emocjonalnym. Innymi słowy, nawet jeśli ty poradziłbyś/ poradziłabyś sobie inaczej z tego typu doświadczeniem, inni mogą go przeżyć bardziej lub w inny sposób. Zaprzeczanie temu, że taki atak miał miejsce czy zwracanie uwagi, że należało postąpić inaczej, lepiej, może doprowadzić do powtórnej krzywdy ofiary. Przemoc wywołuje lęk, frustrację, poczucie izolacji i gniew. 

Jak wesprzeć osobę, która doświadczyła przemocy?

  • powstrzymaj osąd, nie mów, że nie wierzysz ofierze;
  • wesprzyj słowem, powiedz, że to nie jego / jej wina; że na to nie zasłużył / zasłużyła;
  • zapytaj, jak możesz pomóc i poszukaj profesjonalistów, którzy mogą okazać wsparcie (psychologów, prawników itp.).

Jeśli chcecie wysłać słowa wsparcia naszej znajomej, prosimy o maila: islamistablog@gmail.com

2. Nie podgrzewaj emocji, szczególnie w Internecie.

Pod wczorajszym postem na temat ataku musieliśmy zablokować rekordową liczbę użytkowników. Niestety, posypało się wiele nienawistnych komentarzy zarówno w stronę ofiary, gapiów znajdujących się w miejscu zdarzenia, wspólnoty muzułmańskiej, sprawcy przemocy czy innych uczestników dyskusji na naszym profilu. Nigdy nie zapominajmy, że sprawca to też człowiek. Jego zachowanie było naganne, agresywne, wulgarne, absolutnie nie do przyjęcia. Liczymy, że zostanie sprawiedliwie ukarany.

Z drugiej strony również wzmianka o konkretnej partii politycznej we wpisie naszej znajomej (chcieliśmy uszanować jej decyzję zachowując nazwę tej partii i nie zmieniać pierwotnego tekstu) wywołała wiele nienawistnych komentarzy. Rozumiemy, że dla wielu z czytelników nie jest to adekwatna ocena sytuacji, ale w żaden sposób nie usprawiedliwia to ataków na naszą znajomą, na nas samych i używania słów pełnych przemocy i nienawiści. 

Co zrobić, żeby przemocy było mniej?

  • Oceniaj jednak czyny, ale powstrzymaj się od napędzania spirali nienawiści i obraźliwych słów w stosunku do każdego człowieka.
  • Niech twoją siłą będzie kultura osobista.
  • Nie używaj przemocy, także słownej, by walczyć z przemocą.

Bardzo polecamy w tym kontekście tekst i film Joli Szymańskiej, która rozmawia z Karoliną Wigurą.

3. Pamiętaj, jak ważna jest odpowiednia reakcja.

Gdy widzimy przemoc, musimy reagować.

Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszystkie pozytywne reakcje i podawanie informacji dalej. Wasze zainteresowanie tą sprawą wpłynęło na zainteresowanie mediów, a te z pewnością wywrą presję na działania służb i pomogą ująć sprawcę. Być może także ktoś z czytających udostępniony przez Was post był w stanie rozpoznać napastnika.

Jesteśmy wdzięczni dziennikarzowi rzeszow-news.pl, Marcinowi Kobiałce, który zareagował od razu i przeprowadził wywiad z naszą znajomą oraz dziennikarzom innych mediów (Annie Gorczycy z lokalnego oddziału “Gazety Wyborczej” i Bartoszowi Lei z “Super Expressu”) za nagłośnienie sprawy. 

Jak reagować, gdy widzisz przemoc?

Nie bój się, na ile jesteś w stanie stawaj w obronie ofiary. Jeśli jesteś świadkiem aktu przemocy i boisz się o swoje zdrowie lub życie, proś o pomoc innych świadków zdarzenia i od razu dzwoń na policję.

Jak przyznaje nasza znajoma przed eskalacją przemocy uratowała ją… partnerka oprawcy: “Tej kobiecie zawdzięczam, że nic poważniejszego się nie stało. Nie wiem, co by się stało, gdyby ta kobieta nie łagodziła mężczyzny”.

Twoja reakcja może uratować zdrowie i życie. Nie bądź obojętny, gdy widzisz przemoc.

* * *

Na pewno będziemy informować o dalszym przebiegu sprawy. 

O tym, co musimy zrobić, by przeciwdziałać przemocy mówiliśmy między innymi w wywiadzie dla Newsweek Polska oraz w wywiadzie z Katarzyną Górak-Sosnowską, prof. SGH.

Jedna myśl na temat “3 rzeczy, których trzeba nauczyć się po ataku na muzułmankę i jej 3-miesięcznego synka

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s