Informacje

Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 9 lipca 2018

A man waves an Egyptian flag in front of riot police during Eid al-Fitr celebrations on Tahrir square in Cairo
Mężczyzna z flagą Egiptu przed egipską policją. Fot. REUTERS/Mohamed Abd El-Ghany via oxfamnovib flickr.com.
Kolejne masowe zwolnienia pracowników sektora publicznego w Turcji. Pod pretekstem powiązań z terroryzmem pracę straci ponad 18 tys. osób. W Egipcie wraca spór o brody – religijni policjanci poszli do sądu domagać się prawa noszenia długiego zarostu. Przeczytajcie także o tym, że już za niecały rok polecą w kosmos pierwsi Emiratczycy wyszkoleni w ramach programu kosmicznego ZEA oraz posłuchajcie piosenki Beatlesów nagranej po arabsku na cześć saudyjskich kobiet.

1. Kolejne, podobno „już ostatnie” masowe zwolnienia w Turcji [PL]. Przy okazji wyborów parlamentarnych prezydent kraju, Recep Tayyip Erdogan ogłosił, że gdy zostanie wybrany na kolejną kadencję, zniesie stan wyjątkowy, który obowiązuje w kraju od lipca 2016 roku. Zniesienie stanu wyjątkowego ma nastąpić 16 lipca 2018 roku [ENG]. Jednak w ostatnich dniach, rzutem na taśmę przed zapowiedzianym zniesieniem stany wyjątkowego, turecki rząd uchwalił zwolenienie 18,5 tysiąca pracowników sektora publicznego i wojska rzekomo powiązanych z organizacjami terrorystycznymi [ENG]. Od czasu wprowadzenia stanu wyjątkowego tego typu specjalnymi dekretami rządu zwolniono ponad 100 tys. osób.

2. W szeregach egipskich policjantów i ich przełożonych wrócił stary spór o… noszenie brody [PL].  Broda w społeczeństwach muzułmańskich jest wyrazem religijności, odnosi się bowiem do postaci proroka Muhammada, który – jak przekazuje tradycja – sam miał ją nosić. Od lat 50. policjantom i wojskowym zakazywano noszenie bród, po to, aby nie afiszowali się swoją religijnością. Prawo w tej kwestii zmieniło się, ale na krótko, po rewolucji w 2011 roku. Teraz, kiedy długa broda zaczęła być kojarzona nie tyle z postacią proroka, co z figurą terrorysty, znów zakazano bród w służbach publicznych [ENG]. Policjanci poszli walczyć o brody do sądu [ENG].

3. W Iranie zatrzymano nastolatkę, która publikowała filmy taneczne na Instagramie i przyciągnęła dziesiątki tysięcy obserwujących. Maedeh Hojabri, 18-letnia gimnastyczka [ENG], przyznała się do łamania norm moralnych, podkreślając jednak, że nie było to jej intencją – starała się tylko zdobyć więcej fanów. Sprawa wywołała burzę w kraju i wśród diaspory irańskiej na świecie [PL].

4. Pierwszy Emiratczyk poleci w kosmos już w kwietniu 2019 roku. Centrum Kosmiczne im. Mohammeda bin Rashida w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ogłosiło, że 39 z 95 kandydatów na astronautów pomyślnie przeszło testy fizyczne i psychologiczne oraz zakwalifikowało się się do wstępnego programu kosmicznego ZEA [ENG].

5. Studenci z Berklee College of Music w Bostonie nagrali po arabsku piosenkę The Beatles „Drive My Car” z dedykacją dla saudyjskich kobiet. Wszystko to, aby upamiętnić koniec zakazu prowadzenia pojazdów w Arabii Saudyjskiej, który został zniesiony w kraju 24 czerwca. Jak Wam się podoba ta wersja? 🙂

*   *   *

Poranne linki to cykl wpisów, w których trzy razy w tygodniu dzielę się z Wami dobrymi lekturami z internetu na tematy związane z kulturą arabską, islamem i aktualnymi wydarzeniami ze świata.

Natknąłeś się na interesujące linki? Czytałeś rano coś dobrego? Podziel się! Zostaw swój link w komentarzu, wyślij w wiadomości na Facebooku lub na islamistablog@gmail.com. Dzielmy się rzetelnymi informacjami i dobrą lekturą!

13 myśli na temat “Poranne linki Islamisty – poniedziałek, 9 lipca 2018

 1. „Policjanci poszli walczyć o brody do sądu” haha, świetnie to ujęłaś 😀

  Mi się piosenka podoba, bo uwielbiam ichną muzykę, ale pytanie należy zadać Tobie: czy TOBIE się podoba? 😀 Bo przecież nie przepadasz 😀

  Polubione przez 1 osoba

  1. Generalnie nie przepadam, ale ten kawałek jest taki… mało nachalny 🙂 Także całkiem mi się podoba 😀 A co jako fan poleciłabyś z ichniejszej muzyki osobie, która średnio przepada? Coś szczególnie lubisz, co mogłoby mi pomóc się przełamać do arabskich piosenek? 🙂

   Polubienie

   1. Pewnie tak, bo rozumiesz, co śpiewają. Ja bardziej zwracam uwagę na muzykę. Później czytam tłumaczenie, o czym mniej więcej jest tekst. Jeśli nie o jakichś głupotach, to słucham 😀

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s