Informacje · Uncategorized

Poranne linki Islamisty – środa, 22 sierpnia

zrzut-ekranu-2018-08-22-o-10-37-53-e1534927140391.png
Madonna podczas swoich 60. urodzin w Maroku. Fot. madonna via instagram.com.
Czy po podpisaniu kolejnego zawieszenia broni w Sudanie Południowym sytuacja ma szansę się zmienić? Organizacje humanitarne działające w kraju alarmują, że powrót przemocy może oznaczać brak żywności dla ponad 7 milionów osób. Egipt wprowadza nowe prawo pozwalające rządowi blokować strony internetowe. Czy chodzi o walkę z terroryzmem czy raczej walkę z krytykami prezydenta? Przeczytajcie także o radio, które stworzyły saudyjskie feministki oraz o tym, jak Madonna świętowała swoje 60. urodziny w Maroku.

W Egipcie wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące kontroli internetu. Prezydent Abd al-Fattah as-Sisi podpisał nową ustawę wymierzoną przeciwko rozwojowi ekstremizmu w egipskiej sieci. Nowe prawo zabrania „propagowania idei organizacji terrorystycznych” i umożliwia władzom blokowanie stron uznanych za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego czy krajowej ekonomii. Czy aby na pewno chodzi o zwalczanie terroryzmu? Od czasu objęcia władzy w 2014 r. rząd as-Sisiego zasłynął z uciszania krytycznych głosów na swój temat w mediach i blokowanie krytycznych wobec rządu treści w internecie. Jak podają organizacje pozarządowe od maja 2017 roku w Egipcie zablokowano już prawie 500 witryn internetowych.

Kobiety w Arabii Saudyjskiej stworzyły radio, którego można słuchać w internecie. Trzy tygodnie temu na Twitterze powstało konto radia Nsawya FM. Wtedy także pojawiła się informacja, że nowe radio będzie emitować cotygodniowy program, który będzie „głosem milczącej większości”. W ciągu ostatnich dwóch tygodni stacja wyemitowała dwa jednogodzinne programy przy użyciu tylko mikrofonu, laptopa z oprogramowaniem do edycji dźwięku oraz strony internetowej z transmisją na żywo. Jak dotąd Nsawya FM ma dwie prezenterki i dziewięć wolontariuszek, które zajmują się produkcją treści. Wszystkie kobiety z wyjątkiem dwóch tworzących zespół redakcyjny nowego radia to Saudyjki.

Gdzie w Europie w tym momencie dociera najwięcej osób migrujących z krajów Afryki i Azji? Po tym, jak nowy rząd Włoch zamknął drzwi dla migrantów, w 2018 r. ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba osób, usiłujących dostać się do Hiszpanii. W tygodniu kończącym się 12 sierpnia, według Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji, do Hiszpanii trafiło 1419 migrantów, w porównaniu z 359 osobami, które dotarły do Włoch i 527, które dotarły do Grecji. W związku z tym przeczytajcie bardzo ciekawy reportaż o Ceucie, jednej z dwóch hiszpańskich enklaw w Afryce Północnej, gdzie granice Unii Europejskiej wyznacza tylko płot.

Co stało się po hucznie świętowanym zawieszeniu broni w Sudanie Południowym? Niestety pojawiły się naruszenia podpisanego w sobotę nowego paktu o zawieszeniu broni. Kolejne przejawy przemocy w konsekwencji wywołały obawy, że walki powrócą na stałe i przyczynią się do zwiększenia niedoboru żywności w kraju. Tylko trwały pokój może poprawić sytuację – pisze dziennikarka Stefanie Gliński. Bez żywności dystrybuowanej przez organizacje humanitarne szacuje się, że 7,1 miliona ludzi – więcej niż połowa populacji – zacznie głodować. Ciągły konflikt sprawia, że dostęp do pomocy humanitarnej na wielu obszarach jest niezwykle ograniczony. W kontekście Sudanu Południowego przeczytajcie także o tym, jak ważną rolę odgrywają kobiety w gromadzeniu informacji i w jaki sposób pomagają lokalnej policji w śledztwach w sprawie przemocy seksualnej.

W ubiegłą sobotę zmarł Kofi Annan, ghański dyplomata, były sekretarz generalny ONZ, laureat Pokojowej Nagrody Nobla oraz pierwszy czarnoskóry dyplomata na tak wysokim stanowisku w strukturach międzynarodowych organizacji. Przeczytajcie krótką notkę o życiu i pracy tego niesamowitego człowieka.

Gwiazda muzyki pop Madonna świętowała swoje 60. urodziny w Maroku. Obchody urodzin piosenkarki wzbudził spore zamieszanie w kraju – Madonna zachwyciła marokańskich fanów zakładając stroje wzorowane na szatach berberskich, a także biżuterię berberyjską i stylizowane nakrycie głowy. W niedzielę amerykańska gwiazda opublikowała zdjęcia z sesji z brytyjsko-marokańskim artystą Hassanem Hajjajem, znanym jako „Andy Warhol z Marrakeszu”.

Serdecznie dziękuję Radkowi i Karolinie za pomoc w przygotowaniu Porannych linków! 🙂

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których dwa razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s