Informacje

Poranne linki Islamisty – sobota, 14 lipca 2018

10511762405_ace5e13b36_o
Jemeński mężczyzna. Fot. Rod Waddington via flickr.com.
Emirackie siły bezpieczeństwa oskarżone o tortury w jemeńskich więzieniach. W Ugandzie wprowadzono podatek od korzystania z mediów społecznościowych. Egipski rząd ściga handlarzy organami w kraju, który jest światowym centrum tego nielegalnego procederu. Przeczytajcie także wywiad z libańską piosenkarką Yasmin Hamdan, która opowiada o swoim powojennym pokoleniu w Libanie oraz o wyjątkowej kelnerce, która obsługuje klientów w Dubaju.

1. Siły bezpieczeństwa wyszkolone i sfinansowane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie oskarżono o arbitralne aresztowania, upozorowane zaginięcia, tortury i gwałty w więzieniach w południowym Jemenie [ENG]. Amnesty Internetional donosi, że siły te, które są ważnym ogniwem saudyjskiej koalicji walczącej w Jemenie, są zupełnie bezkarne w tym [ENG], jak traktują ludność cywilną i wtrącają do więzień przypadkowe osoby, aby siać postrach. Organizacja nawołuje do przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie jemeńskich więzień prowadzonych przez emirackie służby [ENG].

2. 80 batów w miejscu publicznym [PL] wymierzono mężczyźnie oskarżonemu o picie alkoholu w miejscowości Kashmar w w Iranie. Przestępstwa w świetle irańskiego prawa mężczyzna dopuścił się jeszcze w 2007 roku [ENG], kiedy był jeszcze nastolatkiem. Nie jest jasne, dlaczego karę wymierzono dopiero teraz [ENG].

3. W Ugandzie wprowadzono podatek od korzystania z mediów społecznościowych [PL]. Podatek  wydaje się nie być wysoki – dwieście szylingów czyli około dwudziestu polskich groszy dziennie. Jednak zestawiając go z dochodami w kraju okazuje się, że dla wielu może być dużym obciążeniem domowego budżetu. Ugandyjski rząd od lat próbuje walczyć z korzystaniem z mediów społecznościowych zwłaszcza wśród młodych obywateli chcąc utrzymać kontrolę nad tendencjami społecznymi w kraju [ENG]. Podczas protestów przeciwko wprowadzeniu nowego podatku potraktowano demonstrantów gazem łzawiącym i aresztowano działaczy społecznych [ENG].

4. Egipski sąd skazał 37 osób na kary pozbawienia wolności od 3 do 15 lat za nielegalny handel ludzkimi narządami [ENG]. W Egipcie, który według WHO jest jednym z największych centrów nielegalnego handlu ludzkimi organami [ENG] na świecie, co kilka miesięcy przeprowadza się masowe aresztowania personelu medycznego i przemytników zamieszkanych w siatki handlarzy organami [ENG].

5. Znacie libańską piosenkarkę Yasmin Hamdan? Jeśli jeszcze nie znacie to koniecznie posłuchajcie jej kawałków (polecam zwłaszcza tym, którzy podobnie jak ja nie przepadają za arabską muzyką). Zaraz potem przeczytajcie wywiad z artystką, która opowiada o tym, jak to jest być powojenną generacją młodych w Libanie i jak rozbijać wojenne tabu w kraju [ENG].

6. W restauracji w Dubaju obsługuje wyjątkowa kelnerka. Ruby to sprowadzony z Japonii robot, który obsługuje klientów – zbiera zamówienia, dopytuje o dodatki i przynosi dania. Zobaczcie jak działa robotyczna kelnerka [ENG].

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

3 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – sobota, 14 lipca 2018

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s