Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 8 września 2018

Zrzut ekranu 2018-09-08 o 09.44.47
Sara Iftekhar, kandydatka na Miss Anglii. Fot. kadr z filmu via the Independent: https://ind.pn/2wWnqxu.
Sąd Najwyższy w Republice Południowej Afryki zalegalizuje małżeństwa muzułmańskie do tej pory nielegalne ze względu na nierówną sytuację kobiet w przypadku rozwodów. Uczniowie w palestyńskich szkołach na egzaminach końcowych w liceum będą mogli zdawać religię chrześcijańską. Przeczytajcie także o kolejnych aresztowaniach aktywistów w Iranie oraz o tunezyjskich rybakach aresztowanych za pomoc migrantom. Na koniec poznajcie Sarę Iftekhar – studentkę prawa, która ma szansę zostać pierwszą Miss Anglii w hidżabie – oraz zajrzyjcie do Dardishi, ciekawego magazynu arabskich kobiet.
Małżeństwo muzułmańskie legalne w Afryce Południowej

Sąd Najwyższy w Republice Południowej Afryki nakazał rządowi zmienić prawo tak, aby po raz pierwszy oficjalnie uznać małżeństwo muzułmańskie i uniknąć naruszenia konstytucji. Zgodnie z systemem prawnym w tym kraju do tej pory małżeństwa muzułmańskie nie były uznawane z powodu ograniczonych rozwiązań prawnych przysługujących kobietom w przypadku rozwodu – kobiety często pozostawały bez dostępu do własności i pieniędzy w przypadku rozwiązania małżeństwa. Wedle nowego prawa muzułmańskie kobiety mają mieć możliwość skorzystania z ochrony prawnej przysługującej osobom, które legalnie zawarły związek małżeński.

Nowe aresztowania aktywistów w Iranie

W ostatnich tygodniach irańskie władze aresztowały co najmniej 14 prawników zajmujących się prawami człowieka i innych działaczy społeczeństwa obywatelskiego w kraju. Prawników i aktywistów oskarżono o naruszenie bezpieczeństwa narodowego – twierdzi Centrum Praw Człowieka w Iranie i Amnesty International. Według komentatorów tych wydarzeń, nie jest jasne, dlaczego Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Gwardia Rewolucyjna wybrały ten moment, aby ścigać obrońców praw człowieka.

Chrześcijaństwo na maturze w Palestynie

Po raz pierwszy w historii religia chrześcijańska została włączona w poczet przedmiotów, które można zdawać podczas egzaminu Tawjihi (odpowiednik matury) w Palestynie. Zmianę wprowadzono po 13 latach debat pomiędzy przedstawicielami kościołów i ministerstwem edukacji. Przygotowano także projekt podręcznika, który uwzględnia tematy z zakresu chrześcijaństwa. Do tej pory wszyscy uczniowie mieli obowiązek zdawania egzaminu z islamu jako egzaminu z religii.

Miss Anglii w hidżabie?

Sara Iftekhar, 20-letnia studentka prawa na Uniwersytecie w Huddersfield będzie pierwszą dziewczyną, który przejdzie po wybiegu Miss England w hidżabie – donosi Daily Mail. Sara została finalistką wyborów, jedną z 50 spośród 22 tysięcy kobiet, które startowały w konkursie i już w przyszłym tygodniu w Kelham Hall będzie walczyć o koronę Miss Anglii. Iftekhar wykorzystuje uwagę, którą przyciągnęła z powodu przejścia do finału, aby pomóc zebrać pieniądze na inicjatywę „Beauty with a Purpose” – organizację charytatywną, która pomaga dzieciom z mniej uprzywilejowanych obszarów świata.

Tunezyjscy rybacy w areszcie za pomoc migrantom

Sześciu tunezyjskich mężczyzn pozostaje we włoskim areszcie oczekując na proces w sprawie zarzutów o przemyt ludzi. Mężczyźni są rybakami, którzy twierdzą, że w ostatnim latach swoim kutrem ratowali migrantów tonących na Morzu Śródziemnym. Mężczyźni zostali aresztowani na morzu po tym, jak zaczęli holować łódź z 14 migrantami na pokładzie w stronę wybrzeża włoskiej wyspy Lampedusa. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności. Nie po raz pierwszy władze włoskie aresztowały rybaków i oskarżyły ich o pomoc w nielegalnej imigracji. W sierpniu 2007 r. policja aresztowała tunezyjskich rybaków za naprowadzenie na wody włoskie 44 migrantów. Proces trwał cztery lata i obaj mężczyźni zostali uniewinnieni.

Dardishi – magazyn arabskich kobiet

Znacie Dardishi? Dardishi jest magazynem internetowym prowadzonym przez arabskie kobiety. Prezentuje głównie teksty i grafiki przygotowane przez Arabki z różnych rejonów świata arabskiego. Portal został uruchomiony w Międzynarodowy Dzień Kobiet 2016 (zupełnie jak Islamista!) przez redaktorki i siostry Samar oraz Yasmine Ziadat. Nazwa portalu odnosi się do kobiecych pogaduch – nieformalnej rozmowy, która prowadzi do szerszego dialogu na temat problemów kobiet arabskich. Zajrzyjcie tam koniecznie!

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

2 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – sobota, 8 września 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s