Informacje

Poranne linki Islamisty – środa, 11 lipca 2018

Eritrea_Eritrean_wedding
Erytrejskie kobiety na weselu. Fot. CharlesFred [CC BY-SA 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)%5D, via Wikimedia Commons
Będzie pokój pomiędzy Etiopia a Erytreą? Przywódcy tych dwóch państw spotkali się, aby rozmawiać o przywróceniu stosunków dyplomatycznych. W Turcji ponownie wracają dyskusje o przywróceniu kary śmierci. Przeczytajcie także reportaż o Somalilandzie, nieuznawanej na arenie międzynarodowej republice islamskiej oraz o tym, jak muzułmanie w Polsce napisali list do premiera z prośbą o przeciwdziałanie przestępstwom z nienawiści.

1. Kolejna wielka zmiana na lepsze w Afryce. Jest nowa szansa na zakończenie gwałtownego konfliktu pomiędzy Etiopią i Erytreą [PL]. Prezydenci Etiopii i Erytrei spotkali się w poniedziałek w Asmarze, stolicy Erytrei, gdzie podpisali porozumienie o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych [ENG]. Oba państwa otworzą ambasady i przywrócą połączenia lotnicze [ENG]. Rodziny rozdzielone wojną w latach 90. mogły wreszcie porozmawiać przez telefon dzięki przywróconym połączeniom między krajami.

2. Czy do Turcji wróci kara śmierci [PL]? Nad przywróceniem najwyższego wymiaru kary za niektóre przestępstwa zastanawiają się nowe-stare władze kraju. Przeczytajcie tekst Özgüna Özçera, w którym analizuje podejście tureckiej władzy do wprowadzenia kary śmierci na przestrzeni lat.

3. „Od miesięcy nie padało. I choć czysta woda pitna jest dostępna z głębokiej studni oddalonej o około 10 kilometrów, ośmioletnia susza w regionie spowodowała śmierć niemal wszystkich roślin. Te, które rosną, łatwo się rozprzestrzeniają, są cierniste i trujące dla zwierząt, które je zjadają” – to początek bardzo dobrego reportażu o Somalilandzie, nieuznawanej przed społeczność międzynarodową republice islamskiej powstałej z części Somalii [ENG]. Koniecznie zajrzyjcie do tego tekstu.

4. Muzułmanie w Polsce wystosowali list do premiera, w którym proszą o wsparcie działań mających na celu przeciwdziałanie przestępstwom z nienawiści wycelowanym w tę mniejszość religijną. 2 lipca tego roku Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych głosami posłów PiS odrzuciła dezyderat do premiera, w którym apelowano o zdecydowane kroki przeciwdziałające dyskryminacji muzułmanów w Polsce [PL].

5. Czytaliście książkę libijskiego pisarza, Hiszama Matara, „Powrót”? Za nią autor dostał w  tym roku Nagrodę Pulitzera. Przeczytajcie co pisze o współczesnej Libii i o tym, jaką widzi przyszłość dla kraju, z którego sam musiał uciekać jako dziecko.

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s