Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 18 sierpnia

800px-Supplicating_Pilgrim_at_Masjid_Al_Haram._Mecca,_Saudi_Arabia
Pielgrzym podczas modlitwy w Mekce. Fot. Ali Mansuri via commons.wikimedia.org.
W niedzielę rozpoczyna się hadżdż – okres rytualnych pielgrzymek do Mekki muzułmanów z całego świata. Przeczytajcie o tym, jakie znaczenie ma hadżdż dla muzułmanów oraz jak Arabia Saudyjska z wykorzystaniem nowych technologii zamierza zarządzać 2 milionami pielgrzymów, którzy przybędą do kraju. Zajrzyjcie także do tekstu na temat tego, dlaczego syryjskich kobiet nie uwzględnia się w międzynarodowych rozmowach pokojowych oraz o tym, skąd wziął się i jak działa azyl kościelny w Niemczech zapobiegający deportacjom osób starających się o status uchodźcy. Na koniec polecam także mój tekst o tym, jak wygląda życie osób pozbawionych jednego z praw człowieka – prawa do obywatelstwa.

Już w najbliższą niedzielę rozpoczyna się okres hadżdżu, czyli rytualnych pielgrzymek muzułmanów do Mekki. W Arabii Saudyjskiej Ministerstwo Obrony zwiększyło ilość pracowników służb bezpieczeństwa na ulicach, a zwłaszcza w rejonie Meczetu al-Haram w Mekce. Władze kraju spodziewają się w tym roku 2 milionów pielgrzymów, a w zarządzaniu taką ilością wiernych mają pomóc aplikacje i najnowsze technologie. Podczas pielgrzymki można otrzymać także pomoc ze strony kobiet, które szczycą się tym, że w Medynie pełnią funkcję oficjalnych przewodników dla muzułmańskich pielgrzymów. Jaki jest cel pielgrzymki do Mekki i jakie wydarzenia czekają na wyjeżdżających na pielgrzymkę – przeczytacie o tym w skrócie przygotowanym przez The Washington Post. Także mimo bardzo napiętych stosunków i pielgrzymkowego skandalu pomiędzy Arabią Saudyjską i Katarem, katarskich pielgrzymom udało się dostać na hadżdż za pośrednictwem Kuwejtu.

Chociaż kobiety brały udział w rewolucji i wojnie w Syrii na każdym etapie – wspierając demonstracje, walcząc, dokumentując okrucieństwo – można zauważyć, że przy stole, gdzie toczą się rozmowy pokojowe, nie są już tak licznie reprezentowane. Negocjacje pokojowe, które nie uwzględniają głosu i położenia kobiet, na barkach których spoczywa największy ciężar wojny, nie mają sensu – pisze Renee Coulouris na łamach Peacebuilding Deeply. Przeczytajcie bardzo ciekawą analizę na temat tego, dlaczego kobiety choć poniosły najboleśniejsze straty podczas wojny, są ignorowane w dyskusjach na temat zakończenia konfliktu.

W Libii sąd skazał na śmierć 45 osób lojalnych wobec byłego przywódcy, Muammara Kaddafiego, za popełnienie brutalnych morderstw podczas powstania arabskiej wiosny w Trypolisie w 2011 roku. Od czasu obalenia reżimu libijskiego dyktatora kraj ten pożerają walki o władzę, które doprowadziły do chaosu i poważnego kryzysu bezpieczeństwa. Obecnie w kraju działają trzy różne rządy.

W Tunezji wybuchła kontrowersja wokół burmistrza miasta El Kram, Fathiego Laayouni, który nawołuje do tego, aby unieważnić wszystkie małżeństwa zawarte między muzułmankami i nie-muzułmańskimi mężczyznami. Laayouni w swoich wystąpieniach na ten temat odwoływał się do decyzji prezydenta Tunezji, który w 2017 roku zniósł prawo zakazujące małżeństw muzułmanek z innowiercami obowiązujące w Tunezji od 1973 roku.

Azyl kościelny, instytucja wskrzeszona w Niemczech w latach 80. XX wieku, to forma działania kościołów chrześcijańskich pozwalająca w skrajnych przypadkach na zapobieganie deportacjom osób starającym się o status uchodźcy. Czy to występowanie przeciwko prawu czy raczej działania w imię praw człowieka? Skąd się wziął azyl kościelny, jak działa i jak długo będzie możliwe jego stosowanie teraz, kiedy odsetek osób zawracanych do kraju pochodzenia i w ramach postanowień dublińskich wciąż rośnie? Przeczytajcie o tym w wywiadzie z głównym koordynatorem azylu kościelnego w Bawarii przygotowanym przez Karola. Zajrzyjcie także do badań przeprowadzonych wśród Europejczyków i Amerykanów na temat tego, ile wiemy o migrantach żyjących w naszych krajach.

Jeszcze kilka tygodni temu świat z zapartym tchem śledził losy 12 chłopców uwięzionych w jaskini w Tajlandii. Kiedy po ich oswobodzeniu okazało się, że część z nich nie może skorzystać ze specjalnego zaproszenia FIFA, żeby przyjechać na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Rosji, pojawiła się konsternacja – kilku chłopców oraz ich trener byli bezpaństwowcami. Jak to jest być pozbawionym jednego z podstawowych praw człowieka, prawa do obywatelstwa? Skąd bierze się bezpaństwowość i jak można jej zapobiec przeczytajcie w moim teście, który ukazał się na łamach Przewodnika Katolickiego.

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których dwa razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s