Informacje

Poranne linki Islamisty – środa, 8 sierpnia

Zrzut ekranu 2018-08-08 o 10.16.48
Alia Ghanem, matka Osamy bin Ladena. Fot. David Levene dla the Guardian. Link do zdjęcia: https://bit.ly/2n7L4Ss.
Dzień dobry! Po małej wakacyjnej przerwie wracamy do przeglądu artykułów i informacji ze świata muzułmańskiego. Sąd w Wielkiej Brytanii zadecydował o rozwiązaniu nierejestrowanego w urzędzie małżeństwa religijnego muzułmanów. Jakie konsekwencje może przynieść takie działanie, jeśli rozprzestrzeni się na większą skalę? Przemówiła po 17 latach – matka Osamy bin Ladena po raz pierwszy wypowiada się w ramach reportażu o swojej rodzinie. W linkach znajdziecie także doniesienia z Jemenu oraz historie migracji do Europy z Senegalu. Na koniec przeczytajcie o tym, dlaczego w Arabii Saudyjskiej nie zagracie na komputerze w Grand Theft Auto ani w Wiedźmina.

W Wielkiej Brytanii miał miejsce pierwszy przypadek rozwiązania małżeństwa religijnego muzułmanów przez sąd państwowy. Do tej pory tylko muzułmański sąd mógł rozwiązać małżeństwo religijne i dzielić majątek pary w przypadku, gdy związek nie był uznany na mocy brytyjskiego prawa, co w kraju zdarza się nader często. Ta rzadka sytuacja może mieć potencjalne konsekwencje dla praw tysięcy kobiet. Przeczytajcie analizę New York Timesa na ten temat.

Przemówiła po 17 latach. Przeczytajcie reportaż, w którym o swojej rodzinie wypowiada się członkini wpływowego, saudyjskiego rodu i matka Osamy bin Ladena, Alia Ghanem. Tekst daje bardzo dobry wgląd w to, jak wyglądało życie młodego bin Ladena i jakie koneksje utrzymywane przez jego rodzinę pozwoliły mu stać się przywódcą jednej z najbardziej znanych organizacji terrorystycznych na świecie. W tym samym kontekście przeczytajcie także o małzeństwie piętnastego dziecka Osamy bin Ladena, niespełna 30-letniego Hamzy, który od dawna daje dowody na to, że chce pomścić ojca.

„Wojna w Jemenie jest obecnie najgorszym kryzysem humanitarnym na świecie, z ponad 22 milionami ludzi – trzema czwartymi populacji – w rozpaczliwej potrzebie pomocy i ochrony”, czytamy w reportażu Al Jazeery na temat wojny w Jemenie. Jeśli nie nadążcie za tym, dlaczego wojna wybuchła, co dzieje się tam w tym momencie i dlaczego Arabowie bombardują się nawzajem zamiast razem budować jedność Półwyspu Arabskiego, przeczytajcie koniecznie ten tekst.

Jeśli ma się wrócić z niczym, lepiej nie wracać w ogóle. Wielu mieszkańców kraju Afryki dzieli pogląd, że jeśli na emigracji się nie powiedzie, nie można powiedzieć o tym rodzinie, nie można wrócić do domu z pustymi rękoma. Przeczytajcie kilka historii migracyjnych z Senegalu, jednego z krajów, co do których szacuje się, że będzie jednym z istotnych punktów przyszłej wielkiej migracji Afrykańczyków do Europy.

Arabia Saudyjska zakazała 47 gier wideo, a wśród nich światowych hitów takich jak Grand Theft Auto, Assassin’s Creed czy Wiedźmin. Jednocześnie władze kraju nie wykazały, na podstawie jakich kryteriów decydowały o wyłączeniu z obiegu poszczególnych gier i co konkretnie wydaje im się szkodliwe w każdej z nich. Wiadomo natomiast, że decyzję o zakazaniu 47 tytułów podjęto po tym, jak 12- i 13- latek popełnili samobójstwo po włączeniu się w zjawisko internetowe zwane Blue Whale Challange. Warto jednak dodać, że Arabia Saudyjska nie jest jedynym takim przypadkiem na świecie. Wiele gier komputerowych jest zakazanych i cenzurowanych w różnych krajach, a ich listę możecie znaleźć tutaj.

Bardzo dziękuję Radkowi i Tomkowi za włączenie się w tworzenie Porannych Linków! 🙂

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których dwa razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

3 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – środa, 8 sierpnia

    1. Wow, super! 🙂 Bardzo chętnie zajrzę, podrzuć link, proszę 🙂 Ja odpoczywałam w bardzo mało spektakularnym miejscu, ale za to takim, za którym bardzo tęskniłam – w domu 😀

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s