Informacje

Dania: wszedł w życie zakaz zakrywania twarzy

Zrzut ekranu 2018-08-02 o 20.55.55
Ayah, 37-latka w nikabie, płacze przytulając policjantkę podczas wczorajszego protestu w Kopenhadze. Fot. REUTERS/Andrew Kelly.
Około 1300 osób przemaszerowało przez centrum Kopenhagi na znak sprzeciwu wobec nowej ustawy zakazującej zakrywania twarzy, która weszła w życie 1 sierpnia.

1 sierpnia w Danii wszedł w życie zakaz zakrywania twarzy. Parlament Danii uchwalił go jeszcze w maju, tłumacząc nowe prawo względami bezpieczeństwa i koniecznością utrzymania wartości świeckiego i demokratycznego państwa. Zgodnie z nowym prawem policja będzie mogła nakazać kobietom usunięcie zasłony twarzy w miejscu publicznym lub opuszczenie strefy publicznej.

Wsród protestujących wczoraj w duńskiej stolicy wielu założyło nikaby, burki oraz kominiarki, które także z dniem wczorajszym zostały zakazane w miejscach publicznych. W marszu przez Kopenhagę wzięły udział muzułmańskie kobiety, które nie noszą nikabu, a także niemuzułmańskie Dunki z zakrytymi twarzami.

Podczas demonstracji policja uznała jednak, że żaden z demonstrantów przebywających na pochodzie z zakrytą twarzą nie zostanie ukarany, ponieważ marsz był aktem wolności słowa uczynionym w ramach pokojowego protestu, a te stanowią wyjątek od prawa.

Przeczytajcie więcej o demonstracji w Danii na stronach Reuters oraz Gazeta.pl.

Reklama

2 myśli na temat “Dania: wszedł w życie zakaz zakrywania twarzy

  1. To zdjecie………. Wstrzasnelo mna. Takie wlasnie zdjecia chcialabym robic. Ucze sie fotografii i nie interesuja mnie w ogole pozowane portrety, czy latajace pszczolki, choc nie twierdze, ze nie sa piekne i ciekawe. To zdjecie Ayah i policjantki po prostu MOWI. Ono opowiada cala historie i opisuje emocje. Jest cudowne.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Z początku, kiedy zobaczyłam to zdjęcie, nie potrafiłam go właściwie połączyć z wydarzeniami w Kopenhadze. Długo się w nie wpatrywała i zastanawiałam o co chodzi. Było dla mnie tak zaskakujące. Ale faktycznie, mogłoby nie być przy nim tekstu i samo by wystarczyło za informację. Powodzenia w nauce fotografii! Wspaniała sprawa! 🙂

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s