Informacje

Muzułmanie będą mieli autonomię na Filipinach? – Poranne linki Islamisty, wtorek, 22 stycznia

Muzułmanka z Filipin. Fot. Bro. Jeffrey Pioquinto, SJ.
W związku z Waszymi głosami, żeby wrócić do publikowania naszego porannego zestawienia wartych przeczytania wiadomości ze świata arabskiego i muzułmańskiego, w Nowym Roku wracamy z Porannymi linkami Islamisty w odświeżonym formacie. Dziś przeczytajcie o referendum, które może skutkować utworzeniem muzułmańskiego regionu autonomicznego na Filipinach oraz o prezenterze telewizyjnym z Egiptu skazanym za przeprowadzenie wywiadu z homoseksualistą. Nie przegapicie doniesień na temat izraelskiego ataku na irańskie bazy w Syrii. Będzie także o irackich próbach pojednania sunnicko-szyickiego oraz emirackich eko-kubkach zrobionych z pustynnego piasku. Zapraszamy do lektury!
Referendum na Filipinach. Czy muzułmanie uzyskają autonomię?

W poniedziałek Filipińczycy zagłosowali w referendum, które ma zakończyć niespełna pół wieku walk między muzułmańskimi rebeliantami a rządem i powstrzymać falę ataków terrorystycznych inspirowanych przez ekstremistów w kraju. Prawie 3 miliony mieszkańców głosowało nad ratyfikacją ustawy, która ma stworzyć w większości muzułmański region autonomiczny o nazwie Bangsamoro. Jeśli projekt zostanie poparty przez obywateli, rebelianci zrezygnują ze stworzenia niezależnego państwa, a ich 30-40 tys. bojowników zostanie zdemobilizowanych.

Głosowanie nad wydzieleniem regionu autonomicznego zamieszkałego w większości przez muzułmanów jest efektem procesu pokojowego pomiędzy rządem w Manili, a grupą rebeliancką Moro Islamic Liberation Front (MILF – Islamski Front Wyzwolenia Muzułmańskich Filipińczyków). W ciągu trwającego od lat 60. XX wieku konfliktu pomiędzy grupami zbrojnymi dążącymi do uzyskania niezależności a siłami rządowymi na Filipinach zginęło ponad 120 000 osób, a 2 miliony zostały przesiedlone.

„Niech nie próbują atakować izraelskich sił ani izraelskiego terytorium” – irańskie bazy zaatakowane przez Izrael

W nocy z niedzieli na poniedziałek na irańskie obiekty w okolicach lotniska w syryjskim Damaszku spadły izraelskie rakiety. Izraelskie ministerstwo obrony tłumaczy, że była to odpowiedź na to, jak kilka godzin wcześniej Irańczycy z elitarnej jednostki al-Quds wystrzelili z Syrii pociski w kierunku Izraela. Zostały one natychmiast przechwycone i zniszczone przez izraelską osłonę antyrakietową.

W dzień poprzedzający atak premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział dziennikarzom, że ma stałą politykę „uderzyć w irańskie okowy w Syrii i zranić każdego, kto próbuje nas skrzywdzić”. W odpowiedzi na pociski z Izraela szef irańskich sił powietrznych powiedział, że jest gotowy do walki „i zmiecenia Izraela z powierzchni ziemi”. Na skutek izraelskich ataków na pozycje irańskie w Syrii miało zginąć 11 osób, w tym czworo Syryjczyków.

Szyici wyciągają rękę do sunnitów w Iraku?

Duchowni muzułmańscy ze znanego seminarium szyickiego w Nadżafie, rozpoczęli w Iraku program dialogu na rzecz spójności społecznej. Pierwszym celem inicjatywy skierowanej przede wszystkim do zachodnich i północnych prowincji kraju, które niedawno zostały wyzwolone spod władzy Państwa Islamskiego i są głównie zamieszkałe przez sunnitów, jest stworzenie kanału komunikacji z uczonymi, autorytetami religijnymi, profesorami i studentami ze społeczności sunnickiej.

Drugim celem programu ma być promowanie idei równego obywatelstwa wśród wszystkich Irakijczyków i podtrzymywanie pokojowego współistnienia grup religijnych. Złożoność relacji międzywyznaniowych w kraju od dziesięcioleci była wykorzystywana do kontrolowania społeczeństwa, realizowania polityki podziałów, a również często szerzenia przemocy zarówno przez kolejne władze Iraku, siły stacjonujące tam po obaleniu Saddama Husajna, jak i przez Państwo Islamskie. To doprowadziło do wciąż utrzymującej się nieufności między stanowiącymi większość szyitami, a mniejszością sunnicką i innymi mniejszościowymi grupami religijnymi w kraju.

Egipski prezenter w więzieniu. Zaprosił do studia homoseksualistę

Egipski gospodarz telewizyjnego talk show emitowanego w prywatnej telewizji LTC TV, Mohamed al-Gheiti, został skazany na rok więzienia po tym jak zaprosił do programu homoseksualistę. Bohaterem jego wywiadu był pracownik usług seksualnych, który otwarcie mówił o swoim związku z innym mężczyzną. Tożsamość mężczyzny ze względów bezpieczeństwa nie została ujawniona. Chociaż homoseksualizm w Egipcie nie jest wyraźnie wyjęty spod prawa, homoseksualistów oskarża się o rozpustę i obrazę religii, doświadczają także społecznego linczu i samosądów.

Zgodnie z prawem wprowadzonym w 2017 roku w kraju, egipska Najwyższa Rada ds. Regulacji Mediów zakazuje przedstawiania homoseksualizmu i jego symboli, np. tęczowej flagi, w środkach masowego przekazu. Przed wydaniem wyroku egipski prezenter podkreślał, że na antenie zawsze wyrażał się przeciwko homoseksualizmowi. Został oskarżony o promowanie homoseksualizmu, podżeganie do rozpusty i niemoralności oraz za pogardę wobec religii. Do wyroku pozbawienia wolności dodano grzywnę w wysokości 3 000 funtów egipskich (145 Euro).

Kubek z emirackiego piasku ekologicznym hitem

Projektanci ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich postanowili wykorzystać jeden z najbardziej rozpowszechnionych zasobów na Ziemi – szeroko dostępny w ich kraju piasek – do stworzenia ekologicznego kubka. Biuro projektowe Tinkah zaprojektowało kubek, który zachowuje ziarnistość materiału, z którego został zbudowany, a z drugiej strony nie przemaka. Z drugiej strony, gdy wrzuci się go do wody, kubek rozkłada się po zaledwie kilku dniach. Zobaczcie zdjęcia tego wyjątkowego projektu.

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w którym dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s