Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 1 września 2018

Kobieta świętująca Międzynarodowy Dzień Kobiet w Egipcie. Fot. Al Jazeera English via flickr.com.
Jeden z najważniejszych autorytetów islamu sunnickiego ogłosił fatwę potępiającą molestowanie seksualne kobiet. Światowe media i politycy ostrzegają przed możliwym zaognieniem konfliktu w Syrii – armia rządowa ma uderzyć w ostatni region pod kontrolą rebeliantów. Holenderski polityk wycofał się z pomysłu, by zorganizować konkurs na karykaturę proroka Muhammada. Syryjska uchodźczyni, która wyłowiła wiele osób usiłujących przeprawić się przez morze na wyspę Lesbos, została aresztowana przez grecką policję za „nielegalny przemyt ludzi”. ONZ wydało oświadczenie ws. emirackich i saudyskich zbrodni w Jemenie. Na koniec przeczytajcie reportaż o syryjskich uczniach w tureckich szkołach, a także o kolejnym sporze w mediach społecznościowych o hidżab. Zapraszamy do lektury!
Przemoc wobec kobiet w Egipcie

Uniwersytet al-Azhar wydał fatwę potępiającą stanowczo tych, którzy dopuszczają się molestowania seksualnego kobiet. „Ani ubiór, ani zachowanie nie powinny w żadnym wypadku usprawiedliwiać tego rodzaju działań”. Stanowią one bowiem „zamach na godność i wolność kobiet” – czytamy w dokumencie. „Ten, kto dopuszcza się molestowania, jest grzesznikiem” – podkreślają autorzy fatwy. Według danych ONZ, ok. 99,3 procent Egipcjanek przyznało się, że było ofiarą słownego lub fizycznego molestowania.

Rozwój konfliktu w Syrii

Agencja Reuters, powołując się na źródła zbliżone do władz w Damaszku, poinformowała, że wojska prezydenta Baszszara al-Asada przygotowują się do zbrojnej ofensywy na Idlib, ostatni region w Syrii będący pod kontrolą koalicji sił rebelianckich. Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, spotkał się w czwartek w Moskwie z szefem MSZ Syrii Walidem al-Mualimem, który zapewnił, że Damaszek, „jeśli chodzi o Idlib, ma zamiar iść do końca” i „wyzwolić od terrorystów terytorium Syrii”. „Prawowite władze Syrii mają pełne prawo do zagwarantowania suwerenności i likwidowania terrorystycznego zagrożenia na swym terytorium” – oświadczył szef dyplomacji Rosji. „To niedobre. Świat patrzy” – stwierdził amerykański sekretarz stanu, Mike Pompeo – „USA postrzegają to jako eskalację i tak już niebezpiecznego konfliktu” – napisał na Twitterze. Również przedstawiciele ONZ i Turcji ocenili potencjalny frontalny atak na Idlib jako „katastrofę”. Na terenie Idlibu mieszka obecnie ok. 3 miliony osób z czego ponad 1,8 mln to uchodźcy wewnętrzni. Czy zwycięstwo Asada pozwoli uchodźcom powrócić do domów? Polecamy komentarz szefa PCPM, Wojciecha Wilka.

Holandia: konkurs na karykaturę Muhammada

Geert Wilders – holenderski polityk znany z islamofobicznych (ale i polonofobicznych) wypowiedzi – wycofał się z pomysłu na organizację konkursu na najlepszą karykaturę proroka Muhammad. Jak informuje Reuters, może to mieć związek z zatrzymaniem 26-latka, który miał szykować zamach na polityka oraz wielotysięcznymi demonstracjami przeciwko konkursowi przeprowadzanymi w Pakistanie.

Lesbos: aresztowano Syryjkę pod zarzutem przemytu ludzi

Sarah Ezzat Mardini pracująca dla organizacji pozarządowej ERCI na wyspie Lesbos została aresztowana pod zarzutem przemytu ludzi. Drugą aresztowaną osobą jest 24-letni Niemiec, Sean Binder. Prokuratura poinformowała, że zatrzymani są podejrzani o udział w grupie przestępczej „zapewniającej bezpośrednią pomoc w zorganizowanym przemycie ludzi”. Sarah nie jest osobą anonimową – jej siostra, Yusra, wzięła udział w igrzyskach olimpijskich w Brazylii w 2016 roku jak członek reprezentacji uchodźców. ERCI wydało w tej sprawie specjalne oświadczenie.

Jemen: Arabia Saudyjska i ZEA dopuszczają się zbrodni wojennych

ONZ wydało raport ws. emirackich i saudyskich zbrodni w Jemenie. „Czyny, jakich dopuściły się opisane w raporcie strony konfliktu, mogą zakrawać na zbrodnie wojenne” – czytamy w dokumencie. Autorzy wyliczają, że w nalotach zginęło co najmniej 6,5 tys. cywilów, jednak rzeczywista liczba ofiar może być znacznie wyższa z powodu trudności w dotarciu do rzetelnych informacji. Do doniesień odnieśli się przedstawiciele ZEA i Arabii Saudyjskiej.

Młodzi Syryjczycy pójdą do tureckich szkół

Tureckie szkoły przyjmą w nadchodzącym roku ok. 600 tysięcy młodych Syryjczyków. – To nieco ponad 60 proc. dzieci, które z rodzicami opuściły pogrążoną od ponad siedmiu lat w wojnie domowej ojczyznę. Reszta musi pracować, by nie cierpieć głodu – pisze w swoim reportażu Marcelina Szumer-Brysz.

Francja i kontrowersje wokół filmiku z hidżabem

Na koniec polecamy krótki film Al-Jazeery na temat medialnego szumu wokół reklamy marki odzieżowej GAP. Pojawia się w niej dziewczynka w hidżabie, uczennica jednej z nowojorskich szkół. Reklama wywołała skrajne reakcje… we Francji. Obejrzyjcie film:

* * *

Dziękujemy Alinie, Radkowi i Tomkowi za pomoc w przygotowaniu dzisiejszych linków!

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s