Informacje

Historyczna wizyta w Emiratach. Papież po raz pierwszy na Półwyspie Arabskim – Poranne linki Islamisty, sobota 26 stycznia

Fot. Mohamed Al Hammadi / Crown Prince Court – Abu Dhabi via https://bit.ly/2S57DZ8.
Zbliża się historyczny moment w dialogu muzułmańsko-chrześcijańskim. Niebawem rozpocznie się pierwsza wizyta papieża na Półwyspie Arabskim. Na skutek zamknięcia rządu, amerykańscy urzędnicy nie otrzymują pensji. Bezpłatną pomoc zaoferował im syryjski uchodźca i restaurator. Przeczytajcie także o tym, jakie wnioski wysuwają obserwatorzy sytuacji w Egipcie w osiem lat po rozpoczęciu protestów arabskiej wiosny oraz o katastrofie demograficznej, którą wywołała wojna w Syrii. Na koniec sprawdźcie, jak obchodzony jest dzisiaj Dzień Islamu w Waszym mieście oraz dlaczego egipska gwiazda footballu, Mo Salah, zniknął ze wszystkich mediów społecznościowych zawieszając konta skupiające 25 milionów jego fanów. O tym wszystkim w dzisiejszych Porannych linkach.
Zbliża się pierwsza w historii wizyta papieża na Półwyspie Arabskim

Franciszek będzie pierwszym rzymskokatolickim papieżem, który odwiedzi Półwysep Arabski. Papież wybierze się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich już 3 lutego i według przewidywań spotka się z około 100 tys. wiernych, którzy mieszkają i pracują w kraju. Wizyta papieża w ZEA została zaplanowana po tym, jak książę Abu Dhabi, szejk Mohamed bin Zayed an-Nahyan, zaprosił go do swojego kraju podczas odwiedzin w Watykanie w 2016 roku. 4 lutego Franciszek weźmie udział w spotkaniu międzyreligijnym. W Emiratach zostanie do 5 lutego.

Chociaż religią większości mieszkańców Emiratów oraz religią państwową jest islam, szacuje się, że w ZEA żyje około 1 miliona chrześcijan różnych obrządków, z których większość stanowią rzymscy katolicy. Ponadto decyzją prezydenta Emiratów, szejka Khalifa bin Zayeda an-Nahyana, rok 2019 ogłoszono w Emiratach Rokiem Tolerancji oraz utworzono Najwyższą Radę do spraw Tolerancji, która ma zająć się opracowaniem planu obchodów Roku Tolerancji i podejmować inicjatywy, które będą miały pozytywny wpływ na integrację rozczłonkowanego społeczeństwa ZEA.

Syryjski uchodźca karmi amerykańskich urzędników bez pensji

Syryjski uchodźca, Yassin Terou, który w 2011 roku otrzymał azyl w amerykańskim stanie Tennessee i otworzył tam restaurację, wydaje darmowe posiłki amerykańskim urzędnikom, którzy od ponad miesiąca nie otrzymują pensji. Jak sam mówi, skoro on w Stanach otrzymał pomoc i szansę na nowe życie, chce odwdzięczyć się „braciom i siostrom, którzy ciężko pracują, a nie otrzymują wynagrodzenia za pracę„. Terou ogłosił na profilu Facebookowym swojej restauracji, że każdy urzędnik państwowy pozbawiony pensji ze względu na tzw. zamknięcie rządu w USA, bez względu na poglądy polityczne, otrzyma darmowy posiłek w jego lokalu.

Powodem wstrzymania wypłat dla zatrudnionych urzędników i przekierowania ponad 800 tysięcy pracowników federalnych USA na bezpłatne urlopy jest najdłuższe w historii kraju zamknięcie rządu (ang. government shutdown). Zamknięcie rządu oznacza, że Kongres przestał przekazywać fundusze na funkcjonowanie placówek rządowych w tym na wynagrodzenia dla urzędników. Jest to efekt odrzucenia przez amerykański senat ustawy, która przyznaje pieniądze urzędom federalnym, gdyż wiązałoby się to jednocześnie z przyznaniem środków na wspieraną przez Donalda Trumpa inicjatywę budowy muru na granicy z Meksykiem.

Mija ósma rocznica obalenia Hosniego Mubaraka. W Egipcie bez zmian?

25 stycznia minęło osiem lat od dnia, w którym Egipcjanie wyszli na ulicę, aby domagać się ustąpienia z urzędu rządzącego krajem przez 30 lat prezydenta-dyktatora Hosniego Mubaraka. Od tego czasu z jednej strony w kraju wydarzyło się bardzo wiele, z drugiej – nie zmieniło się nic. Egipt wrócił w ręce wojskowych, a jego obecny prezydent, Abd al-Fattah as-Sisi, wykazuje zainteresowanie zmianą konstytucji w taki sposób, aby po zakończeniu trwającej 4 lata kadencji, mógł dalej pozostać u władzy. Ponadto w egipskich więzieniach przebywa nie tylko wielu przedstawicieli poprzedniego rządu stworzonego przez Bractwo Muzułmańskie, ale także aktywistów z czasów arabskiej wiosny. W przeddzień ósmej rocznicy rewolucji 25 stycznia pięciu znanych egipskich więźniów politycznych rozpoczęło strajk głodowy.

