Informacje

Czechy: 71-letni mężczyzna skazany za terroryzm, próbował udawać muzułmańskich migrantów

zrzut ekranu 2019-01-20 o 16.42.27
W Pradze na cztery lata pozbawienia wolności i przymusowe leczenie psychiatryczne skazano czeskiego mężczyznę, który ścinał pnie drzew i rzucał je na tory kolejowe, doprowadzając do wykolejenia się pociągów.

71-letni Jaromír Balda na miejscu katastrofy kolejowej rozrzucał karteczki ze słowami “Allahu akbar” wypisanymi alfabetem łacińskim. Liczył na to, że winą za spowodowanie wypadku policja obarczy muzułmańskich migrantów.

Latem 2017 roku we wschodnich Czechach  spowodował zderzenie dwóch pociągów pasażerskich z kłodami, które ściął i ustawił na torach. Na szczęście w wypadkach nikt nie ucierpiał.

W wypowiedziach zarejestrowanych w sądzie okręgowym w Pradze Balda przyznał, że chciał “dobrać się do migrantów”, których porównywał do szczurów. Przyznał się także do tego, że miewa koszmary na temat migrantów z krajów muzułmańskich, których przybycie do Europy nazywał “horrorem”. Skazany otwarcie wyrażał poparcie i wspierał finansowo prawicową anty-imigrancką czeską partię SPD, której liderem jest czesko-japoński przedsiębiorca, Tomio Okamura.

Mężczyźnie początkowo groziło od 5 do 15 lat pozbawienia wolności. Karę złagodzono ze względu na problemy psychiczne i wiek oskarżonego.

Sprawa wywołała duże poruszenie w kraju, ponieważ wyroki skazujące za terroryzm w Czechach są niezwykle rzadkie.

“Im mniej migrantów mamy, szczególnie tych z krajów muzułmańskich, tym bardziej jesteśmy agresywni wobec nich” – powiedział były szef czeskiego wywiadu wojskowego, Andor Šándor. “Prawie w ogóle nie ma takich osób przybywających do naszego kraju, ale część narodu przepełnia nienawiść do nich” – dodał Šándor.

O antyimigracyjnej kampanii wyborczej ze strony obecnego premiera Czech oraz partii Tomio Okamury pisaliśmy jakiś czas temu:

 

Przeczytajcie więcej na stronach:

 

O sprawie terrorysty z czeskiej partii SPD pisaliśmy na Facebooku. Zwykle wrzucamy tam nieco więcej informacji niż bezpośrednio na bloga, dlatego warto nas obserwować również tam 🙂 >>

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s