Let's Talk Islam

Rozpoczyna się historyczna papieska wizyta na Półwyspie Arabskim. Co warto wiedzieć?

Fot. Mohamed Al Hammadi / Crown Prince Court – Abu Dhabi via https://bit.ly/2S57DZ8.
Ma zaledwie 48 godzin, dwa otwarte spotkania i ponad milion wiernych do odwiedzenia. Papież Franciszek rozpoczyna pierwszą w historii wizytę głowy kościoła rzymsko-katolickiego na Półwyspie Arabskim. Po co tam pojechał i co ma nadzieję osiągnąć?

Cieszę się, że Pan dał mi tę sposobność, aby na waszej ziemi rozpocząć nowy rozdział w historii relacji między religiami potwierdzając, że jesteśmy braćmi i siostrami, mimo że różnimy się między sobą – powiedział Franciszek w przemowie do narodu emirackiego wyemitowanej przez oficjalne watykańskie kanały w czwartek. Dzisiaj papież ląduje w Abu Dhabi rozpoczynając pierwszą wizytę głowy kościoła rzymsko-katolickiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Przesłanie papieża Franciszka na wizytę w Emiratach Arabskich
Wizyta papieża w Emiratach inna niż wszystkie

Wizyta Franciszka w Emiratach jest wyjątkowa z kilku względów. Po pierwsze, jest to pierwsza taka wizyta w historii. Żaden papież dotychczas nie podróżował na Półwysep Arabski. W dodatku Franciszek, który 2016 roku w Watykanie przyjmował wizytę emirackiego władcy i dowódcy sił zbrojnych ZEA, Mohameda bin Zayeda an-Nahyana, otrzymał z rąk książąt emirackich zaproszenie do odwiedzenia kraju.

Po drugie, jest to ciekawa podróż ze względu na sytuację społeczno-ekonomiczną w Emiratach. Papież odwiedza kraj, w którym jego wierni stanowią około 10% ludności – ZEA liczą około 1 miliona katolików na 9 milionów mieszkańców (dla porównania, samych Emiratczyków w Emiratach również jest około 1 miliona). Dodatkowo w całym kraju znajduje się oficjalnie 8 katolickich kościołów (dziewiąty w budowie), które otrzymały ziemię oraz pozwolenie na działalność od władz państwowych.

Mimo tego, że władze Emiratów wydały w całym kraju pozwolenia na budowę 33 chrześcijańskich świątyń różnych denominacji, nie zezwalają one kościołom ani na umieszczanie krzyży na zewnątrz budynków ani na wznoszenie dzwonnic. Oczywiście to ograniczenie nie zawsze jest respektowane, a niektórym kościołom zdarza się np. wyświetlać krzyże na murach świątyni. Ponadto w sytuacji, gdy kościoły były przepełnione, nabożeństwa odbywały się na zewnątrz. Zatem publiczne manifestacje symboli religijnych miały miejsce, a władze kraju nie interweniowały. Jednakże rząd UAE nie uznaje także ani nie zezwala na przeprowadzanie konwersji z islamu na żadną inną religię.

Będzie więcej tolerancji dla chrześcijan w Emiratach?

Wizyta papieża Franciszka w ZEA zbiegła się w czasie z ogłoszeniem przez władze kraju roku 2019 Rokiem Tolerancji. W kraju powołano odpowiednie ministerstwo, które ma zaplanować wydarzenia specjalne świętujące tolerancję Emiratczyków. Kraj stara się stworzyć obraz otwartości między innymi przez łagodzenie istniejących ograniczeń dla religii innych niż islam oraz kampanie mającej na celu tworzenie większej liczby przedsiębiorstw prowadzonych przez nie-muzułmanów.

Oficjalny przekaz emirackiego ministerstwa tolerancji na czas wizyty Franciszka

Zatem chodzi o zaproszenie do robienia interesów. Co ciekawe, na tym nowym, tolerancyjnym wizerunku Emiratów skorzystała już społeczność żydowska, do tej pory nieuznawana przez władze kraju. Po tym, jak bardzo delikatnie ociepliły się stosunki pomiędzy Emiratami a Izraelem (dla władz arabskiego kraju to Iran stanowi teraz poważniejszego wroga), żydzi doczekali się zgody na budowę pierwszej synagogi w Dubaju.

Teraz o lepsze warunki dla swoich wiernych w Emiratach zawalczy Franciszek. Przewidywane dyskusje na ten temat swobód religijnych między papieżem a władzami kraju będą się toczyć za zamkniętymi drzwiami.

Również na dowód tolerancji dla różnorodności, podczas papieskiej wizyty w Emiratach ma odbyć się spotkanie międzyreligijne z udziałem wielkiego szejka al-Azharu, imama Ahmada at-Tayyeba. Dodatkowo, wszyscy pracownicy sektora prywatnego uczestniczący w otwartej mszy świętej z papieżem dnia 5 lutego otrzymają dzień wolny od pracy. Przewiduje się, że na spotkanie z papieżem przybędzie ponad 120 tys. osób.

Czy papież potępi władze Emiratów za Jemen?

Istotną kwestią, która może zostać poruszona przez papieża Franciszka podczas wizyty w Emiratach jest temat praw człowieka, praw pracowniczych i obozów pracy dla migrantów w kraju, a przede wszystkim uwikłania ZEA w wojnę w Jemenie. Jak szacuje ONZ, na skutek działalności koalicji wojskowej pod dowództwem Arabii Saudyjskiej w Jemenie ucierpiały dziesiątki tysięcy osób. Pojawiły się także dowody na to, że członkowie koalicji, wśród nich żołnierze Emiratów Arabskich, dopuszczali się tortur więźniów, gwałtów na ludności cywilnej oraz wysyłania do walki dzieci-żołnierzy w wieku nawet 8 lat.

Raport ONZ z 2018 roku stwierdza współodpowiedzialność sił emirackich za naloty na dzielnice mieszkaniowe, targi, pogrzeby, wesela, więzienia, łodzie i obiekty medyczne mające na celu mordowanie ludności cywilnej. ZEA czerpią także ogromne korzyści finansowe ze sprzedaży broni oraz prowadzenia działań wojennych poza swoimi granicami. Przewiduje się, że w prywatnych spotkaniach z władzami Emiratów papież poruszy ten ważny temat.

Czy papież jest w stanie coś zmienić Emiratach?

Nie ma się co oszukiwać, że wizyta Franciszka w Emiratach Arabskich od razu zdziała cuda. Jego podróż jest krótka, a większośc rozmów między papieżem a władzami kraju będzie prowadzona za zamkniętymi drzwiami. Należy oczekiwać jednak wieści w dwóch najważniejszych tematach wizyty: w kwestii współistnienia islamu i chrześcijaństwa w Emiratach oraz głosów sprzeciwu przeciw emirackim działaniom w Jemenie. Śledźcie wraz ze mną papieską wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich odwiedzając nasz profil na Facebooku – będę Was informować o jej ważnych punktach. Dajcie znać, jakie są Wasze przewidywania odnośnie tego wydarzenia!

Jedna myśl na temat “Rozpoczyna się historyczna papieska wizyta na Półwyspie Arabskim. Co warto wiedzieć?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s