Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 25 sierpnia 2018

Zrzut ekranu 2018-08-25 o 10.38.51
Palestyńska policjantka kieruje ruchem w Betlejem. Fot. Facebook/RamallahNewsOfficialPage.
W Arabii Saudyjskiej trwa kampania na rzecz aktywistki i pierwszej kobiety, która może zostać skazana na śmierć za działalność antyrządową. Blisko cztery miesiące od pierwszych od dziewięciu lat wyborów parlamentarnych w Libanie kraj pogrąża się w kryzysie. Według statystyk Bazy Danych Światowego Terroryzmu globalny terroryzm w wielu rejonach jest w odwrocie, nie dotyczy to jednak Stanów Zjednoczonych. W dzisiejszych Porannych Linkach przeczytacie także o niesamowitej historii życia Dorii Shafik oraz o tym, jak działają pierwsze policjantki na Zachodnim Brzegu.

Obrońcy praw człowieka prowadzą kampanię, która ma na celu ratowanie życia pierwszej kobiety w Arabii Saudyjskiej, dla której oskarżyciele domagają się kary śmierci za działalność polityczną. 29-letnia Israa al-Ghomgham, szyicka muzułmanka, została aresztowana wraz ze swoim mężem Moussą al-Hashemem w grudniu 2015 r. za udział w organizowaniu antyrządowych protestów we wschodniej prowincji Qatif. Kobieta będzie sądzona przez krajowy trybunał do spraw terroryzmu, mimo że oskarżenia, którym musi stawić czoła, odnoszą się do przejawów pokojowego aktywizmu. Dalsze decyzje w sprawie Isry al-Ghomgham zapadną 28 października.

Blisko cztery miesiące od pierwszych od dziewięciu lat wyborów parlamentarnych w Libanie, politycy w kraju wciąż spierają się o powstanie nowego rządu. Tymczasem państwo znajduje się w stanie zapaści ekonomicznej, wiele firm upada, niektóre masowo zwalniają pracowników. Nawet Libańczycy mieszkający w rejonie Zatoki Perskiej odnotowali mniejsze dochody ze względu na spadek cen ropy, co przekłada się na zmniejszenie przekazów pieniężnych do kraju. Jak pisze portal Arab News, w Libanie nie ma dnia bez ostrzeżeń polityków, że najgorsze dopiero nadejdzie.

Statystyki terrorystyczne spadają, terroryzm jest w odwrocie – czytamy na stronach portalu Quartz. Jak podają dane Bazy Danych Światowego Terroryzmu (Global Terrorism Database) liczba ataków terrorystycznych na świecie spadła z około 17 000 w 2014 roku do około 11 000 w roku 2017. Co zaskakujące, liczba aktów terroru na Bliskim Wschodzie spadła o niemal 40%. Ze statystyki wyłamują się Stany Zjednoczone – badacze mówią o  fali terroryzmu w USA. W Stanach Zjednoczonych 2017 roku miało miejsce aż 65 aktów terroru. Zobaczcie krótkie zestawienie danych na ten temat przygotowane przez portal Quartz.

W wieku 32 lat Doria Shafik zdobyła doktorat z filozofii na Sorbonie, brała udział w konkursie Miss Egiptu, publikowała eseje i poezję w języku arabskim i francuskim, założyła egipską organizację feministyczną i zaczęła redagować dwa czasopisma. Jej strajki głodowe i demonstracje uczyniły z niej jedną z najbardziej wpływowych kobiet w historii świata arabskiego. Jednak niewielu Egipcjan dzisiaj zna jej imię. Przeczytajcie więcej o Dorii Shafik.

Na ulicach Betlejem po raz pierwszy pojawiły się policjantki. Kobiety pierwszy raz uczestniczyły w kierowaniu ruchem w mieście 5 sierpnia. Wprowadzenie kobiet do policji jest częścią programu, który w tym roku rozpoczęły służby bezpieczeństwa Zachodniego Brzegu w celu promowania udziału kobiet w policji drogowej i ułatwienia pracy drogówki. Jak pisze al-Monitor, udział kobiet w zarządzaniu ruchem ulicznym w Betlejem potwierdza zdolność palestyńskich kobiet do pracy i aktywności w społeczeństwie zdominowanym przez mężczyzn.

Sanktuarium Pani Manoubii znajduje się zaledwie kilka kilometrów od starego miasta Tunisu, stolicy Tunezji. Miejsce to jest dawnym domem jedynej tunezyjskiej sufickiej kobiety uznawanej w islamie sufickim za świętą – Lelli Manoubii – i ma szczególne znaczenie dla tunezyjskich kobiet. Wielu Tunezyjczyków uważa Lellę Manoubię za rewolucyjną kobietę, która przeciwstawiła się tradycji i stała się wiodącą liderką religijną swojej społeczności w XII wieku. Przeczytajcie krótki tekst na jej życia i tradycji odwiedzania sanktuarium nazwanego jej imieniem.

Serdecznie dziękuję Radkowi i Karolowi za pomoc w przygotowaniu Porannych linków! 🙂

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Reklama

2 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – sobota, 25 sierpnia 2018

 1. Super linki i co lepsze- wszystkie działają i odsyłają mnie do nowej strony! Dzięki 😀
  Uwielbiam inspirujące historie działaczy 🙂 Mam na myśli te dwie kobiety w Twoim dzisiejszym zestawieniu.

  Chyba głodna byłaś, bo zjadłaś słowo 🙂
  „Jak pisze portal Arab News, w Libanie ma dnia bez ostrzeżeń polityków, że najgorsze dopiero nadejdzie.” Powinno być chyba „w Libanie nie ma dnia” 🙂 Widzisz, jak dokładnie czytam 😀

  Polubione przez 1 osoba

  1. Od Twojej wiadomości zawsze sprawdzam, czy na pewno otworzą się w nowej karcie 😀 Dzięki wielkie za wszystkie uwagi – zawsze je czytam i biorę sobie do serca 😀

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s