Informacje

Maroko: aresztowano 12 mężczyzn pod zarzutem torturowania i zgwałcenia 17-latki

Zrzut ekranu 2018-09-02 o 18.07.45
Chadidża. Fot. Chouf TV via youtube.com.
Marokańska opinia publiczna jest wstrząśnięta historią Chadidży, 17-latki torturowanej i gwałconej przez dwa miesiące. Powraca dyskusja o tym, z czym mierzą się kobiety w tym kraju.

Marokańskie i światowe media obiegła informacja na temat Chadidży, która oskarżyła co najmniej 15 mężczyzn o porwanie, tortury i zbiorowe gwałty. „Nigdy im nie wybaczę, zniszczyli moje życie” — mówiła w wywiadzie dla marokańskiej Chouf TV.

Całe ciało nastolatki jest również pokryte tatuażami o wulgarnym charakterze.

12 mężczyzn w wieku od 18 do 27 lat zostało aresztowanych pod zarzutem gwałtu, porwania, torturowania, grożenia śmiercią oraz utworzenia zorganizowanej grupy przestępczej. Ich proces rozpoczął się wczoraj w Beni Mellal – w okolicy tego miasta miało dojść do przestępstw.

Historię opowiedzianą przez dziewczynę obejrzały już miliony internautów. Ponad 84 tysiące osób podpisało petycję domagając się sprawiedliwości dla Chadidży oraz zapewnienia jej psychologicznej i materialnej pomocy, w tym usunięcia tatuaży. W marokańskich mediach społecznościowych pojawiło się wiele postów z hashtagiem #WszyscyJesteśmyChadidżą (arab. #كلنا_خديجة) opublikowanych przez osoby, które doświadczyły molestowania – kobiety zarówno z Maroka, jak i innych państw arabskich.

Szczególną uwagę zwracają słowa Chadidży, w których opowiada o okrucieństwie prześladowców: „Nie mieli dla mnie litości” — powiedziała — „Teraz chcę, by za to zapłacili. Jak wiele jest kobiet, które w obawie przed hańbą (arab. hszuma) siedzą cicho?” (O hszumie przeczytacie więcej tutaj.)

Maroko zakazuje zakrywania twarzy. Dlaczego? [CZYTAJ DALEJ]  >>

Z raportów ONZ wynika, że 62,2 proc. mężczyzn z Maroka uważa, że „kobieta powinna tolerować przemoc, by utrzymać rodzinę razem”, a 38,2 proc., że „bywają sytuacje, że kobieta zasługuje na bicie”.

Sytuacja powoli się zmienia — wiele kobiet zaczyna głośno protestować przeciwko molestowaniu, z którym tak wiele z nich codziennie się mierzy. Badanie z 2009 roku wskazało, że 62,8 proc. Marokanek między 18. a 65. rokiem życia doświadczyło przemocy fizycznej, psychologicznej lub seksualnej.

Czy w związku z tym ma szansę zmienić się także mentalność w kwestii zgłaszania takich przestępstw? Według raportu agencji AFP w 2017 roku zgłoszono do sądów w Maroku ok. 1600 przypadków gwałtu (dla porównania w Polsce w 2016 roku wszczęto 3500 śledztw, z czego umorzono prawie 2600), przy czym w 2016 było o ponad połowę mniej zgłoszeń.

Pod koniec lutego br. uchwalono nowe prawo, które ma lepiej chronić kobiety przed różnymi formami przemocy i molestowania. Jednak organizacje zajmujące się obroną praw człowieka wskazują, że w nowej ustawie nie ma mowy np. o przemocy seksualnej w domach. Wcześniej Maroko zmieniło prawo, które nakazywało ofiarom małżeństwo z gwałcicielem (pisaliśmy o tym tutaj)

Również rodzice dwóch podejrzanych o gwałt mężczyzn stwierdzili w jednym z wywiadów, że Chadidża miała „złą reputację” i „chciała tego”. Wiele osób potępia takie formy usprawiedliwiania gwałtu i przemocy wobec 17-latki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s