Informacje

Poranne linki Islamisty – środa, 3 października 2018

Zrzut ekranu 2018-10-03 o 10.23.41
Hoda Ali, somalijska aktywistka walcząca przeciw obrzezaniu kobiet. Fot. twitter.com/jawaabs
Po miesiącach chaosu parlament iracki wybrał na prezydenta Barhama Saliha, kurdyjskiego polityka. Minęły cztery lata od masakry Jazydów w Sindżarze, ale polityczne spory wciąż uniemożliwiają przeprowadzenie ekshumacji masowych grobów pozostawionych przez terrorystów. Przeczytajcie także ważne słowa somalijskiej aktywistki walczącej przeciw obrzezaniu kobiet także w Europie oraz o tym, jak wygląda obóz dla rodzin osób powiązanych z Państwem Islamskim w Iraku.
Parlament wybrał prezydenta Iraku

Po miesiącach chaosu i politycznych przepychanek iracki parlament wybrał na prezydenta Barhama Saliha, kurdyjskiego polityka. Salih jest byłym premierem Rządu Regionalnego Kurdystanu i byłym wicepremierem irackiego rządu federalnego. Postrzegany jako przedstawiciel frakcji umiarkowanej, Salih wybrał na premiera szyickiego polityka Adela Abd al-Mahdiego, któremu zlecił utworzenie nowego rządu. Zgodnie z konstytucją Iraku, Abd al-Mahdi ma teraz 30 dni na sformowanie rządu i przedstawienie go parlamentowi do zatwierdzenia.

Ekshumacja masowych grobów Jazydów wciąż niemożliwa

W sierpniu 2014 r. Państwo Islamskie przeprowadziło masowe mordy na Jazydach, mniejszości religijnej i etnicznej żyjącej w rejonie miasta Sindżar na północy Iraku. Minęły cztery lata od tych tragicznych wydarzeń, ale polityczne spory w kraju wciąż uniemożliwiają przeprowadzenie ekshumacji masowych grobów pozostawionych przez terrorystów w mieście Sindżar i jego okolicach. Rodziny, które podejrzewają, że ich bliscy mogli zostać straceni podczas ucieczki z Sindżaru w 2014 roku wciąż nie mają pewności, co stało się z ich bliskimi. Przeczytajcie wstrząsający reportaż na ten temat.

Somalijska aktywistka nawołuje do zaprzestania obrzezania dziewczynek

Hoda Ali, pochodząca z Somalii aktywistka, która sama została obrzezana jako siedmiolatka i na skutek tego procederu nieomal straciła życie, dziś walczy z tym obyczajem w Londynie. Przeczytajcie jej przerażające wspomnienia z rodzinnego kraju, gdzie dokonano jej obrzezania. Przeczytajcie także tekst, w którym kobieta opisuje, w jaki sposób mimo tego, że obrzezanie kobiet na Wyspach Brytyjskich jest nielegalne od 1985 r., a następnie zakazano wywożenia nieletnich Brytyjek na zabieg za granicą, rodziny imigrantów łatwo te zakazy obchodzą i przyczyniają się do tego, że ten haniebny proceder wciąż trwa.

Kobieta, która nagrała film o molestowaniu w Egipcie, skazana na więzienie

Egipska kobieta, która nagrała film o tym, jak była molestowana seksualnie w miejscu publicznym, została skazana na dwa lata więzienia i grzywnę za „szerzenie fałszywych informacji”. Amal Fathy, aktorka i była aktywistka, zamieściła w maju na swoim koncie na Facebooku film opisujący, jak była molestowana seksualnie podczas wizyty w banku i krytykowała brak interwencji ze strony rządu w tej sprawie. Dwa dni po tym wydarzeniu egipskie siły bezpieczeństwa wkroczyły do jej domu i aresztowały ją wraz z mężem i synem. Mąż i syn kobiety zostali zwolnieni z aresztu, a Amal Fathy została oskarżona o rozpowszechnianie fałszywych informacji z zamiarem zaszkodzenia państwu egipskiemu i posiadanie „nieprzyzwoitych materiałów”.

Co dzieje się w obozie dla rodzin bojowników ISIS?

Lokalni mieszkańcy nazywają obóz al-Sharam „obozem ISIS”. Większość pozostających tam osób ma kilku członków rodziny w więzieniu – ich ojcowie, synowie, czasem dalecy krewni byli bojownikami, przywódcami, pracownikami administracyjnymi, kierowcami, kucharzami prawdopodobnie bliżej lub dalej powiązanymi z Państwem Islamskim w Iraku. Obóz jest całkowicie zamknięty. Jest to więzienie na otwartym powietrzu dla dzieci i kobiet w każdym wieku, z zaledwie kilkoma dorosłymi mężczyznami. Nie mogą odejść i nie wiedzą, co może przynieść przyszłość. Wiedzą, że są uważani za członków rodzin kogoś związanego z ISIS, a krewni terrorystów nie mogą dłużej żyć tak jak inni mieszkańcy Iraku. Przeczytajcie o tym, jak wygląda życie w obozie dla rodzin ISIS.

Skąd u muzułmanów cztery żony?

Z wielożeństwem w islamie jest trochę jak z Yeti. Wszyscy o nim słyszeli, niektórzy twierdzą, że widzieli, pojedyncze osoby utrzymują, że doświadczyły spotkania trzeciego stopnia, ale ostatecznie mało kto jest w stanie powiedzieć, skąd Yeti się wziął i czy tak naprawdę istnieje. Przeczytajcie mój najnowszy tekst, który zbiera najważniejsze informacje na temat wielożeństwa w islamie.

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których dwa razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

4 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – środa, 3 października 2018

  1. A o Hodzie Ali nie było filmu? Oglądałam coś takiego, gdzie obrzezana jak dziecko modelka powiedziała w wywiadzie o tym, co jej się przytrafiło. Ona nawet nie wiedziała, że to nienormalne, dopóki jej, bodajże, wspóllokatorka nie zwróciła jej na to uwagi.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s