Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 21 lipca 2018

Sahrawi_with_flag
Mężczyzna z flagą Sahary Zachodniej. Fot. Michele Benericetti – Proud., CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=20206064.
Mimo, że sezon urlopowo-ogórkowy w pełni, dzieje się wiele rzeczy ważnych i wielkich. Ale czy raz na czas nie warto odpocząć od informacyjnego pędu? Właśnie z tego powodu, żeby zrobić sobie mały informacyjny detoks, w najbliższym czasie Poranne linki będą pojawiały się rzadziej. W dalszym ciągu będę Wam podsyłać najlepsze teksty, na jakie natknęłam się podczas porannej prasówki, ale w tygodniu będzie ich mniej. Za to będzie więcej czasu, żeby je przemyśleć, przetrawić, przyswoić, może z kimś o nich podyskutować. Co wy na to? Dzisiaj również polecam kilka mocnych tekstów do przeczytania.

Przeczytajcie kilka ciekawych tekstów pomundialowych: między innymi o tym, jak ulubionym drużynom kibicowano w Rakce i Rożawie oraz o kobiecej drużynie piłkarskiej na Zanzibarze. Zajrzyjcie do tekstów na temat aktualnej sytuacji w Saharze Zachodniej oraz do tych, które donoszą o kolejnych zakazach dotyczących muzułmanów w Chinach. Na koniec o tym, o co chodzi w kontrowersyjnej ustawie przegłosowanej w Izraelu oraz o tym, czy homoseksualiści przestaną trafiać do więzień w Indiach.

1. Mundial za nami, ale towarzyszące mu emocje jeszcze nie. W przeczytajcie tekst Michała Zielińskiego o tym, jak przeżywano zmagania Mistrzostw Świata w Rożawie i w Rakce [PL]. O zwycięskiej drużynie, reprezentacji Francji, złożonej w połowie z muzułmanów i w połowie z imigrantów oraz o innych drużynach narodowych, w których nie brakuje osób o obcym pochodzeniu, napisał Wojciech Jagielski [PL]. W temacie piłki koniecznie zajrzyjcie do reportażu na temat kobiecej drużyny piłkarskiej z Zanzibaru [ENG]. Społeczeństwo zabroniło im grać w piłkę, a rząd interpretuje ich zainteresowanie footballem jako oznakę homoseksualizmu. Mimo to założyły drużynę i nie boją się ostracyzmu.

2. Afryka ma 54 kraje, ale Unia Afrykańska liczy 55 państw z kontynentu [ENG]. Jak to możliwe? To z powodu statusu Saharyjskiej Arabskiej Republiki Demokratycznej znanej także jako Sahara Zachodnia. O tym kraju mówi się naczęściej tylko wtedy, kiedy opinią międzynarodową wstrząśnie jakieś wyjątkowo brutalny akt przemocy związany z tą częścią świata. Tymczasem zwykłe życie mieszkańców tego terytorium [WIDEO ENG], które od lat 50. pozostaje pod kontrolą Maroka [ENG] ma w sobie nie mniej dramatyzmu. Przeczytajcie o tym, jak łamane są prawa człowieka w obozach dla saharyjskich uchodźców na terenie Algierii kontrolowanych przez Front Polisario [ENG].

3. Kneset zatwierdził „Prawo o żydowskim państwie narodowym” [PL], które stwierdza, że żydzi mają wyłączne prawo do stanowienia o narodowym charakterze kraju. Po przegłosowaniu ustawy arabscy posłowie izraelskiego parlamentu [PL] oburzeni opuścili salę obrad. Co tak naprawdę oznacza nowe prawo [PL]? Krytycy ustawy są zdania, że potwierdza ona obowiązującą w kraju dyskryminację [ENG].

4. Kolejna odsłona walki chińskiej administracji z mniejszością muzułmańską w kraju [ENG]. Władze w Xinjiangu nie tylko zakazały noszenia burek czy długich spódnic oraz postu w miesiącu Ramadan. Teraz nakazały obcinanie długich sukni Ujgurskich kobiet na ulicach [ENG]. Dodatkowo prawdopodobnie około milion osób zostało wysłanych do „ośrodków reedukacji” za naruszenia prawa takie jak noszenie brody, dzwonienie do ukochanej osoby za granicą lub, w niektórych przypadkach, osoby zatrzymywano bez wyraźnego powodu [ENG].

5. Wraz z rozpoczęciem prezydentury Recepa Erdogana w Turcji, w kraju przestała istnieć funkcja premiera [ENG]. System prezydencki obowiązujący teraz w kraju pozwala Erdoganowi na wydawanie dekretów, które są w mocy na takiej samej zasadzie jak ustawy sejmu [PL]. Zaprzysiężono także nowy rząd, który od teraz odpowiada tylko przed prezydentem, a rola parlamentu jest mocno ograniczona [PL]. Analitycy podają, że obecnie prezydent Turcji sprawuje niczym nieograniczoną władzę [ENG]. Wedle zapowiedzi wygaszono jednak stan wyjątkowy [ENG], który utrzymywano w kraju od nieudanego puczu wojskowego w 2016 roku.

6. Indyjski Sąd Najwyższy zaczął wysłuchanie skarg obywateli kraju, którzy chcą, aby przepisy kryminalizujące homoseksualizm w Indiach uznano za niezgodne z konstytucją [ENG]. W tym momencie Indie są jednym z ponad 70 krajów, w których kontakty seksualne osób tej samej płci są karane więzieniem [ENG]. Przesłuchiwani obywatele liczą na to, że konsultacje doprowadzą do zmian w kraju i zapewnią uznanie podstawowych praw osób LGBT [PL].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata. W tym tygodniu bardzo dziękuję Oli, Rubie i Radkowi za pomoc w przygotowaniu linków.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

2 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – sobota, 21 lipca 2018

  1. Właśnie zauważyłam, że zniknęłaś 🙂
    Mam tylko jedną prośbę, a być może wypowiem się za wielu: kiedy zamieniasz zdania w linki odsyłające, proszę, bardzo proszę, podczas edycji kliknij okienko mówiące o tym, że link się będzie otwierał w nowej karcie przeglądarki. Nie masz pojęcia, w jak stresujących warunkach staram się czasami czytać to, co wstawiłaś. Za moimi plecami w biurze znajduje się biurko szefa 😀 Więc o wiele łatwiej i bezpieczniej będzie mi po prostu wcisnąć link, który się otworzy oddzielnie, dzięki czemu nie będę tracić otwartej karty z Twoim blogiem nawet wtedy, kiedy nagle u mego boku zmaterializuje się szef 😀 😀

    Polubienie

    1. Po powrocie z wyjazdów potrzebowałam chwili, żeby się pozbierać do kupy. Ale już jestem 🙂 Hahaha, nie ma sprawy! Będę sprawdzać dwa razy czy na pewno zaznaczyłam tę opcję 😀

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s