Informacje

Poranne linki Islamisty – środa, 28 listopada 2018

Chiński muzułmanin. Fot. Michał Huniewicz via flickr.com.
Po przerwie wracamy do Porannych linków. W dzisiejszym zestawieniu przeczytacie o tym, czy Argentyna oskarży saudyjskiego księcia Mohammeda Ibn Salmana o zbrodnie wojenne w Jemenie. Będzie o proteście światowych naukowców przeciwko prześladowaniom muzułmanów i innych mniejszości w Chinach. Na koniec przeczytajcie o wyjątkowej nauczycielce z Gliwic, dzięki której na lekcjach dzieci rozmawiają z rówieśnikami w Egipcie, Maroku i Kenii oraz o bractwie sufickim z Iraku i jego mrożących krew w żyłach rytuałach. Zapraszamy do lektury!
Argentyna oskarży saudyjskiego księcia o zbrodnie wojenne?

Grupa obrońców praw człowieka Human Rights Watch wezwała Argentynę do ścigania przywódcy Arabii Saudyjskiej, księcia Mohammeda Ibn Salmana, jeśli będzie uczestniczył w szczycie G20 w Buenos Aires. Argentyńscy prokuratorzy zastanawiają się, czy oskarżyć księcia saudyjskiego Mohammeda bin Salmana o zbrodnie wojenne w Jemenie oraz o zabójstwo dziennikarza Jamala Khashoggi. Z tych samych powodów w amerykańskim Kongresie umacnia się opozycja przeciw dalszej sprzedaży broni do Królestwa Arabii Saudyjskiej. Wśród senatorów USA pojawiają się także naciski, aby obłożyć sankcjami osoby, które według amerykańskiego wywiadu są odpowiedzialne za zabójstwo saudyjskiego dziennikarza, Jamala Khashoggi. 

Naukowcy apelują o zatrzymanie prześladowań mniejszości w Chinach

Organizacje zajmujące się prawami człowieka alarmują, że Chiny w obozach reedukacyjnych zatrzymały już 2 miliony Ujgurów – członków mniejszość etnicznej pochodzenia tureckiego i wyznającej islam zamieszkującej głównie chińską prowincję Xinjiang – aby promować to, co rząd nazywa „jednością etniczną”. W poniedziałek ponad 270 naukowców z 26 krajów opublikowało oświadczenie zwracające uwagę na „masowe naruszenia praw człowieka i celowe ataki na rdzenne kultury”, które mają miejsce w Chinach. Naukowcy nawołują do zaprzestania prześladowań ujgurskich muzułmanów oraz innych mniejszości wyznaniowych i etnicznych. O tym jak wyglądała historia islamu w Chinach od jego pojawienia się na tych terenach w VII wieku przeczytacie w tym bardzo ciekawym i bogatym artykule. Przeczytajcie także świadectwo ujgurskiej kobiety, która przeszła przez obóz internowania w Chinach.

Sufi o żelaznych ciałach

W trakcie swoich rytuałów, kiedy już wprowadzą się w trans, potrafią gryźć szkło, nakłuwać swoje twarze szpilami, wbijać ostrza w ciało. Bractwo sufickie Qadiriyeh obecne w Iraku zostało założone w XI wieku. Jego członkowie podają, że ich łańcuch przekazywania tradycji sięgają samego proroka Muhammada. Przeczytajcie koniecznie dlaczego podejmują się tak niespotykanych i dla wielu odrzucających metody kultu oraz czemu, mimo wielowiekowej tradycji, są zagrożeni w swoim kraju.

Lekcja polskiego z uczniami z Afryki?

Jak zorganizować szkolną lekcję tak, żeby dzieciaki miały okazję nie tylko przez książki poznawać świat i inne kultury, ale także samodzielnie je obserwować i spotkać prawdziwych mieszkańców innej części świata? Na pomysł szkolnego programu Face to Face, który pozwala uczniom w polskiej klasie przez internet rozmawiać z rówieśnikami w Kenii, Maroku czy Egipcie wpadła gliwicka nauczycielka, Anna Hora-Lis. Przeczytajcie o lekcjach, podczas których uczniowie mają możliwość konfrontacji swoich przekonań ze zdaniem rówieśników z innego kręgu kulturowego.

Islamista w Dużym Formacie!?

Jeszcze nie czytaliście naszego wywiadu? No to na co czekacie? W nowym Dużym Formacie z Renatą Radłowską rozmawiamy o islamie, cudzoziemcach w Polsce, edukacji i naszych projektach. Koniecznie zajrzyjcie do tekstu.

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których dwa razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą! Za pomoc w przygotowaniu dzisiejszych linków dziękuję Karolowi, Radkowi i Tomkowi. Pozdrowienia dla panów! 🙂

Reklama

3 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – środa, 28 listopada 2018

  1. Powrót po przerwie i TO JAKI 😀 😀 Całe szczęście, że mam dzisiaj wolne 😀 😀

    Co do rozmów Face to face to wow, genialny pomysł, choć jeszcze nie czytałam artykułu 😛 Pamiętam, jak w bodajże gimnazjum moja klasa uczestniczyła w jakiejś akcji pół-adopcyjnej. Wybraliśmy sobie Murzyniątko, któremu sponsorowaliśmy edukację itp. I mieliśmy do niego napisać list. Ktoś w klasie zapytał, co mamy napisać? „Cześć, cieszymy się, że Cię kupiliśmy?” 😛 😛 😛 To pokazuje chyba, jak niedoskonałe przygotowanie mieliśmy do tego typu akcji w tamtych czasach. A teraz można z technologii zrobić naprawdę dobry użytek 🙂

    Polubione przez 1 osoba

    1. Dobrze być tak miło przywianym po powrocie 😁 pamiętam, że u mnie w szkole odbywała się jakaś podobna akcja. Ale też nie mieliśmy pojęcia co robimy i dla kogo. Dlatego tym bardziej jestem pod wrażeniem pomysłodawczyni tego projektu 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s