Zdaniem Islamisty

Zmieńmy to, jak uczymy o uchodźstwie i islamie [WYWIAD]

fot. Albin Hillert
„Nie dziwię się młodzieży. Bo kto chciałby uczyć się o kimś, kto jest przedstawiany wyłącznie jako wróg lub barbarzyńca? Właśnie dlatego pracujemy nad tym, żeby to zmienić” – z okazji Światowego Dnia Uchodźcy zapraszamy do lektury wywiadu z nami autorstwa Ani Kiedrzynek z Newsweek Polska.

– Pytałem, czy ich zdaniem Bóg katolików i Allah to to samo. Mówili: oczywiście, że nie. Wtedy podsuwałem im oficjalne dokumenty Kościoła Katolickiego, gdzie wyraźnie napisane jest, że wszyscy – i muzułmanie, i katolicy – wierzymy w jednego Boga. Akurat tego nie chcieli przyjąć do wiadomości – opowiada Karol Wilczyński.

Anna Wilczyńska: – Ostatecznie jednak głównym winowajcą jest nasz wadliwy i pełen luk system edukacji, w którym nie ma czasu ani miejsca na pogłębione omówienie historii najnowszej ani dyskutowanie na aktualne tematy. W rozpisanym na 12 lat programie nauczania religii na wierzenia niechrześcijańskie poświęca się jedną lekcję. W 45 minutach upychana jest wiedza na temat islamu, judaizmu, buddyzmu i hinduizmu, oczywiście ujęta głównie pod kątem różnic między tymi religiami a chrześcijaństwem.

Z kolei historia w polskiej szkole jest historią konfliktów. Brakuje w niej miejsca na opowieści o współistnieniu kultur, wymianie wiedzy i umiejętności. Zamiast tego uczymy się o wojnach z obcymi i te wojny nam w głowach zostają. Dlatego nie dziwię się młodzieży. Bo kto chciałby uczyć się o kimś, kto jest przedstawiany wyłącznie jako wróg lub barbarzyńca? Właśnie dlatego pracujemy nad tym, żeby to zmienić

Pełny tekst wywiadu znajdziecie na stronie Newsweek Polska >>

Ukazał się on przy okazji obchodzonego co roku 20 czerwca Światowego Dnia Uchodźcy.

Reklama

2 myśli na temat “Zmieńmy to, jak uczymy o uchodźstwie i islamie [WYWIAD]

  1. Uważam, że podobny problem jest po stronie Islamu – wyznawcy Allaha też mają niewielką lub żadną wiedzę na temat innych wyznań. Że islam i Muzułamnie potrzebują edukacji, reformy i wyjścia z totalitaryzmu. Nie zmienia to faktu, że to My też powinniśmy się uczyć, otwierać i zmieniać. Brawo!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s