Obecnie władze Egipt jednak wydają się skupiać na innych sprawach. Trwa budowa nowej stolicy na wschód od przeludnionego Kairu wraz z projektem Zielonej Rzeki, sztucznego cieku wodnego, który zapewni dostęp wody do nowego miasta. W kraju, gdzie prawie całe zasoby wodne pochodzą w Nilu i panuje niedobór wody w wysokości 54 miliardów metrów sześciennych, na nowe źródło tego zasobu planuje się wydać 9 miliardów funtów egipskich (501,8 miliona funtów).

Syria po wojnie bez mężczyzn

Trwająca już osiem lat wojna w Syrii na kilka pokoleń zmieniła społeczną strukturę kraju, co widać przede wszystkim w ekstremalnym braku równowagi płci. Szacuje się, że z ponad 500 tys. osób, które zginęły na skutek działań wojennych, aż 80% to mężczyźni. Dodatkowo średnia długość życia mężczyzn spadła z 70 lat w 2010 r. do 48 lat w 2015 r. Mężczyźni w wieku 15-24 lata doświadczyli największego spadku oczekiwanej długości życia. W Syrii zaczyna się mówić o kryzysie demograficznym oraz o drastycznej zmianie struktury zatrudnienia i ról społecznych w kraju.

Jak donoszą media, na skutek napływu uciekinierów w Syrii, Etiopia wprowadziła zakaz ulicznego żebrania dla obywateli syryjskich, którzy coraz liczniej proszą o wsparcie na ulicach dużych miast, w pobliżu hoteli i meczetów. Co ciekawe, podobny zakaz nie obowiązuje obywateli Etiopii, w której duży odsetek osób żebrzących stanowią dzieci. Tymczasem polski rząd niezmiennie powtarza argument o „pomocy na miejscu” w Syrii. W tym artykule przeczytacie, ile wyniosła polska pomoc dla Syrii w ostatnich latach.

Dziś XIX Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce

Dzisiaj w większych miastach w całej Polsce odbywają się obchody XIX Dnia Islamu w Kościele katolickim. Jest to jedyna taka inicjatywa kościelna w Europie, a prawdopodobnie również na świecie. Inicjatywę zapoczątkowała Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działająca w Polsce od 1997 roku, natomiast w 2001 roku Dzień Islamu został na stałe wpisany w kalendarz liturgiczny kościoła w Polsce. Obchody główne tegorocznego Dnia Islamu pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: od współzawodnictwa do współpracy” odbędą się w Białymstoku.

Sprawdźcie jak obchodzony jest Dzień Islamu w Waszym mieście. W Krakowie zapraszamy na dwa dni wydarzeń. W sobotę przyjdźcie na wspólną modlitwę wraz z warsztatami prowadzonymi przez siostrę Krystynę Klarę ze Zgromadzenia Małych Sióstr Jezusa i polską muzułmankę, Kamilę Dudkiewicz, autorkę bloga Muzułmanka w świecie. A w niedzielę wpadnijcie na warsztaty chrzescijańsko-muzułmańsko-żydowskie i wydawanie wspólnie ugotowanego posiłku krakowskim ubogim w ramach akcji Zupa na Plantach.

Mo Salah zniknął z mediów społecznościowych. Co się stało?

Fani dwukrotnego zdobywcy tytułu Piłkarza Roku, Egipcjanina Mohameda Salaha, byli zaskoczeni tym, jak w środę napastnik Liverpoolu usunął wszystkie swoje konta w mediach społecznościowych obserwowane przez ponad 25 milionów osób. Jego konta na Facebooku, Instagramie i Twitterze przestały istnieć bez ostrzeżenia dzień po tym, jak opublikował tajemniczy tweet o treści: „Postanowienie na rok 2019: czas na prawdziwy kontakt”.

Niektórzy uważają, że piłkarz próbował odciąć się od negatywnej atmosfery obecnej w mediach społecznościowych, aby skupić się na nadchodzących meczach. Inni w jego rezygnacji z życia w internecie widzieli skutek kłótni z władzami egipskiej federacji piłkarskiej. Salah magicznie powrócił do mediów społecznościowych dwa dni później, w piątek. Jego powrotny tweet zgromadził 30 000 polubień w ciągu zaledwie kilku godzin. Przeczytajcie jaki był powód całego zamieszania.

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w którym dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

2 myśli na temat “Historyczna wizyta w Emiratach. Papież po raz pierwszy na Półwyspie Arabskim – Poranne linki Islamisty, sobota 26 stycznia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s