Informacje

Nagrodę za promowanie równości płci emirackie władze przyznały… wyłącznie mężczyznom – Poranne linki Islamisty, środa, 30 stycznia 2019

Emiratczycy piją kawę. Fot. Tribes of the World via flickr.com.
Zbliżają się wybory prezydenckie w Algierii. W ciągu tygodnia zarejestrowano już ponad stu kandydatów – to absolutny rekord w kraju. Tymczasem w Pakistanie ekstremiści obiecują wziąć sprawy we własne ręce i samodzielnie wykonać wyrok na ponownie uniewinnionej chrześcijance, Asji Bibi. Przeczytajcie także o tym, dlaczego w Emiratach Arabskich nagrody za promowanie równości płci otrzymali wyłącznie mężczyźni oraz czy prezydent Francji zdoła przekonać egipskie władze do zaprzestania łamania praw człowieka. Na koniec o tym, dlaczego kilka tysięcy muzułmanów domaga się wycofania z rynku „obraźliwych” butów firmy Nike. Zapraszamy do Porannych linków.
Rekordowa liczba kandydatów na prezydenta w Algierii

Zbliżają się wybory prezydenckie w Algierii. Tydzień po otwarciu możliwości zgłoszeń dla kandydujących swoje dokumenty w urzędzie przedstawiło ponad 100 potencjalnych kandydatów. W kraju, w którym od 1999 roku rządzi 81-letni Abdelaziz Bouteflika, jest to niespotykana dotąd liczba. Bouteflika, który od czasu swojego wylewu w 2013 roku korzysta z wózka inwalidzkiego i rzadko pokazuje się publicznie, ma zakończyć swoją czwartą kadencję 28 kwietnia.

Co ciekawe, ponad 40% spośród 41 milionów mieszkańców Algierii ma mniej niż 25 lat i wielu z nich nie zna innego przywódcy niż Bouteflika. Dotychczasowy prezydent kraju nie wykluczył podjęcia się rządów w piątej kadencji mimo, iż już przy rozpoczęciu czwartej z powodu złego stanu zdrowia miał poważne problemy z wypowiedzeniem przysięgi prezydenckiej. Wybory prezydenckie w Algierii mają się odbyć 18 kwietnia.

Zdaniem prezydenta Francji as-Sisi gorszy od Mubaraka

Prezydent Francji, Emmanuel Macron, wraz z francuską delegacją od niedzieli odbywał oficjalną wizytę w Egipcie. Jego podróż do w tego kraju miała przyczynić się do pogłębienia kontaktów ekonomicznych między krajami poprzez podpisane ponad 30 umów wartych kilkaset milionów euro, a dotyczących sektora zbrojeniowego, transportu, energii odnawialnej, zdrowia i rolnictwa.

Po swoim ostatnim spotkaniu z prezydentem Abd al-Fatahem as-Sisim w 2017 roku prezydent Macron był oskarżany o to, że podtrzymuje kontakty z egipskimi władzami, jednocześnie przymykając oko na łamie prawa człowieka w tym kraju. Przed tegoroczną wizytą prezydent Francji obiecał, że będzie ostrzej rozmawiał ze swoim egipskim odpowiednikiem na temat praw obywateli oraz stwierdził, że prawa człowieka w Egipcie są obecnie mniej respektowane niż za reżimu obalonego w wyniku arabskiej wiosny Hosniego Mubaraka. Niestety jak dotąd francuski prezydent zdobył się na zaledwie delikatne uwagi na temat związków ekonomii z prawami człowieka.

Nagrodę za promowanie równości płci władze Emiratów przyznały… sobie

Przywódcy Zjednoczonych Emiratów Arabskich przyznali nagrody za inicjatywy mające na celu promowanie równości płci w miejscu pracy. Jednak zaraz po ogłoszeniu zwycięzców władze ZEA zostały wyśmiane przez internautów, gdyż okazało się, że wszystkie nagrody w tej dziedzinie otrzymali mężczyźni. Nagrody przyznano przedstawicielom ministerstwa finansów, federalnemu organowi odpowiedzialnemu za konkurencyjność i statystyki oraz ministerstwu zasobów ludzkich.

Co tym bardziej ironiczne, jedną z głównych nagród, czyli tytuł najważniejszej osobowość wspierającej równowagę płci, otrzymał Szejk Saif bin Zayed al-Nahyan, wicepremier oraz minister spraw wewnętrznych ZAE, za wprowadzenie urlopu macierzyńskiego dla kobiet służących w emirackiej armii (kobiety mogą służyć w emirackiej armii odkąd otwarto żeńską akademię wojskową w 1991 roku). Dodatkowo podczas całego wydarzenia jako istotną dla działań na rzecz równości płci wspomniano tylko jedną kobietę, jednak nie otrzymała ona żadnej nagrody. To wydarzenie wskazuje jednak na znacznie większy problem. Przeczytajcie o tym w tej analizie.

Asja Bibi znowu uniewinniona. Ekstremiści chcą sami wykonać wyrok

Pakistańscy ekstremiści poprzysięgli wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie wykonać wyrok śmierci na Asji Bibi, chrześcijance po raz drugi uniewinnionej za domniemane bluźnierstwo przeciwko prorokowi islamu, Muhammadowi. Na wniosek pakistańskiego Sądu Najwyższego kobieta otrzymała również pozwolenie na opuszczenie kraju po tym, jak grupy fundamentalistów próbowały wymusić na rządzie zablokowanie paszportu Bibi. Prawdopodbnie Asja Bibi będzie próbowała dołączyć do swojej rodziny, która otrzymała status uchodźcy w Kanadzie. Proces Bibi zakończył się po ośmiu latach, które Pakistanka spędziła w więzieniach i miejscach izolowanych z uwagi na ryzyko zamachu na jej życie.

Muzułmanie chcą wycofania butów Air Max 270 ze sklepów. Dlaczego?

Przeszło siedem i pół tysiąca osób podpisało petycję do producenta butów Air Max 270, firmy Nike, domagając się wycofania obuwia ze sprzedaży. Sadiqa Noreen, pomysłodawczyni inicjatywy, dowodzi, że na podeszwie butów umieszczono napis, który odwrócony do góry nogami wygląda jak słowo „Allah” wypisane alfabetem arabskim. Muzułmanów, którzy podpisali petycję, obraża fakt, że napis umieszczony na podeszwie będzie deptany, będzie się ścierał i ulegał zabrudzeniu. Producent Air Maxów wystosował specjalne oświadczenie w tej sprawie i stwierdził, że firma nie miała zamiaru nikogo urazić, a wszelkie podobieństwo do arabskiego zapisu świętego wyrazu jest nieintencjonalne.

Wyraz „Allah” zapisany alfabetem arabskim oraz podeszwa buta Air Max 270. Fot. change.org.

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w którym dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s