Informacje

Poranne linki Islamisty – środa, 12 września 2018

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Chłopiec z Aleppo. Luty 2017. Fot. Islamista.
ONZ ostrzega – atak wojsk koalicji rzadowej na prowincję Idlib w północnej Syrii może spowodować przymusowe przesiedlenie nawet 800 tysięcy osób. Brytyjczycy przeciwko sprzedaży broni do Arabii Saudyjskiej – aż 63 procent z nich deklaruje, że jest przeciwnych sprzedaży broni przeznaczonej na wojnę w Jemenie. Tymczasem Hiszpania wycofuje się z wcześniejszych obietnic i zrywa kontrakt na sprzedaż bomb dla Saudyjczyków. Przeczytajcie także o tym jak działają plaże tylko dla kobiet w Libanie oraz o pierwszym Fashion Weeku, który odbył się w Kurdystanie. Na koniec zobaczcie grafiki 21-letniej syryjskiej twórczyni komiksów na temat zachodnich standardów piękna.
ONZ ostrzega – Idlib będzie najgorszą katastrofą XXI wieku

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła przed zagrożeniem wystąpienia „najgorszej katastrofy humanitarnej” w XXI wieku w związku z zbliżającym się atakiem sił koalicji prezydenta Baszara al-Asada na enklawę antyrządowych bojowników w Idlib. Walki w rejonie miasta Idlib zajętego przez grupy rebelianckie i terrorystyczne mogą spowodować przymusowe przesiedlenie nawet 800 tysięcy osób przyczyniając się do otwarcia nowego krwawego rozdziału w historii wojny syryjskiej. O zajęciu prowincji Idlib przez siły koalicji rządowej jako o ostatnim akcie „najkrwawszej wojny tego stulecia” przeczytajcie także w Polityce. Tymczasem wczoraj członkowie koalicji wspieranej przez wojska amerykańskie w Syrii potwierdzili, że rozpoczęli ostateczną akcję obalenia bastionów bojowników Państwa Islamskiego w Hajin – ostatnim kawałku lądu pozostającym pod kontrolą ISIS w regionie, w którym powstało Państwo Islamskie.

Brytyjczycy przeciw sprzedaży broni do Arabii Saudyjskiej

Z sondaży przeprowadzonych przez YouGov dla brytyjskiej organizacji humanitarnej Save the Children wynika, że tylko 13 procent Brytyjczyków jest za tym, aby w dalszym ciągu sprzedawać broń do Arabii Saudyjskiej. Sprzeciw wobec dalszym transakcjom zbrojeniowym dla Saudyjczyków prowadzących obecnie wojnę w Jemenie wyraziło 63 procent ankietowanych. Jak dotąd Arabia Saudyjska jest największym na świecie odbiorcą brytyjskiego uzbrojenia – jak podaje Rzeczpospolita od marca 2015 roku Saudyjczycy zakupili brytyjską broń o wartości 4,6 mld funtów. Tymczasem hiszpańskie ministerstwo obrony anulowało sprzedaż bomb do Arabii Saudyjskiej z powodu zaangażowania Saudyjczyków w wojnę w Jemenie. Madryt podpisał kontrakt z Rijadem na 400 bomb w 2015 roku. Teraz wycofuje się z umowy i planuje zwrócić 10 milionów dolarów, które otrzymał przed przekazaniem uzbrojenia.

Libańska plaża tylko dla kobiet

Tam znikają hidżaby i abaje, a pojawiają się stroje kąpielowe i krótkie spodenki.  W Libanie, gdzie wiele muzułmańskich kobiet uważa za haram wystawianie swojego ciała na widok publiczny, powstają prywatne plaże dla kobiet – miejsca, które dają im odpowiedni stopień prywatności do tego, aby opalać się i korzystać z morza. Przeczytajcie ciekawy reportaż o kobiecych plażach z Libanie, między innymi o Bellevue Beach Club w nadmorskim miasteczku Jiyeh, gdzie za 18 dolarów dziennie kobiety mogą korzystać z morza i plaży z daleka od męskich spojrzeń.

Syryjskie rysunki o standardach piękna

Znacie Ramę Duwaji? Musicie poznać! Rama jest 21-letnią syryjską graficzką i twórcą niezwykłych komiksów. Jej ostatnie prace złożone w serię pt. „Razor burn” opowiadają o tym, jak jako młoda kobieta mieszkająca w Stanach próbowała się dopasowywać się do zachodnich standardów piękna. W swoich pracach pokazuje jak presja społeczna, aby wyglądać jak najlepiej i przez to skutecznie wpasować się w otoczenie może prowadzić do dysmorfii, stanów nerwicowych i depresji wśród młodych osób. Koniecznie zobaczcie jej prace i przeczytajcie wywiad z młodą artystką.

Zrzut ekranu 2018-09-12 o 09.37.30
Naklejka zaprojektowana przez Ramę Duwaji. Fot. Rama Duwaji via http://bigmouthcomix.com/.
Pierwszy Fashion Week w irackim Kurdystanie

W ubiegłym tygodniu w Erbilu, stolicy Kurdystanu, odbył się pierwszy na tych terenach Fashion Week (Tydzień Mody) – impreza promująca najlepszych regionalnych projektantów mody organizowana w wielu krajach świata. Celem Tygodnia Mody w Erbilu było wyłowienie i zaprezentowanie światu lokalnych ekspertów do sprawy mody damskiej i męskiej tworzących zgodnie z międzynarodowymi standardami i danie im szansy zaistnienia na międzynarodowej arenie artystycznej. Pokazy mody, które odbyły się podczas Fashion Week w Erbilu cieszyły się dużą frekwencją wśród entuzjastów mody. Zobaczcie jak prace kurdyjskich projektantów prezentowały się podczas pokazów.

Bardzo dziękuję Radkowi, który regularnie wspiera powstawanie Porannych linków przesyłając ciekawe informacje ze świata arabskiego. Dziękuję także Dawidowi za przesłanie artykułu do dzisiejszego wydania. Ty też przeczytałeś coś ciekawego? Prześlij mi link na Facebooku albo zostaw w komentarzu poniżej!

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których dwa razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s