Informacje

Poranne linki Islamisty – środa, 19 września 2018

22296022724_225b52c863_o
Egipskie kobiety podczas londyńskiej demonstracji przeciwko rządom prezydenta Sisiego. Fot. Alisdare Hickson via flickr.com.
Prezydent Francji publicznie przyznaje, że Francja przeprowadzała systematyczne tortury podczas wojny o niepodległość Algierii. Niemiecki rząd zapowiada, że w razie przeprowadzenia przez rząd syryjski ataku chemicznego w prowincji Idlib, przyłączy się do wojsk koalicji przeciwko prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi. Przeczytajcie także o „białych małżeństwach” i ich społecznych konsekwencjach w Iranie oraz o Hudzie Szaarawi, jednej z pierwszych kobiet walczących o prawo do edukacji w Egipcie.
Francja oficjalnie przyznaje się do tortur w Algierii

Po raz pierwszy w historii Francja przyznała się do tego, że przeprowadzała systematyczne tortury podczas wojny o niepodległość Algierii. Prezydent Emmanuel Macron powiedział, że Francja zainicjowała powstanie systemu, który doprowadził do tortur podczas konfliktu w Algierii, a także uznał rolę państwa francuskiego w śmierci dysydenta Maurice’a Audina w 1957 r. Macron ogłosi, że archiwa dotyczące tej sprawy będą w pełni otwarte dla historyków, rodzin i organizacji poszukujących prawdy o zaginionych cywilach i żołnierzach zarówno francuskich, jak i algierskich, których ciała nigdy nie zostały odnalezione.

Niemcy przyłączą się do wojny w Syrii, jeśli Asad użyje broni chemicznej

Niemcy, które do tej pory wykluczały udział w operacjach militarnych na terenie Syrii, teraz rozważają radykalną zmianę. Władze kraju rozważają możliwość przystąpienia do sojuszu wojskowego z USA, Francją i Wielką Brytanią. Niemieckie ministerstwo obrony zapowiedziało, że przystąpiłoby do sojuszu, gdyby syryjski przywódca Baszszar al-Asad użył broni chemicznej przeciwko ludności cywilnej w prowincji Idlib. Czołowi niemieccy urzędnicy wezwali do podjęcia globalnych wysiłków, aby zapobiec używaniu broni chemicznej w Syrii. Angela Merkel powiedziała, że Niemcy nie mogą po prostu odwrócić wzroku, jeśli takie ataki będą miały miejsce.

Będzie pozew Kataru przeciw Arabii Saudyjskiej i Emiratom

Prokurator generalny Kataru podał do publicznej wiadomości rezultaty niezależnego dochodzenia, które miało dowieść, iż Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie były zaangażowane we włamywanie się do baz oficjalnej agencji prasowej w Katarze w zeszłym roku. Prokurator generalny, Ali bin Fetais al-Marri, zobowiązał się pozwać oba kraje przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości w Hadze. W ciągu ostatniego roku władze Kataru współpracowały z Federalnym Biurem Śledczym w USA i brytyjską Narodową Agencją Kryminalną w dochodzeniach w sprawie zarzutów przeciwko KSA i ZEA.

„Białe małżeństwa” coraz bardziej popularne w Iranie

Ślub w Iranie jest przedsięwzięciem skomplikowanym i bardzo kosztownym. Koszty ślubu i wesela znacznie wzrosły zwłaszcza w czasie ostatniego kryzysu walutowego. W konsekwencji tego i innych czynników w ciągu ostatnich kilku lat wciąż spada liczba małżeństw zawieranych w Iranie. Dodatkowo wzrosły wskaźniki rozwodów. Według irańskiej Krajowej Organizacji Rejestracji Cywilnej liczba zarejestrowanych małżeństw spadła o 8 procent między marcem 2016 roku a marcem 2017 roku. Ale koszty wesela to tylko jeden z powodów, dla którego w Iranie upowszechnia się trend tak zwanych „białych małżeństw”. Jednak mimo rosnącej popularności tego zjawiska pary, które decydują się żyć razem bez oficjalnego ślubu spotykają się z przejawami wykluczenia społecznego.

Egipska liderka, która walczyła o edukację kobiet

Wiecie, kim jest Huda Szaarawi? Zobaczcie ten krótki film (dźwięk możecie wyłączyć, mnie bardziej przeszkadzał nim pomagał) i poznajcie jedną z pierwszych arabskich feministek, kobietę wychowaną w haremie i walczącą o edukację kobiet oraz o to, by mogły zacząć uczestniczyć w życiu publicznym.

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których dwa razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

 

2 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – środa, 19 września 2018

    1. Nie wiem co to będzie z Niemcami ☹️ będziemy śledzić i obserwować, ale moim zdaniem im więcej graczy, tym więcej przemocy ☹️. Ale Huda jest super! 😁

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s