Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 15 września

Zrzut ekranu 2018-09-15 o 10.41.09
Spotkanie przywódców Etiopii i Erytrei w lipcu 2018 roku. Fot. Ghideon Musa Aron Visafric/via Reuters.
Turecki prezydent, Recep Tayyip Erdogan, spotkał się z przywódcami Rosji i Iranu w Teheranie, aby omówić kwestię ataku syryjskich sił rządowych na Idlib. We wtorek po raz pierwszy od 20 lat Etiopia i Erytrea ponownie otworzyły dwa przejścia graniczne pomiędzy krajami. W niedzielę przywódcy tych państw podpiszą porozumienie pokojowe, które przywróci relacje dyplomatyczne pomiędzy zwaśnionymi sąsiadami. Przeczytajcie także o tym, jak pierwszy Palestyńczyk planuje kandydować w wyborach na burmistrza Jerozolimy oraz o szantażach w Dubaju, których ofiarami najczęściej padają kobiety. Na koniec polecamy tekst o tym, co by się stało, gdyby na Saharze wybudować turbiny wiatrowe i panele słoneczne. Klikajcie w Poranne linki!
Rosyjsko-tureckie spory odsuwają widmo ataku na Idlib

Jak twierdzą analitycy, brak porozumienia między Turcją a Rosją, dotyczącego zajęcia ostatniej prowincji pozostającej poza kontrolą koalicji rządowej – prowincji Idlib – zdają się odsuwać widmo ofensywy reżimu na region. Mimo iż Rosja i Turcja znajdują się po przeciwnych stronach konfliktu, są kluczowymi globalnymi sojusznikami. Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan spotkał się 7 września z przywódcami Rosji i Iranu, Władimirem Putinem i Hassanem Rouhanim, w Teheranie, aby omówić kwestię ataku sił koalicji rządowej na Idlib. Tymczasem jak podaje Arab News w piątek w wielu miasteczkach w prowincji Idlib, mieszkańcy wylali się na ulice, aby demonstrować przeciwko rządowi prezydenta Baszszara al-Asada. W stolicy prowincji, mieście Idlib, oraz w Kafranbel, Dana i Al-Bab po południowych modlitwach demonstranci wypełnili ulice, podnosząc trójkolorową flagę z trzema gwiazdami, która stała się sztandarem powstania w 2011 roku.

Będzie ostateczny traktat pokojowy między Etiopią i Erytreą

W niedzielę przywódcy Etiopii i Erytrei wezmą udział w szczycie pokojowym w Arabii Saudyjskiej i podpiszą porozumienie pokojowe, które ugruntuje stosunki między dwoma skonfliktowanymi krajami. Premier Etiopii, Abiy Ahmed, i prezydent Erytrei, Isaias Afwerki, podpisali w lipcu pierwszą deklarację o pokoju, która oficjalnie zakończyła dwudziestoletni okres kontaktów między sąsiednimi krajami i przywróciła stosunki dyplomatyczne. We wtorek po raz pierwszy od 20 lat Etiopia i Erytrea ponownie otworzyły dwa przejścia graniczne [WIDEO], co nie tylko ma ożywić martwe kontakty handlowe, ale także pozwoliło się spotkać rozdzielonym przez trwający 20 lat konflikt rodzinom.

Palestyńczyk kandydatem na burmistrza Jerozolimy

38-letni Aziz Abu Sarah, Palestyńczyk ze Wschodniej Jerozolimy, ma nadzieję zostać pierwszym Palestyńczykiem, który będzie kandydował na burmistrza w wyborach lokalnych w Jerozolimie w przyszłym miesiącu. Izraelskie prawo zabrania Palestyńczykom we Wschodniej Jerozolimie kandydowania na burmistrza, ponieważ nie są oni uważani za obywateli Izraela. „Izrael twierdzi, że jest państwem demokratycznym. Tymczasem my [Palestyńczycy] stanowimy 40 procent mieszkańców Jerozolimy i nie wolno nam ubiegać się o najważniejszą posadę w mieście” – mówi Abu Sarah. Dlatego mężczyzna postanowił pozwać rząd izraelski w Sądzie Najwyższym i wystartować w wyborach.

W Dubaju większość ofiar szantażu to kobiety

Według danych policji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szantaże i oszustwa bankowe to najczęściej występujące cyberprzestępstwa występujące w Dubaju. Wysoki urzędnik policyjny z Dubaju potwierdził, że wraz ze wzrostem liczby użytkowników mediów społecznościowych liczba cyberprzestępstw w emiracie rośnie, a większość ofiar szantażu stanowią kobiety, które są straszone udostępnianiem w mediach społecznościowych zdjęć przesyłanych za pośrednictwem platform społecznościowych w wiadomościach prywatnych. W Dubaju jednym z głównych zadań policji w tej kwestii jest identyfikacja i tropienie gangów specjalizujących się w szantażu kobiet.

Panele słoneczne i turbiny zmienią klimat na Saharze

Instalowanie ogromnej liczby paneli słonecznych i turbin wiatrowych na Saharze miałoby poważny wpływ na opady, roślinność i temperatury – twierdzą naukowcy. Według badań intensywne działanie turbin wiatrowych mogłyby podwoić ilość deszczu, która spada w pustynnym regionie. Badacze są zdania, że podobny wpływ na przekształcenie pustynnego klimatu mogłyby mieć panele słoneczne, chociaż działają w inny sposób. Jak donosi BBC, według obliczeń naukowców zamontowanie potężnej instalacji wiatrowej i słonecznej na pustyni generowałaby ponad czterokrotnie więcej energii niż obecnie zużywa świat i jest to ogromna szansa dla przemysłu energetycznego i ekologii na świecie.

Bardzo dziękuję Radkowi i Karolowi za włączenie się w tworzenie tego wydania Porannych linków!

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których dwa razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Jedna myśl na temat “Poranne linki Islamisty – sobota, 15 września

  1. Rosja i Turcja nie znajdują się po przeciwnych stronach konfliktu. A poza flagami nieistniejącej FSA były też dżihadystyczne, mimo apeli dzihadystycznej wierchuszki, która chciała kryć swoja tożsamość (wzywał do tego m. in. Huthaifa Azzam, syn Abdullaha Azzama, współtwórcy al Kaidy i mentora Bib Ladena)

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s